Zájem o investice mezi Čechy roste. Kolik si spoří živnostníci na důchod?
SPOŘENÍ NA DŮCHOD
Zájem o investování mezi Čechy roste. Investice se stávají běžnou součástí každodenního života a čím dál více lidí myslí na své stáří. Mezi těmi, kdo na svou budoucnost myslí aktivněji, vynikají živnostníci. Většina z nich si na důchod spoří nebo investuje, ale kvůli nízkým odvodům do systému sociálního zabezpečení je nejspíš čeká podprůměrná renta. Vyplývá to z aktuálního Indexu investiční gramotnosti, který zveřejnila investiční platforma Portu.
Na důchod si aktivně odkládá až 75,5 procent českých občanů. Mezi živnostníky si spoří dokonce 82,3 procent z nich, jenže i když si peníze na stáří odkládají, tak nemusí jít o dostatečné částky. „Pokud si živnostník platí jen minimální zálohy na sociální pojištění, jeho důchod může být klidně poloviční oproti tomu, co většina lidí považuje za dostatečné,“ upozorňuje analytik Portu Lukáš Raška.
Podle průzkumu totiž sedm z deseti Čechů (70,9 procent) považuje za přiměřený důchod částku přes 25 tisíc korun měsíčně. Reálná průměrná výše důchodu je však dnes zhruba 21 tisíc korun – a vzhledem k demografickému vývoji může do budoucna ještě klesat.
43 % méně než 2 000 Kč
22,8 % mezi 2 001–5 000 Kč
16,5 % více než 5 000 Kč
Na důchod si odkládá 75,5 procent Čechů, zatímco další desetina se na to teprve chystá. Mezi živnostníky je spořivost ještě vyšší. Podle dat Portu si pravidelně ukládá 82,3 procent OSVČ, 7,6 procent to plánuje a 10,1 procent úspory neřeší vůbec. „Zájem o zajištění na stáří mezi podnikateli je potěšitelný, ale často se jedná o relativně nízké částky,“ dodává Raška s tím, že 43 procent OSVČ si spoří měsíčně do 2 000 korun, mezi dvěma a pěti tisíci se pohybuje zhruba 23 procent a jen 16,5 procenta podnikatelů investuje více než 5 000 korun měsíčně.
Významný vliv na výši budoucích úspor má přitom včasný začátek. „Pokud začnete investovat ve 25 letech 2 500 korun měsíčně a dosáhnete průměrného zhodnocení 8 procent ročně, můžete mít v šedesáti letech naspořeno přes 5,7 milionu korun,“ uvádí Raška. „Začnete-li až ve 40, budete muset investovat téměř čtyřnásobek – tedy 9 700 korun měsíčně, abyste dosáhli stejné částky.“
Z průzkumu dále vyplývá, že s rostoucími příjmy stoupá také úroveň investiční gramotnosti. Živnostníci mají v tomto ohledu mírný náskok. Lépe se orientují ve finančních nástrojích a častěji znají výhody moderních forem spoření, jako je dlouhodobý investiční produkt (DIP).
DIP byl zaveden v lednu 2024 jako alternativa ke klasickému penzijnímu spoření. Nabízí daňové výhody (možnost odečtu až 48 tisíc korun ročně ze základu daně), příspěvky od zaměstnavatele a větší flexibilitu při volbě investiční strategie. Podle Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) si jej během prvního roku zvolilo přes 116 tisíc Čechů, celkový objem vkladů přesáhl 2,4 miliardy korun.
„Zájem o DIP nás velmi mile překvapil,“ říká zakladatel Portu Radim Krejčí. „Ukázalo se, že o důchodové investování se zajímají nejen lidé ve středním věku, ale i mladší generace. U nás si důchodový účet založilo už přes 26 tisíc lidí.“ Téma zajištění na stáří nabývá na významu i kvůli rostoucímu počtu živnostníků. V roce 2024 se k podnikání přidalo 91 500 nových osob, což znamená meziroční nárůst o 13 procent a zároveň největší přírůstek za poslední dekádu.
Změna přístupu k financím je patrná napříč společností, ale živnostníci zůstávají specifickou skupinou, která si musí svou budoucnost hlídat obzvlášť pečlivě. „Zatímco zaměstnanec má díky odvodům od zaměstnavatele jistější základy důchodu, živnostník je v tom víceméně sám. O to důležitější je, aby začal včas,“ uzavírá Raška.
Zájem o investice mezi Čechy roste
Mezi českými občany také rapidně roste zájem o investice s cílem zajistit si budoucnost. Podle nejnovějšího průzkumu Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) se za investory považuje už 41 procent Čechů. Kromě toho roste i počet těch, kteří investování aktivně zvažují – meziročně jejich podíl vzrostl z 23 na 29 procent. Zároveň se snižuje počet lidí, kteří investování zcela odmítají, což naznačuje změnu v přístupu k osobním financím a větší ochotu hledat způsoby, jak efektivně zhodnocovat své úspory.
Jedním z hlavních důvodů, proč se Češi stále více přiklánějí k investování, je potřeba finančního zajištění na stáří. Důvodem k většímu zapojení do finančního plánování důchodu může být i loňské spuštění Dlouhodobého investičního produktu (DIP). Ten si jen během roku 2024 založilo přes 100 tisíc lidí, uvádí magazín Portu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Průměrný český investor do podílových fondů loni vydělal devět procent
Přestože zájem o investování roste, stále existují bariéry, které mnoho lidí odrazují. Hlavním důvodem obav je strach ze ztráty peněz, možnost naletět podvodníkům nebo nedostatek volných finančních prostředků. Průzkum se také zaměřil na to, co Češi považují za své nejlepší investice v životě. Na prvním místě stojí rodina (45 %), následovaná investicemi do nemovitostí (38 %), zdraví (30 %) a vzdělání (26 %).
Jedním z klíčových trendů posledních let je digitalizace investování. Celých 54 procent Čechů investuje pravidelně na měsíční bázi, přičemž mladší generace často využívá mobilní aplikace a online platformy. Naopak lidé starší 54 let se spíše spoléhají na finanční poradce. Tento posun ukazuje rostoucí důvěru v moderní technologie a snadnější dostupnost investičních možností.
Výkonná ředitelka AKAT ČR Jana Brodani potvrzuje, že rozšiřující se možnosti investičních platforem a zavedených bank mohou za růst zájmu o pravidelné investice. „S rostoucí institucionální důvěrou a dostupnějšími technologiemi lze očekávat, že trend růstu zájmu o investování bude pokračovat i v nadcházejících letech. Český trh tak pomalu, ale jistě směřuje k modernějšímu a zralejšímu investičnímu prostředí,“ uzavírá.