Text přísahy Pavla bude vyhotoven kaligrafickým písmem. Inauguraci doprovodí tradiční výstřely z kanonů
PAVLOVA INAUGURACE
Poslanecká sněmovna připraví pro inauguraci nového prezidenta Petra Pavla výtisk ústavy s textem prezidentského slibu, který bude vyhotoven kaligrafickým písmem. Speciálně vyrobené budou i desky na ústavu. Uvedl to kancléř Sněmovny Martin Plíšek. Předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová už také převzala ručně vyrobené pero, kterým nový prezident Petr Pavel podepíše slib. Pavlovu inauguraci doprovodí tradiční výstřely ze speciálních salvových kanonů.
Inaugurace se uskuteční ve čtvrtek 9. března ve 14:00 ve Vladislavském sále na Pražském hradě. Na společné schůzi horní i dolní komory Parlamentu Pavel složí prezidentský slib a ve funkci nahradí Miloše Zemana. Slib nová hlava státu skládá do rukou předsedy Senátu, v době jeho odříkání má mít ruku položenou na výtisku Ústavy ČR.
"Připravíme výtisk ústavy s textem slibu, který bude vyhotoven kaligrafickým písmem. Připravujeme také speciální desky pro ústavu," uvedl Plíšek. Sněmovna zajistila i speciální pero, které v pátek od výrobce převzala Pekarová Adamová.
Podle výrobce pera Marka Najvara z firmy Česká pera je jeho základní barvou černá, tělo i víčko je vyrobené z německého ebonitu. Obě části pera nesou motiv trikolory, tento prvek je vyrobený z akrylu. Na víčku je znak českého lva. Pero má zásobník na inkoust a hrot z leštěné oceli. Umístěno je v dárkové kazetě z černého ořechu, která obsahuje kromě plnicího i kuličkové pero a kalamář s inkoustem.
Plíšek poznamenal, že Sněmovna cítí určitý dluh ke způsobu provedení ústavy použité při přísaze. Připravuje proto soutěž na návrh slavnostního vyhotovení ústavy. Vyhlášena by měla být ještě letos a zúčastnit by se jí měli přední odborníci na umělecké zpracování dokumentů. "Rádi bychom, aby při příštím slibu prezidenta nebo při nějakých výročních událostech, které se vztahují například k výročí schválení ústavy a nebo jiným událostem, už byl slavnostní výtisk," doplnil kancléř.
Inauguraci prezidenta ve čtvrtek tradičně doprovodí výstřely ze speciálních salvových kanonů. Vojáci dopoledne umístí čtyři kanony na pražský Petřín, odkud výstřely zaznějí poté, co Pavel složí slib a ve Vladislavském sále na Pražském hradě začne hrát státní hymna. Vojáci pražského posádkového velitelství budou také stát s historickými a bojovými prapory u sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí, u které se Pavel pokloní, řeklaVlastimila Cyprisová z tiskového oddělení generálního štábu.
Speciálně upravené protitankové kanony vzor 52 ráže 85 milimetrů má ve své výzbroji Posádkové velitelství Praha od 90. let minulého století. Čestné salvy vypalují čtyři kanony, přičemž v každé hlavni je 11 speciálně upravených odpalovacích komor. Do dvou kanonů vojáci vloží 11 výbušek, do dalších dvou kanonů výbušek deset. Výbušky jsou napojeny na odpalovací zařízení, které postupně aktivuje vždy současně dva kanony, aby byly rány zdvojené a v případě selhání, aby vyšla alespoň jedna rána. Celkem tak zazní 21 salv.
Časové rozpětí výstřelů určuje automatické odpalovací zařízení, do kterého je naprogramována délka hymny a počet požadovaných salv. Signál k zahájení palby dostanou vojáci od kolegů z Vladislavského sálu rádiovým signálem a telefonicky ve chvíli, kdy dirigent dá znamení hudebníkům. V záloze ještě mají on-line přenos. Hymna může trvat od 58 do 65 vteřin. Záleží na dirigentovi a na prostředí, ve kterém hudebníci hymnu hrají. Kapelník ale vojákům vždy předem sdělí, jak dlouho hymna potrvá.
Počet 21 salv vychází z historických zvyklostí, jehož původ však není zcela jasný. Pravděpodobně vznikl z námořní tradice, kdy lodě vplouvající do přístavu na znamení mírových úmyslů střílely pozdravné rány z děl. Na každou ránu z lodního děla zazněly v odpověď tři rány z přístavních děl. Celkem bylo vypáleno 21 ran. Od 18. století pak britské námořnictvo při důležitých událostech střílelo 21 čestných salv na počet královské rodiny, postupně zvyk převzaly i pozemní jednotky. V České republice se salvy střílejí kromě inaugurace prezidenta také třeba při vojenské přísaze, při státním pohřbu nebo při významné zahraniční návštěvě.
Kromě střelby z kanonů se vojáci Posádkového velitelství Praha zapojí také do slavnostní ceremonie přímo na Pražském hradě. Pavel po složení slibu a skončení společné schůze poslanců a senátorů vyjde na balkón na třetím hradním nádvoří, kde pozdraví veřejnost. Následně přejde k Matyášově bráně, kde mu, jako vrchnímu veliteli ozbrojených sil, podá hlášení náčelník generálního štábu Karel Řehka. Společně se pak vydají k nedaleké soše Masaryka, kde Pavel položí květinu. Kolem cesty budou stát vojáci z posádkového velitelství, držet budou historické bojové prapory.
Čtvrteční inauguraci bude předcházet středeční generální zkouška, které se zúčastní Pekarová Adamová i předseda Senátu Miloš Vystrčil. Do té doby se ještě jednou sejde Plíšek s vedoucím hradní kanceláře Vratislavem Mynářem i jeho nástupkyní Janou Vohralíkovou, aby přípravy posoudili. Scházet se budou také protokolisté, organizační odbory a společně s policií a ochrannou službou se budou dolaďovat i bezpečnostní opatření.