Babiš napadl Stanjurovu ženu a začala strkanice. Potom poslanci schválili rozpočet
STÁTNÍ ROZPOČET
Sněmovna hlasy poslanců vládní koalice a přes kritiku opozice schválila státní rozpočet na příští rok se schodkem 252 miliard korun. Plánovaný schodek má proti tomu letošnímu klesnout o 43 miliard korun. Jde o třetí státní rozpočet, který prosadila koaliční vláda premiéra Petra Fialy (ODS). Při řešení státního rozpočtu dnes došlo k vyostřené debatě. Andrej Babiš se silně pustil do ministra financí Stanjury a Petra Fialu označil za jednotku lhaní.
"Pan ministr financí lže jak premiér Fiala. To už je jednotka lhaní. A vy jste nám tady mohl vyprávět jako elektrotechnik o tom, jak se tuneluje rozpočet Opavy přes vaši manželku," opřel se nevybíravě Andrej Babiš zejména do ministra financí. Po těchto slovech začali koaliční poslanci na Babiše pokřikovat z lavic, v sále panovala vypjatá atmosféra.
Babišova obvinění měla dohru i mimo řečniště. Stanjura šel za Babišem, aby si s ním výrok o své manželce vyříkal. Na expremiéra přitom sáhl. Spor vyprovokoval i poslance ODS a hnutí ANO, kteří obklopili oba hlavní aktéry. Atmosféra se začala uklidňovat, až Babiš vykročil podruhé k řečništi. "Já bych se chtěl vyjádřit, protože pan Stanjura mě tady chtěl fyzicky napadnout asi venku," řekl expremiér a pak se za svůj předchozí výpad chtěl omluvit.
"Já jsem citoval samozřejmě média za jeho působení v Opavě. A pokud samozřejmě se ho to dotklo a není pravda, že tam dělal kšefty v Opavě přes firmu, kde byla jeho manželka, tak se omlouvám," prohlásil Babiš.
Další jeho slova přerušovaly výkřiky a bouchání do lavic. "Na druhé straně vy deset let urážíte moji rodinu, zneužili jste mého syna, útočili jste, objednané trestní stíhání a tak dále. No, můžete bouchat, kolik chcete. Takže buďte rád, že jsem se omluvil. Jenom za citaci z médií," dodal Babiš.
Incident nenechal ještě v sále bez odezvy šéf poslanců ODS Marek Benda. "Jestli tedy opravdu pan předseda Babiš toto bere jako omluvu v situaci, kdy se vymluví na noviny. A začne zase fňukat sám nad sebou. Nezlobte se na mě, pane expremiére, to nebylo příliš odvážné," řekl poslanec Benda.
Za urážení ministra financí klidil Andrej Babiš kritiku od Mariana Jurečky, ministr práce a sociálních věcí. "Smutné je, že ani nikdo z jeho poslanců Hnutí ANO nejsou schopni jejich šéfovi říci, že toto bylo hrubě za hranou slušného chování," napsal v příspěvku na síti X.
Dnes ve sněmovně to @AndrejBabis hrubě přehnal, následně se ani neuměl postavit a férově se omluvit Z. Stanjurovi a jeho manželce.
— Marian Jurečka (@MJureka) November 29, 2023
Pak se trapně schovával za to, že údajně něco citoval.
Osobně jsem ho slyšel, nic necitoval, sprostě lživě obvinil, jak to udělal už mnohokrát!
Pro rozpočet hlasovalo 98 poslanců vládní koalice, ke kterým se přidal i nezařazený Ivo Vondrák, zvolený původně za opoziční hnutí ANO. Opoziční poslanci hlasovali proti. Celkem bylo přihlášeno 181 poslanců.
Poslanci schválili 13 přesunů uvnitř rozpočtu v celkovém objemu 2,7 miliardy korun. Schválili například návrh zemědělského výboru na přesun 1,1 miliardy korun na podporu vodního hospodářství. Opoziční poslanci se svými návrhy na přesuny peněz neuspěli.
Sněmovna na návrh skupiny koaličních poslanců také přesunula celkem 12,2 milionu korun takzvaným paměťovým institucím. Jde například o Masarykovo demokratické hnutí, Československou obec legionářskou nebo Spolek pro zachování odkazu českého odboje. Jiný schválený návrh skupiny koaličních poslanců přesunuje 120 milionů korun na obnovu pevnostních měst Terezín a Josefov.
Z opozičních poslanců neuspěl například Jan Hrnčíř (SPD) s návrhem odebrat 30 miliard korun z peněz do rozpočtu EU. Přidat je chtěl na kompenzace pro domácnosti a firmy kvůli vyšším cenám energií. Neuspěli ani Karel Havlíček a Alena Schillerová (oba ANO), kteří chtěli přidat 27 miliard na obnovitelné zdroje energie nebo přidat 38 miliard na zmírnění růstu cen energií.
Stanjura: rozpočet je zodpovědný
Rozpočet vychází z předpokladu růstu ekonomiky o 2,3 procenta a růstem spotřeby domácností o 3,9 procenta. Na růstu spotřeby domácností by se měl podílet obnovený nárůst reálných příjmů. Průměrná míra inflace by měla klesnout z letošních 10,9 na 2,8 procenta. Plánované příjmy rozpočtu se proti letošku zvýší o 12 miliard na 1,94 bilionu korun. Plánované výdaje mají naopak klesnout o 31 miliard na 2,19 bilionu korun.
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) označil rozpočet za odpovědný. Informoval poslance mimo jiné o tom, že celkové výdaje na školství vzrostou meziročně o 3,9 miliardy korun a jejich podíl na celkových výdajích rozpočtu vzrostou na 12 procent. Výdaje rozpočtu na zdravotnictví vzrostou o 5,1 miliardy korun a jejich podíl na celkových výdajích se meziročně zvýší ze 7,2 na 7,5 procenta. Uvedl také, že na investice je určeno 184,2 miliardy korun, což je třetí nejvyšší částka za posledních deset let.
Vláda jako hlavní priority rozpočtu uvádí udržení sociálního smíru, zajištění předvídatelného způsobu financování zdravotnictví, zajištění platů učitelů na úrovni 130 procent průměrné mzdy a také zajištění výdajů v objemu dvou procent hrubého domácího produktu na obranu. Premiér Petr Fiala (ODS) dnes před poslanci řekl, že průměrný plat učitele vzroste v příštím roce na 52.400 korun měsíčně. Průměrná penze by od ledna měla vzrůst na 20.635 korun. Výdaje kapitoly Státní dluh se v příštím roce zvýší o 25 miliard korun na 95 miliard korun.