Meziroční inflace v červnu klesla na 9,7 procenta. Byla nejnižší od prosince 2021
INFLACE V ČESKU
Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v červnu zpomalil na 9,7 procenta z květnových 11,1 procenta. Nižší byla inflace naposledy v prosinci 2021. Pod deset procent se dostala poprvé od loňského ledna. Před tím se ale pod deseti procenty držela nepřetržitě od července roku 1998, a to většinou výrazně. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve srovnání s letošním květnem spotřebitelské ceny vzrostly o 0,3 procenta.
Analytici pokles meziroční inflace pod deset procent očekávali. "Zpomalení růstu cen bylo ovlivněno zejména vývojem v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle bydlení," uvedl místopředseda ČSÚ Jaroslav Sixta. Ceny potravin zpomalily v červnu meziroční růst na 12 procent z květnových 14,5 procenta a ceny bydlení na 14,4 procenta z 16,1 procenta.
Statistici upozornili, že mezi potravinami zpomalovalo zejména zdražování masa, proti květnu o čtyři procentní body na 4,7 procenta, a sýrů a tvarohů o více než šest procentních bodů na deset procent. Ceny olejů a tuků pak přešly z květnového růstu o dvě procenta v pokles o 4,3 procenta v červnu. Ceny výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu v červnu meziročně zdražily o deset procent, zemní plyn o téměř 40 procent a tuhá paliva zhruba o 35 procent. Ve všech případech to ale byl nižší nárůst než v květnu.
Nájemné proti loňskému červnu zdražilo o 6,9 procenta, vodné o 16,3 procenta, stočné o 26,9 procenta, elektřina téměř o čtvrtinu a teplo a teplá voda o více než 40 procent. Například za vejce lidé platili meziročně o 28,8 procenta více, za margarín a ostatní rostlinné tuky o 17,1 procenta, za ovoce o 15,2 procenta, za zeleninu o 28,2 procenta a cena cukru pak vzrostla o více než polovinu.
"Na meziroční snižování cenové hladiny působily v červnu, již čtvrtý měsíc v řadě, ceny v oddíle doprava zejména vlivem cen pohonných hmot a olejů, které byly meziročně nižší o 25 procent," uvedl ČSÚ. Ceny zboží v červnu úhrnem vzrostly o 10,7 procenta a ceny služeb o 7,9 procenta.
ČSÚ dnes zveřejnil také informace o květnovém vývoji cen v zahraničním obchodu. Vývozní ceny meziročně klesly o 2,6 procenta po dubnovém růstu o 0,2 procenta. Meziroční pokles cen v dovozu zrychlil na osm procent z květnových 5,4 procenta. Meziměsíčně vývozní ceny stouply, a to o 0,2 procenta, zatímco dovozní klesly o 0,7 procenta. "V květnu byly ceny ve vývozu a dovozu značně ovlivněny vývojem kurzu koruny vůči euru a dolaru. (…) O více než 30 procent meziročně klesly dovozní ceny minerálních paliv," uvedl vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš.