Slintavka už hrozí i z Rakouska, přibývá kontrol na hranicích. Lidé nesmí do obor
HROZBA NÁKAZY
Zákaz dovozu skotu, prasat, ovcí, koz a živočišných produktů se ode dneška kvůli riziku slintavky a kulhavky rozšíří i pro Dolní Rakousko a Burgenland. Lidé zároveň nesmějí vstupovat do obor v Jihomoravském, Zlínském a Moravskoslezském kraji. Řekl to dnes ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) po jednání Ústřední nákazové komise. Mimořádné kontroly vozidel nad 3,5 tuny převážejících zvířata nebo živočišné produkty budou platit od pátku i pro hraniční přechody s Rakouskem Hatě a Mikulov, vytipovaná vozidla tam budou muset projet dezinfekčním pásem.
Výborný řekl, že jsou aktivované pohotovostní plány pro případ, že by se nákaza dostala do ČR. O možnou spolupráci požádal i armádu. Zároveň nařídil, že vozidlům nad 3,5 tuny převážejícím zvířata ze Slovenska a Maďarska bude nutné dezinfikovat kola i podvozek, nařízení platí pro vybrané hraniční přechody, včetně přechodů Hatě a Mikulov. "Abychom účinek samotné dezinfekce navýšili," řekl Výborný. Rozšíření dezinfekce by během dneška měli zajistit hasiči ve spolupráci se Státní veterinární správou.
Podle hasičů bude mít každý přechod k dispozici speciální dekontaminační techniku a cisternové automobilové stříkačky. Předpokládají, že zvládnou dekontaminovat 250 vozidel za hodinu. Na přechodech budou hasiči působit do odvolání tak dlouho, jak to bude nutné pro zajištění bezpečnosti ČR. V tiskové zprávě to dnes uvedlo generální ředitelství Hasičského záchranného sboru.
Zákaz vstupu veřejnosti do obor je podle Výborného nutný, protože hrozí nebezpečí šíření nákazy lidmi, kteří se v oborách pohybují. Ministr počítá s tím, že omezení vstupu by mělo začít platit v pátek. Pracovníci obor do nich budou moct vstupovat i nadále, budou ale muset procházet přes dezinfekční práh. Výborný zároveň vyzval pracovníky obor ke zvýšenému dozoru nad uhynulou zvěří. "Aby tato zvěř byla vyšetřována Státním veterinárním ústavem, abychom měli jistotu, že neuhynula kvůli nákaze," podotkl.
Podle Státní veterinární správy (SVS) budou muset chovatelé v oborách rovněž zajistit u vjezdů a výjezdů dezinfekci dopravních prostředků. A v případě přemísťování zvířat vnímavých k nákaze mezi oborami bude nutné odebrat vzorky a zajistit vyšetření na nemoc, sdělila dnes odpoledne ČTK v tiskové zprávě SVS.
K omezení dovozu z Rakouska přistoupil Výborný kvůli šíření nákazy. Nové ohnisko, které bylo potvrzené ve středu v Maďarsku, zasahuje i na území Rakouska a nachází se vzdušnou čarou zhruba 85 kilometrů od území ČR.
Opatření zaváděná v Česku zatím podle ministra fungují výborně, ocenil i přístup českých chovatelů, na Slovensku ale podle něj vše není tak "jak by mělo být". Výborný telefonoval se svým slovenským protějškem a požádal ho, aby se nestávaly podobné události, jako když Slovensko například převáželo utracená zvířata bez dostatečné ochrany. "Je to ohrožení i pro nás," podotkl ministr.
Slintavka a kulhavka je jednou z nejnakažlivějších infekčních chorob. Virus se vylučuje slinami, močí, trusem a mlékem. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků. Na člověka je nepřenosná. Ve světě je slintavka a kulhavka běžnou chorobou, podle Mezinárodního úřadu pro nákazy zvířat (OIE) je stálý výskyt choroby typický pro státy střední Afriky, celé Asie a v Jižní Americe zejména pro Brazílii a její severní sousedy. V ČR byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975.