Nejdražší zlato v dějinách. Cena přesáhla 2500 dolarů za troyskou unci
ZLATO ROSTE
Cena zlata je na rekordu. V jednu chvíli se troyská unce (31,1 gramu) prodávala za více než 2500 dolarů (přes 57 000 Kč). Na trhu sílí očekávání, že americká centrální banka Fed začne v září snižovat základní úrokovou sazbu. Žlutý kov, jak se zlatu přezdívá, má za celý týden k dobru více než jedno procento.
Výraznějšímu růstu ceny zlata brání dohady, že by Fed v září mohl snížit sazby méně než o půl procentního bodu, jak očekávali někteří analytici. „Obchodníci se zlatem postupují tento týden opatrně, protože údaje ze Spojených států výrazně snížily pravděpodobnost zářijového snížení úrokových sazeb o 50 bazických bodů,“ uvedl analytik Zain Vawda ze společnosti OANDA.
To podle něj naznačuje, že zlato bude možná potřebovat další katalyzátory, aby překonalo hranici 2500 USD. Žlutý kov by na tuto hranici sice mohl nakonec dosáhnout, v nejbližší době to ale není pravděpodobné. Očekává se, že zlato zůstane v rozmezí 2360 až 2480 USD za unci, uvedl analytik.
Rekordní hodnota zlata v ČNB
„Zlato je dnes nejdražší v dějinách. Nominálně jeho cena nikdy nebyla vyšší než dnešní maximum, přesahující vůbec poprvé psychologickou hranici 2500 dolarů za troyskou unci. Žlutému kovu nahrává zájem drobných investorů v Číně, kteří si jej pořizují coby pojistku proti propadu tamního nemovitostního trhu. Zlatu svědčí i poptávka některých centrálních bank v čele opět s čínskou, které se snaží své devizové rezervy v západních měnách, zejména ty v dolaru, zlatem nahrazovat. Chtějí tak postupně omezovat vliv Spojených států v čase geopoliticky stále vypjatější situace,“ komentoval to hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Rekordní je také hodnota zlata v majetku České národní banky, která ke konci letošního června přesahovala tři miliardy dolarů. „Což však neznamená, že je rekordní i množství zlata, které ČNB vlastní. ČNB ke konci letošního června držela 1,33 milionu troyských uncí zlata. V 90. letech vlastnila více zlata než dnes, až takřka 2,1 milionu uncí, avšak cena zlata v majetku ČNB byla nižší než dnes. Klíčovým důvodem je právě to, že dolarová nominální cena zlata je v současnosti historicky rekordní. Nejde o důvod jediný. ČNB také v roce 2020 zlato začala opět nakupovat, v rámci diverzifikace svých devizových rezerv. Předtím množství zlata ve svém majetku dramaticky snížila na sklonku 90. let, přičemž se poté drahého kovu dále pozvolna zbavovala, až právě do první poloviny roku 2020,“ dodává Kovanda.
Zlato svým držitelům neposkytuje žádný výnos, a proto mu svědčí prostředí nízkých úrokových sazeb. Ty snižují atraktivitu finančních produktů typu spořicích účtů nebo termínovaných vkladů. Stříbro ve stejnou dobu ztrácelo 0,3 procenta a platina 0,2 procenta. Všechny drahé kovy ale byly na cestě vykázat za celý týden zisky.