Bartoš: Udělal jsem dvě chyby. Sáhl jsem na peníze klukům okolo ODS a teď nás čeká opozice
VLÁDNÍ KRIZE
Končící ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš zveřejnil v pátek nové prohlášení k aktuální vládní krizi, v němž uznal, že udělal několik chyb – podle jeho slov měl lépe připravit všechny na „porodní bolesti“ spuštění digitalizovaného stavebního řízení. Současně také upozornil na to, že se okolo zakázky děly podivnosti, které chtěl údajně zarazit, a v momentě, kdy „sáhl na byznys“ velkým firmám okolo ODS, přišel jeho vyhazov.
Bartoš ve zveřejněném videu řekl, že si trvá na tom, že digitalizaci v několika oblastech dokázal posunout. Zmínil například elektronické doklady nebo lepší Portál občana.
Jistě cítíte rozčarování z aktuální situace ve vládě a stavu digitalizace stavebního řízení. Nedivil bych se, kdybyste měli spoustu otázek. A já vám dlužím odpovědi. pic.twitter.com/FhWj0ClDmX
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) September 27, 2024
Končící šéf Pirátů současně prohlásil, že konkrétně ze zakázky na stavební řízení mělo několik firem velký byznys, ať už šlo o dřívějšího dodavatele, nebo novou nabídku, která byla dle Bartoše „o miliardu“ zbytečně dražší. „Tyhle vazby jsem přetnul. Udělal jsem otevřené výběrové řízení a připravil nový centrální systém. (...) V momentě, kdy jsem dlouhodobým dodavatelům státu sáhl na byznys, začaly problémy, jejichž evidentním cílem bylo buď zastavit celý projekt, nebo jeho realizaci alespoň výrazně ztížit,“ kritizoval Bartoš.
V souvislosti s tím se opřel do ministra dopravy Martina Kupky za to, že při převzetí projektu digitalizace stavebnictví rozhodl o vrácení ke starému systému.
Bartoš také řekl, že v celé situaci udělal dvě velké chyby. Uznal, že projekt provází problémy, „které ale nikdy nezastíral a mrzí ho“. Měl „explicitněji a jasněji informovat“ stavebníky a ostatní, že spuštění budou „provázet porodní bolesti“. Za to se přímo omluvil. Řízení se podle něj ale rozjelo a tempo odbavování se zrychluje. Jeho odvolání premiérem Petrem Fialou tak podle něj přišlo v situaci, kdy řízení fakticky běží.
A druhá chyba? „Podcenil jsem, co se stane, když ohrozíte peníze velkých kluků okolo ODS,“ prohlásil Bartoš. Podle něj je teď vzhledem k situaci „návrat ANO do čela vlády tou nejpravděpodobnější možností“. „Nás v každém případě dlouho nic než opozice nečeká,“ zakončil šéf Pirátů.
Vládní krize
Celostátní fórum Pirátů v pátek začíná hlasovat o odchodu strany z vlády. Členská základna hlasování vyvolala v reakci na navrhované odvolání končícího předsedy strany Bartoše z vlády. Bartoš však mezitím ve středu oznámil premiéru Petru Fialovi (ODS), že Piráti z vlády odcházejí. Odvolání Bartoše, které Fiala zdůvodnil nefunkční digitalizací stavebního řízení, chápou Piráti jako „vykopnutí“ z vlády. Výsledky hlasování budou známé v pondělí večer.
Do celostátního fóra Pirátů spadají všichni členové strany, kterých je podle aktuálních informací 1161. Hlasovat mohou od dnešních 10:00 do pondělních 20:00. V procedurálním hlasování Piráti ve čtvrtek rozhodli o uzavření diskuse, která poté zmizela z veřejně dostupné části internetového fóra, kam má přístup kdokoliv. Veřejnosti tak nebyla dostupná závěrečná slova navrhovatele a největšího odpůrce návrhu, ale i očekávaná vyjádření končícího předsedy Bartoše a šéfa pirátských poslanců Jakuba Michálka.
Další pirátští ministři již oznámili, že v případě odchodu Pirátů z vlády jsou připraveni podat demisi. Týká se to ministra pro legislativu Michala Šalomouna a šéfa diplomacie Jana Lipavského, který však zároveň prohlásil, že by kromě odchodu z vlády asi odešel i od Pirátů. Spekuluje se, že by pak mohl ve vládě zůstat jako nestraník. Fiala dvojici v posledních dnech chválil a opakoval, že Piráty z vlády nikdo nevyhazuje.
Odchod Pirátů z vlády nebude znamenat pád kabinetu. Koalice má nyní 108 poslanců a bez čtyř Pirátů by disponovala ve Sněmovně 104 hlasy. Starostové a nezávislí (STAN), kteří ve volbách kandidovali spolu s Piráty, ve středu oznámili, že by z vlády spolu s Piráty neodešli. Nechtějí zapříčinit předčasné volby, navíc Piráti to po nich ani nežádali.