Společnost pro ochranu svobody slova se zastala radního RRTV, který je pro regulaci videoobsahu
RRTV A EVIDENCE AUTORŮ
Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) Vadim Petrov se ocitl pod tlakem kvůli diskuzím o regulaci a registraci influencerů, když na sociálních sítích hájil stanovisko rady. Téma vyvolalo širokou veřejnou debatu poté, co RRTV oznámila povinnost influencerů a youtuberů registrovat se podle zákona o audiovizuálních mediálních službách na vyžádání.
Za Petrova, který podle svých slov dospěl k závěru, že nějaká míra regulace být má, se paradoxně postavila Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP), u které Petrov nedávno vedl porotu pro výběr cen svobody projevu. SOSP Petrova brání s tím, že chtěl pouze o tématu šířit osvětu, nikoliv podporovat regulace.
Vadim Petrov ve čtvrtek napsal na síť Facebook prohlášení, které některé tvůrce popudilo. „Na jednání RRTV někdy začátkem listopadu jsme dostali podklady, podle kterých monitorujeme youtubery a upozorňujeme je, že porušují zákon, protože se neevidovali, jak zákon ukládá. Řekl jsem, že když to nevím já, jak to může vědět třeba Míša Maurerová, kterou se chystáme obeslat. Navrhl jsem uspořádat seminář, aby se veřejnost o těchto věcech dozvěděla. Radní ale rozhodli, že místo toho vydáme tiskovou zprávu,“ uvedl Petrov.
Petrov zároveň zdůraznil, že jeho cílem není zavádět tvrdou regulaci, ale spíše upozornit na nutnost osvěty a konzervativního přístupu. „Sám jsem dospěl k závěru, že nějaká míra regulace být má. Záleží jen na intenzitě. RRTV postupuje evolučně, nikoliv dryáčnicky,“ dodal s tím, že problémem je především legislativa, kterou rada musí dodržovat.
Ředitel SOSP Vlastimil Veselý označil kritiku Petrova za neodůvodněnou. „Podle mě je absurdní, že by Vadim Petrov nebo Ladislav Jakl podporovali regulaci youtuberů. Oba jsou poslední, kteří by něco takového chtěli. Regulace by se měla týkat maximálně kmitočtů, ne tvůrců obsahu,“ uvedl Veselý.
Že ale Petrov zmínil nutnost regulace, neuměl vysvětlit. „O tom jsme se s ním nebavili. Záleží na tom, co se vůbec má regulovat a zadruhé, na koho by taková regulace měla padnout. Oni nic neiniciovali a naprosto to odmítají. Vadim Petrov naopak říká, že chtěl, aby se veřejnost o tom dozvěděla a chtěl uspořádat seminář na téma, zda je ten zákon dobře napsaný,“ řekl pro Echo24.
Předseda správní rady SOSP Daniel Vávra se postavil proti zpolitizování celé kauzy. „Vadim Petrov pouze upozornil na problém v zákoně, který nedělal on. Místo aby se řešil zákon, rozjíždějí se konspirace, že chce šikanovat youtubery. To je nesmysl,“ prohlásil Vávra.
Ministr Baxa chce povinnost zrušit
Ministr kultury Martin Baxa reagoval na kritiku tím, že navrhne zrušení povinné registrace youtuberů v rámci projednávání mediální novely zákona v Poslanecké sněmovně. „Vyjádření RRTV bylo nešťastné a zbytečně vyvolalo paniku. Navrhnu zrušení této části zákona, která je podle mého názoru zbytečná,“ uvedl Baxa.
Baxa přislíbil připravit novelu zákona, která zruší povinnost poskytovatelů audiovizuálních služeb na vyžádání registrovat se u RRTV. Současně ale zdůraznil, že RRTV jako nezávislý regulační orgán musí i nadále plnit své povinnosti podle evropské směrnice.
Podle RRTV bude monitoring pokračovat bez ohledu na legislativní změny. „RRTV musí ze zákona kontrolovat poskytovatele, zda zveřejňují povinné informace, neporušují zákon a zajišťují ochranu dětí,“ uvedla rada v tiskové zprávě.