Světová atletika zavede povinné testování pohlaví pro ženské soutěže
GENDER POLITIKA
Dvojnásobný olympijský vítěz Sebastian Coe, současný prezident organizace Světová atletika (bývalá Mezinárodní asociace atletických federací), uvedl, že vedení organizace považuje povinné testy za „opravdu důležitý způsob, jak posílit důvěru ve Světovou atletiku“. Světová atletika zavede povinné testování pro každého, kdo bude chtít soutěžit v ženských soutěžích, aby ověřila jejich biologické pohlaví. Tvrdí, že je to nezbytné pro ochranu ženského sportu.
Tento nejnovější krok Světové atletiky, mezi jejíž 214 národních federací patří i Český atletický svaz (ČAS), pod vedením Sebastiana Coea, reaguje na problém dominantních výsledků transžen v ženských disciplínách. Zákaz účasti osob, přiřazených při narození jako muži v ženských disciplínách, začal platit teprve před dvěma lety. Coe po zasedání Rady Světové atletiky řekl, že by mohli přijmout neinvazivní testy na sliznici úst nebo suché testy krve, které by bylo nutné provést pouze jednou na každého sportovce.
Coe testování považuje za důležitý způsob, jak zachovat integritu soutěží a důvěru ve fair play.
Testy by měly ověřit, zda osoba prošla přechodem na ženu po mužské pubertě, nebo zda měla rozdíly ve vývoji pohlaví, které poskytovaly výhody v podobě vyšších hladin testosteronu.
V současné době se hledají poskytovatelé testování. Coe řekl: „Předběžné testování bude pro sportovce, kteří budou chtít soutěžit v ženské kategorii."
"Ani jedno z těchto testování není invazivní. Jsou nezbytné a budou provedeny podle striktních lékařských standardů.“
Sebastian Coe je známý úpravami pravidel pro transgender sportovce v ženských kategoriích. Změny v atletice prosadil poté, co všechny tři medailistky běhu na 800 metrů na olympiádě v Riu de Janeiro v roce 2016 měly zvýšenou hladinu testosteronu. Zpočátku se omezení týkala jen disciplín na 400, 800 a 1 500 metrů, ve kterých musely účastnice mít posledních 12 měsíců naměřenou hladinu testosteronu nižší než 5 nanomolu/l. Následně byl limit rozšířen na všechny disciplíny. Od roku 2023 pak v ženských kategoriích smí startovat jen ženy či transgender osoby, které neprošly mužskou pubertou.
Dalším velkým incidentem byl boxerský zápas mezi Italkou Angelou Cariniovou a Alžířankou Imán Khelifovou na olympijských hrách v Paříži. Khelifové stačilo 46 vteřin a dvě rány, aby italská boxerka ze zápasu odstoupila. Khelifová je takzvaně intersexuální, to znamená, že má od dětství zvýšenou hladinu testosteronu, a prošla mužskou pubertou, i když neprošla operací. Více o zápase mezi Cariniovou a Khelifovou zde.
Coe s problematikou transžen v ženských sportech na post prezidenta Mezinárodního olympijského výboru (MOV) kandidoval začátkem roku. „Má politika by byla jednoznačná, jasná, a byla by spoluvytvářena se všemi zúčastněnými stranami – tak, aby byla relevantní pro sportovce, sportovní vědce, národní olympijské výbory a mezinárodní federace. Ti mi říkají, že chtějí být součástí této cesty. Jak víte, ve vedení světové atletiky jsme převzali iniciativu a myslím, že pro mě je tento princip zcela jasný.“
Volby do čela Mezinárodního olympijského výboru Coe ale nevyhrál, porazila ho bývalá olympijská plavkyně Kirsty Coventry, která se v jejím manifestu tématice transgenderových osob ve sportu vůbec nevěnuje.
Zavedení povinného testování následuje po vyjádření prezidenta USA Donalda Trumpa, který k plánovaným letním olympijským hrám v Los Angeles v roce 2028 řekl, že existují pouze dvě pohlaví – mužské a ženské. Trump vyzval sportovní organizace, aby zakázaly transženy v ženských soutěžích.