Rabování a žhářství. Masivní blackout odhalil rizika sázky na obnovitelné zdroje
BLACKOUT VE ŠPANĚLSKU
„Lidstvo dělí od anarchie jen devět jídel,“ zní výrok připisovaný řadě intelektuálů. V některých verzích je počet jídel zkrácen na sedm, v jiných dokonce na tři. Všechny variace ale vyjadřují stejnou myšlenku – mezi stabilní civilizací a naprostým chaosem je velmi tenká hranice. Stačí pár dní o hladu a iluze spořádané společnosti se začne rychle rozplývat. To platilo na přelomu 19. a 20. století, kdy je tento citát poprvé zaznamenán, a nyní to platí o to víc. Hranice mezi civilizací a chaosem je tenčí než kdykoli předtím. Potvrdil to rozsáhlý blackout, který 28. dubna zasáhl Pyrenejský poloostrov.
Okolo půl jedné vypadl proud v celém Španělsku, Portugalsku a částech jihozápadní Francie. V sedm ráno následujícího dne Španělsko hlásilo, že se podařilo obnovit dodávky elektřiny na 99 procentech území. Poslední oblasti se dočkaly proudu okolo jedenácté dopoledne. Blackout byl tedy relativně krátký. I to však stačilo k tomu, aby si člověk uvědomil závislost moderního světa na elektřině.
Ve Španělsku nějakých 35 tisíc lidí uvízlo ve vlacích a v metru (Portugalci byli podobného osudu ve velké míře ušetřeni díky železničářským odborům, které si den blackoutu vybraly ke stávce). Doprava ve městech zkolabovala, jelikož přestaly fungovat semafory a ulice zaplavily taxíky, zvláště tam, kde nahrazovaly nefunkční podzemní dráhu. Ti, kteří se rozhodli jít pěšky, se podle deníku El País pohybovali po centru Madridu „jako kuřata bez hlavy“, jelikož bez funkčních Google Maps se nemohli zorientovat. Španělé a Portugalci se vrátili na pár hodin k ekonomice založené čistě na hotovosti, terminály na karty a spojení s bankami přestaly fungovat. Kdo si nevybral před blackoutem, měl smůlu. Veškerý příval informací z internetu a televizí ustal. Novinky bylo možné přijímat jen skrze rádia na baterky. Ziskuchtiví obchodníci rychle vyšponovali jejich cenu ze tří eur na deset.
Je potvrzeno osm obětí. Většinou šlo o lidi, kteří se otrávili zplodinami, když spustili generátory uvnitř budov. Zemřelo několik lidí, kteří byli v domácím léčení a vypadly jim ventilátory. Jednu ženu usmrtil požár způsobený svíčkou.
Celý text si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit zde.