Školáky čeká bezesná noc. Pokud dítě neuspěje, je třeba jednat rychle
STŘEDNÍ ŠKOLY
Deváťáky a další uchazeče o místa na středních školách čeká neklidné spaní, školy totiž už ve čtvrtek plošně zveřejní výsledky přijímacího řízení. Pro rodiče pak nastane několik dní, v kterých je třeba jednat. Pokud dítě neuspěje či nebude chtít na školu nižší priority, na kterou se dostalo, na další kroky zbývá jen několik dní.
Desetitisíce uchazečů se už ve čtvrtek dozví, jak se jim podařilo uspět v prvním kole přijímacích zkoušek na střední školy. Teprve druhým rokem se přitom přijímací řízení řídí podle nového, digitalizovaného systému. To znamená změny jak pro možný vstup do druhého kola, tak například pro dřívější možnost odvolání. Zásadní je přitom to, jaké žáci určili jednotlivým školám priority, z prioritizace pak plynou i nové podmínky například pro vstup do druhého kola na jiné škole.
Systém podle dosažených výsledků oznámí žákům přijetí či nepřijetí na jednu ze škol podle určené priority. V případě neúspěchu přichází vzápětí na řadu druhé kolo. Stejně tak v případě, pokud žák nebude s umístěním na některé ze škol spokojený. Aby však mohl do druhého kola v takovém případě vstoupit, musí se nejprve zcela vzdát přijetí v prvním kole. V takovém případě tedy přichází o možnost nastoupit zpětně na školu, na které v prvním kole uspěl.
Změny se dotkly také tradičního způsobu odvolání. „V minulých letech se podávalo odvolání, když byl uchazeč ,pod čarou‘ a doufal, že se do oboru nezapíše (neodevzdá zápisový lístek) dostatečný počet uchazečů, aby byl posunut v pořadí ,nad čáru‘. Nově již toto neplatí, protože všechna místa budou díky prioritizaci zaplněna systémem při rozřazování úspěšných uchazečů,“ popisuje na webu Cermat.
Informace o všech vypsaných druhých kolech a volných kapacitách se mají objevit na webu systému DiPSy 19. května, na přihlášky pak bude čas jen do 26. května. V druhém kole musí školy zohlednit i výsledky jednotné přijímací zkoušky z prvního kola.
Opět zde platí, že je možné podat až tři přihlášky na maturitní i nematuritní obory, případně i dvě přihlášky do oborů s talentovou zkouškou. V případě neúspěchu či odmítnutí přijetí v druhém kole pak přichází na řadu změna.
V třetích či dalších kolech, které školy mohou vypsat, už se jede podle „starých“ pravidel. „Třetí a další kola již nejsou centrálně řízena a jejich termíny a způsob konání jsou zcela na rozhodnutí škol. Termín pro podávání přihlášek smí být ředitelem školy stanoven nejdříve na 7. den od vydání rozhodnutí v kole předchozím. Přihláška se podává výhradně na listinném tiskopisu (osobním doručením do školy, poštou, datovou schránkou). Elektronické podání ani podání výpisem není možné. Na každou školu uchazeč podá přihlášku s vyplněnými obory pouze této školy,“ uvádí Cermat s tím, že počet přihlášek není omezen a prioritizace už nehraje roli.
Přihlášku na střední školy včetně víceletých gymnázií a škol s výučním listem i bez něj si letos podalo zhruba 159 250 uchazečů, z toho asi 132 700 se hlásí na čtyřleté a kratší obory. Loni se na všechny obory středních škol hlásilo 157 000 uchazečů. K jednotné přijímací zkoušce na čtyřleté maturitní obory a nástavby se letos přihlásilo asi o 4000 žáků více než loni, je jich kolem 98 130.
Na osmiletá gymnázia se může letos z hlediska kapacity dostat asi polovina přihlášených dětí, na šestiletá je to zhruba třetina. Zájem o osmiletá gymnázia je podobný jako loni, letos se hlásí asi 19 400 dětí. O šestiletá gymnázia se uchází asi 7100 žáků, meziročně zhruba o 650 méně.