Grolich byl jen „juniorní pučmidrátek“, opřel se Havlíček do hejtmana. Opozice kritizuje pomoc po povodních
POMOC PO POVODNÍCH
Spor opozice s vládou o postup po povodních vyústil v dohady o odstraňování škod po ničivém tornádu v roce 2021. Vláda podle místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka totiž na rozdíl od tehdejšího kabinetu neoznámila žádné konkrétní finanční programy na podporu lidí či zaměstnavatelů. Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) jde však těžko srovnávat tragický osud šesti obcí se škodami napříč celou republikou. Navíc uvedl, že pomoc obcím postiženým tornádem organizoval zejména lidovecký hejtman Jan Grolich. Proti tomu se ale tehdejší ministr Havlíček ostře ohradil, Grolicha označil za „juniorního pučmidrátka“.
Vláda v pondělí vytvořila pracovní skupinu, která bude řešit financování obnovy po povodních. Povede ji ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), působit v ní budou i věcně odpovědní ministři a členové vlády z nejhůř zasažených regionů. Příjemci pomoci budou samosprávy. Stanjura v pondělí nevyloučil, že by kvůli důsledkům povodní bylo nutné novelizovat letošní státní rozpočet. Podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) pak jednotlivé obce a kraje ve spolupráci s ministerstvem financí sestaví seznam škod a následně se budou řešit zdroje financování. Do zasažených oblastí pak vláda kupříkladu také vyslala vojáky na pomoc s odstraňováním následků.
„Role vlády byla v rovině informační, tady vládě v zásadě nemohu nic vytknout, informovala tak, jak měla. Teď nastává role vlády, v době, kdy povodně končí, nastává, že se ta země musí dávat do pořádku,“ řekl v pořadu Události, komentáře na České televizi Karel Havlíček s tím, že mu od vlády chybí konkrétní kroky. „Konkrétně, když bylo tornádo, na které taky neexistovaly žádné plány, pátý den po něm jsme měli připravené programy pro domácnosti, záloha na domácnosti okamžitě 0,5 milionu, podpora 2 miliony a třicetileté půjčky. Podnikatelé do pěti dnů mohli dostat milion korun, odklízecí práce okamžitě 50 tisíc korun a do 45 milionů korun okamžitě bezúročná půjčka. Zaměstnavatelé dostali okamžitě podporu, náhradu mezd pro své zaměstnance na 30 dnů,“ uvedl Karel Havlíček.
Podle ministra zemědělství Výborného jde však těžko tyto dvě události srovnávat. „Tornádo byl obrovský problém, ale zhruba na katastru šesti obcí. My se pohybujeme v situaci, kdy povodně na rozdíl od roku 2022 i 1997 zasáhly vyjma Karlovarského a Plzeňského všechny kraje. Každý soudný člověk ví, že nelze postupovat tímto způsobem, jak tady naznačuje velmi jednoduše přes palec pan poslanec Havlíček. Navíc to, že se podařilo skvěle pomoci všem lidem v oblasti postižené tornádem, bylo hlavně zásluhou tehdejšího i současného hejtmana Jihomoravského kraje Jana Grolicha. Myslím, že si to všichni dobře pamatují, ten tam byl 24 hodin denně několik dnů a tu pomoc organizoval,“ dodal ministr Výborný.
Proti tomu se ale Havlíček tvrdě ohradil. „S tornádem se to nedá srovnávat co se týká rozsahu, ale co se týká podpory, dá se to typově samozřejmě udělat. Pane ministře, o panu hejtmanu Grolichovi to nemůžete myslet vážně, všechny programy, které jsem tu jmenoval, byly státní, okamžitě tam byli státní pracovníci ve smyslu jednotlivých ministerstev. Pan Grolich tam, pravda, chodil, byl tam jako trošku juniorní pučmidrátek, který se díval zpovzdálí, měl snahu, ale ten to fakt neřídil, nezlobte se na mě, byl jsem u toho,“ dodal Karel Havlíček.
Hejtmana Grolicha se naopak zastal ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). „Voda ještě neopadla a on místo toho, aby hledal možnosti jak postiženým pomoci, zaútočil na hejtmana Grolicha, který nejen v posledních dnech odvádí perfektní práci. Nazval ho ,juniorním pučmidrátkem, který po tornádu na jižní Moravě po zasažených obcích chodil, měl snahu a sledoval zpovzdálí.‘ Nejen, že je to hloupé a nízké, ale hlavně je to lež. Hejtman Grolich to zvládl tehdy i dnes,“ ohradil se ministr Válek.
V době, kdy by naše země měla po velké přírodní katastrofě táhnout za jeden provaz, vyrazil poslanec Havlíček do hloupého a nepochopitelného útoku.
— Vlastimil Válek (@vlvalek) September 17, 2024
Voda ještě neopadla a on místo toho, aby hledal možnosti jak postiženým pomoci, zaútočil na hejtmana Grolicha, který nejen v… pic.twitter.com/iLevdbIkEE
Tornádo, které se zformovalo večer 24. června 2021, zasáhlo oblast zhruba mezi Břeclaví a Hodonínem, kde se u Ratíškovic přibližně po půlhodině rozpadlo. Stopa po tornádu byla 26 kilometrů dlouhá a 500 metrů široká. Nejvíce zasažené byly obce Lužice a Mikulčice na Hodonínsku a Moravská Nová Ves a Hrušky na Břeclavsku a hodonínská část Pánov. Výše materiálních škod se nejdřív odhadla na 15 miliard korun, nyní se uvádí, že škody jsou v miliardách korun (pojišťovny registrovaly škody za 3,5 miliardy korun). Poničeno bylo na 1200 domů, zhruba šestinu bylo nutné zbourat. K demolicím bylo v postižených obcích určeno na dvě stovky budov, z toho téměř osm desítek zajišťovali hasiči, zbytek lidé zvládli svépomocí. Na následky zranění způsobených tornádem zemřelo šest lidí, mezi nimi bylo i dvouleté dítě.
Pojištěné škody, které způsobily v minulých dnech katastrofální záplavy, dosáhnou podle prvních odhadů 17 miliard Kč. Přibližně polovinu těchto škod mají domácnosti a druhou část podniky. Informovala o tom Česká asociace pojišťoven. Půjde tak zřejmě pro pojišťovny o druhou největší katastrofu po povodních z roku 2002. „Jde samozřejmě pouze o první odhad, který bude průběžně upřesňován a aktualizován,“ řekl mluvčí asociace Tomáš Pavlík.