„Zavedli nás do války a na práh fašismu.“ Šéf Stačilo! o vládě, Konečné, Babišovi a své cestě do politiky
PŘEDSEDA STAČILO! STERZIK
Na jižní Moravě žije hojně čtený bloger, jehož práce je – konstatují demoskopové například z agentury STEM – změřitelná v preferencích politických stran. Jmenuje se Daniel Sterzik, známější je pod svým blogerským pseudonymem Vidlák. Od letošního března je předsedou hnutí Stačilo!, levicové platformy, jejímž podvozkem je vedle zbytků národních socialistů a dalších především KSČM. Podřadné postavení, do něhož se vůči blogerovi ze Znojemska druhá nejstarší česká strana dostala, špatně snášel místopředseda KSČM Jiří Dolejš – a už ve straně není. S tím, jak se Stačilo! zabydluje nad pětiprocentní hranicí v průzkumech, stal se i Vidlák zájmovou osobou pro česká média.
Jste kritik stávajících poměrů. Co je podle vás téma, kde to vládní tábor nejvíc pokazil?
Válka na Ukrajině. Respektive že se z ní mohl stát spouštěč dějů v naší společnosti s takovými důsledky, že koho nezvedla doba covidová, tak toho zvedla válka.
Česká vláda přece jen tu válku nerozpoutala.
To ne, ale v podstatě se k ní připojila. Orbánovská cesta by byla lepší. Maďaři říkají: Není to naše válka, stavějí se k ní trochu stylem: Tam se někde bijí Slovani mezi sebou, s tím nechceme nic mít, my si chceme jen pohlídat naše zájmy. Až takový přístup my bychom zaujmout nemohli, přece jenom jsme s východem a východními Slovany víc spjati. Ale u nás to bylo úplné těšení se na válku, protože my přece chceme porazit Rusko, chceme revanš. Konečně, když už jsme se v roce 1968 nebránili, protože jsme byli málo stateční, konečně napravíme historickou křivdu. Myslím, že tohle pojetí je špatně a že na něj doplatíme. Ono pustit se do války, kterou prohrajete, má vždycky blbé důsledky. Tady jsme s Ruskem v prohrané válce od začátku.
Myslím, že Fialova vláda vsadila na válku; a jako obvykle, když někde vypukne válka, vyhřezne možná i to nejlepší, ale zaručeně to nejhorší v národě. Vyhřeznou všichni dávní démoni, všechny schované příšery. A ty i v tomto případě vylézají. Důsledkem vládní sázky na válku je určitá fašizace české společnosti.
Kde ve společnosti tu fašizaci spatřujete?
Kdybych to měl personalizovat, tak jmenuji například plukovníka Foltýna. Ale je to obecnější, stačí pohled na sociální sítě, kam až to došlo. Pamatuji si na bombardování Jugoslávie v roce 1999, kdy taky běžely emoce a kdy já jsem byl na straně Srbů proti NATO – ale tenkrát ještě diskuse byla možná a směly se zastávat oba postoje. Ano, byla o něco vyhrocenější polemika, ono taky když někde padají bomby, to si vyhrocenější polemiku zaslouží. Ale neničilo to vztahy, neničilo to rodiny. Dnes válka rozštípává společnost. Proto taky souhlasím s premiérem, že jsme ve válce. Fakt jsme. A když jste ve válce, potřebujete naladit obyvatelstvo jedním směrem, nepotřebujete ve společnosti dva názory, nechcete v ní kverulanty a rozvraceče vašeho svatého úsilí.
Vy sám jste z půlky Ukrajinec.
Ano, od maminky. Ona je z Volyně, ale nikoli volyňská Češka. Normální etnická Ukrajinka.
Celý rozhovor si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit zde.