„Juraj Jakubisko byl velký člověk, úžasný filmař a dobrý přítel,“ vzpomíná Václav Klaus
ÚMRTÍ
„Byl filmovým kouzelníkem, ale byl i angažovaným člověkem, který promlouval i do věcí veřejných,“ zavzpomínal bývalý prezident Václav Klaus na Juraje Jakubiska, který zemřel v pátek večer. Vzpomínají však i další osobnosti, jako je houslový virtuóz Václav Hudeček nebo Jiří Strach.
„My, kteří jsme viděli už v druhé polovině šedesátých let jeho Kristove roky, jsme věděli, že se zrodilo něco mimořádného,“ napsal o startu kariéry Jakubiska Václav Klaus ve svém sobotním článku, ve kterém dodává, že Jakubiskovy filmy nás provázely po celé více než půlstoletí. Mimo Kristove roky natočil například filmy Zbehovia a pútníci, Vtáčkovia, siroty a blázni nebo Tisíročná včela.
Podle Klause společně s Deanou Jakubiskovou, manželkou režiséra, prožíval Juraj Jakubisko těžké období posledních deset let, během kterých „jeho život několikrát visel na vlásku,“ píše Klaus a dodává, že i přesto je všechny jeho páteční smrt velice zasáhla. „Bude nám chybět i jeho velmi charakteristický černý klobouk, který nesundal ani na chvilku,“ dodává.
„Byl pyšný i na své malířství a jeho nejen obrázky, ale i malované deníky jsou zcela mimořádné. Dlouhá desetiletí – léta úspěchů po celém světě i poslední těžké desetiletí – s ním prožila jeho žena, velká slovenská herečka, Deana, já bych řekl Deanka, která se o něho starala do poslední chvíle,“ zavzpomínal bývalý prezident.
Vzpomínají i další
S Fellinim východu se rozloučili i další osobnosti. „Sbohem drahý Juro. Díky Ti za krásné chvíle setkání a za Tvoje obdivuhodné dílo, napsal na svém Facebooku houslový virtuóz Václav Hudeček.
Zavzpomínal na něho i jeho režisérský kolega Jiří Strach. „Filmař, umělec a člověk, kterému v imaginaci nikdo z nás filmařů nesahá ani po kotníky. Kéž mu v nebi oplatí jen v dobrým,“ napsal Strach na svém Facebooku.
Jakubisko si za pět desítek let trvající kariéru vysloužil řadu ocenění – titul nejlepší slovenský režisér 20. století či Českého lva za dlouholetý umělecký přínos kinematografii. Zajímavou stopu také zanechal ve výtvarném umění a v Československu, ale také ve světě se o něm mluvilo jako o východním Fellini. Kromě toho také několik let vyučoval režii na Filmové akademii Miroslava Ondříčka v Písku.
Se svým prvním celovečerním filmem Kristove roky debutoval absolvent pražské FAMU v roce 1967. Filmy, jako jsou Zbehovia a pútnici nebo Vtáčkovia, siroty a blázni normalizátoři v komunistickém Československu zakázali. Jakubisko, jenž chtěl být původně výtvarníkem a kameramanem, pak mohl točit jen dokumenty. Na plátna kin se vrátil až v roce 1979 filmem Postav dom, zasaď strom, o rok později natočil slavný třídílný televizní film Nevěra po slovensky.