Problém mohou být kolaudace, jinak škoda nevznikla. Rezignovat neplánuji, říká Bartoš
BARTOŠ A DIGITALIZACE
Problém může nastávat u kolaudací, trochu jsme podcenili, že se stavební řízení týká i dalších dotčených orgánů. Jinak ale nevypršela lhůta pro ani jednu žádost a žádná škoda tak reálně nevznikla. Řekl to ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) na CNN Prima News. Opozice označuje digitalizaci stavebního řízení za katastrofu, Bartoš podle svých slov rezignovat nehodlá.
Podle Bartoše bylo v novém systému podáno asi 6000 tisíc žádostí. „64 procent žádostí je nějak rozpracováno a asi 500 už má nějaké rozhodnutí,“ uvedl Bartoš s tím, že problém podle něj může nastat při vydávání kolaudačních souhlasů. Právě na to si stěžují někteří developeři či architekti s tím, že bez kolaudace nemohou být dokončené budovy využívány a tím pádem nelze fakturovat za dokončenou práci a hrozí nedodržení lhůt. Bartoš nicméně uvedl, že za měsíc od spuštění systému nemohla fakticky vzniknout žádná škoda.
„My jsme to trochu podcenili, že to nejsou jen stavební úřady, ale i další dotčené orgány, které se vyjadřují k tomu řízení. V tuto chvíli nevypršela ale ani jedna žádost. Pokud se před tím čekalo rok na výsledek nějakého řízení, tak přece po měsíci nemůžeme hovořit o nějaké katastrofě,“ uvedl Bartoš.
Festivalové momenty: Matějčková, Balšínek, Peňás. Na festivalu Krásný ztráty vystoupili i autoři Echa
O katastrofě hovoří především opoziční hnutí ANO a postoj potvrdil také poslanec a člen výboru pro státní správu a regionální rozvoj Robert Králíček. „Je to katastrofa, je to chaos a destrukce stavebního řízení. Říká nějaká čísla, která nemůžeme ověřit, nedokážeme říct, jestli ty rozpracované žádosti jsou jen třeba otevřené a tak dále… Stavební úřady jsou přeplněny a nikdo z nás neví, co bude dál,“ uvedl Králíček.
„Důvěru pan ministr prostě nemá, nemá důvěru úředníků, ani tajemníků, ani odborníků. Dodnes ani nevíme, kdo s daty pracuje, kde se ukládají a tak dále. Nemá už ani důvěru všech koaličních partnerů, divím se, že nebije na poplach pan ministr (dopravy Martin) Kupka, protože mu nefunguje Geoportál,“ dodal Králíček.
Bartoš uvedl, že systém běží od 1. července a dosud kromě úplně drobných problémů neměl výpadek. „Souhra, která současnému stavu nepřidala, je to, že od května loňského roku jsme museli systém přesoutěžit, byl tam vývoj systému, školení, přechod a tak dále. Byla to opravdu krátká doba. Chápu frustraci lidí na těch úřadech, nyní ale není fungování paralizováno ve smyslu nepovoluje se, nekoaluduje se,“ uvedl ministr.
Bartoš dodal, že nehodlá rezignovat. „Před 14 dny jsem mluvil s panem premiérem a pan premiér říkal, že do konce srpna odladíme ty věci, které jsou vnímány jako zásadní problémy. Připravuji celou reformu s názvem Bydlení pro život, až skončí vládní prázdniny, tak budu kolegy z vlády informovat. Myslím si, že komunikujeme velmi transparentně. Jsme v rámci nějakého volebního cyklu, blíží se krajské volby… Vláda řeší věci efektivně, jako tým,“ uvedl Bartoš. Pro Právo tento týden řekl, že „vůbec nevidí, jaký efekt by mělo, kdybych řekl, ať to dělá někdo jiný. Není to řešení té situace.“
Na problémy se systémy digitalizace stavebního řízení si od začátku července stěžují městské úřady, někteří stavebníci a odborné sdružení a komory. Problémy s digitalizací stavebního řízení mohou podle některých odhadů přinést miliardové ztráty. MMR nyní připomínky vypořádává. V posledních dnech se zástupci ministerstva setkali například s členy České komory architektů, České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů nebo se zástupci koaličního hnutí STAN.
Nepřehlédněte: Trpíme největší nedostupností bydlení v EU. Řešení vlády? Dávky a dotování nájmů
Stavební úřady poukazují na chyby Portálu stavebníka, který je vstupní branou pro komunikaci stavebníků s úřady, a informačního systému stavebního řízení, který slouží úřadům pro vyřízení žádostí stavebníků. Z Portálu stavebníka se do informačního systému nepřeklápějí všechny údaje uvedené v žádosti stavebníka. To může podle ombudsmana způsobovat vážné problémy. V důsledku nefunkčního modulu pro dotčené orgány hrozí vznik takzvaných fiktivních závazných stanovisek. Tedy situace, kdy z důvodu nevydání závazného stanoviska ve stanovené lhůtě se má za to, že dotčený orgán vydal ke stavbě stanovisko souhlasné a bez podmínek.
Dopis od ombudsmana
Na Bartoše se obrátil tento týden také veřejný ochránce práv, kterému se podle jeho slov množí stížnosti stavebních úřadů, které trápí problémy s digitalizací stavebního řízení. Stěžují si na přetrvávající problémy i nefunkčnost informačního systému stavebního řízení. žádá nápravu. Ministerstvo uvedlo, že o stížnostech samospráv ví a má v plánu práci v informačním systému postupně zjednodušit a zrychlit.
Podle stavebních úřadů nový informační systém práci nezrychluje, ale naopak prodlužuje. „Za jednu z nejvážnějších výhrad, která se v reakcích stavebních úřadů opakuje, považuji, že nový systém práci úředníků zpomaluje místo toho, aby ji zjednodušil a urychlil,“ uvedl ombudsman Stanislav Křeček.
Ombudsman se proto obrátil na ministra Bartoše. „Zajímá mě, jaké kroky k nápravě jeho ministerstvo přijme,“ vysvětlil ombudsman. V souvislosti s účinností nového stavebního zákona se ombudsman také připravuje na zvýšený počet podnětů stavebníků.
Resort ve čtvrtek na dotaz ČTK uvedl, že jde o stížnosti, které už dříve zástupci samospráv předali ministrovi Bartošovi také na osobních jednáních. „Plán dalšího vývoje počítá s tím, že se práce v Informačním systému stavebního řízení bude postupně zjednodušovat a zrychlovat,“ uvedl mluvčí ministerstva Petr Waleczko. Dodal, že ministr ombudsmanovi oficiálně odpoví v požadované lhůtě.