Obří školní manévry. Deváťáci mohou poprvé dostat „nápovědu“ a vyzkoušet si přijímačky nanečisto
PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY
Těsně před startem podávání přihlášek na střední školy mohou letos deváťáci zadarmo otestovat své předpoklady při testech nanečisto. Novinka reaguje na výtky, podle kterých část dětí z chudších poměrů znevýhodňují placené přípravné kurzy. A klade si i ambici snížit stres žáků při „ostrém“ přijímacím řízení. Záleží však i na jednotlivých školách, zapojení se do projektu zůstává dobrovolné. A spojené s ním mohou být i velké školní „manévry“ nanečisto. Cermat doporučuje, aby se školy domluvily a podobně jako v případě ostrých příjímaček umožnily žákům psát testy v prostředí cizích škol.
Státní organizace Cermat, která je za přijímací řízení zodpovědná, připravila nový projekt ve spolupráci s ministerstvem školství. Žáci si tak budou moci testy vyzkoušet ještě před podáním přihlášek. Projekt by měl pomoci mimo jiné dětem ze sociálně znevýhodněných rodin, které nenavštěvují placené přípravné kurzy. Organizace o tom informovala na svém webu.
Testy nanečisto se budou konat 28. ledna, termín podávání přihlášek na střední školy je od 1. do 20. února. Nanečisto si budou žáci moci vyzkoušet test z češtiny a matematiky, tak jako při skládání jednotné přijímací zkoušky. Zda základní školy projekt využijí, záleží na nich. Pro simulaci reálného cizího prostředí zkoušek doporučuje Cermat, aby si dvě školy žáky mezi sebou vyměnily. Jednotnou přijímací zkoušku konají žáci na některé ze středních škol, na které se hlásí.
Cermat základním školám poskytne zkušební dokumentaci prostřednictvím webové aplikace, odkud si ji budou moci stáhnout a vytisknout. Testy budou muset školy vyhodnotit samy. „Klíče správných řešení a pokyny k hodnocení budou součástí zkušební dokumentace poskytnuté Cermatem,“ uvedla organizace. Hodnotitelům testů podle něj Cermat nabídne metodickou podporu.
„Chceme nabídnout alternativu k placeným přípravným kurzům zkoušky nanečisto všem žákům bez rozdílu. Navíc si žáci a jejich rodiče udělají představu o svých schopnostech ještě před podáním přihlášky,“ uvedl Cermat. Jednotnou přijímací zkoušku skládají uchazeči o studium maturitních oborů s výjimkou uměleckých oborů s talentovou zkouškou.
Někteří odborníci na vzdělávání upozorňují, že by se přijímací zkoušky měly konat ještě před podáním přihlášek na základních školách. Mohlo by to snížit stres z testů, zároveň by žáci věděli, jak se jim v testu vedlo před výběrem školy. Možnostem změn se podle náměstka ministra školství Jiřího Nantla (ODS) věnuje odborný panel na ministerstvu. Legislativní výstupy očekává ale až v příštím volebním období.