Penzijní reforma je ve finále. Na sto tisíc lidí může přijít o výhodné předčasné penze
DŮCHODOVÁ REFORMA
Sporná vládní reforma penzí je po téměř třech desítkách hodin vzrušených debat před závěrečným schvalováním. Zatímco opozice žádá zachování věkové hranice 65 let pro odchod do důchodu, zástupci vládních stran by v konečném důsledku chtěli tuto hranici posunout ještě o dva roky na 67 let. Ve hře je navíc po dnešku i návrh vládních poslanců na výrazné omezení okruhu lidí, kteří by mohli kvůli náročnosti profesí odcházet do starobní penze dřív bez jejího krácení. O širších a konečných změnách v důchodech by měli poslanci hlasovat koncem října.
Sněmovní sociální výbor doporučil již dříve schválení reformy penzí s pomalejším zvyšováním důchodového věku nad 65 let, a to o měsíc ročně místo původně navrhovaných až dvou měsíců podle průměrného věku dožití. Skupina koaličních poslanců kolem Jiřího Navrátila (KDU-ČSL) chce tento pozměňovací návrh doplnit úpravou, podle které by lidé odcházeli do penze nejpozději v 67 letech. Opoziční ANO a SPD jsou proti, jejich návrhy míří k ponechání současné hranice 65 let. Obě opoziční hnutí chtějí z novely vyškrtnout také pasáž, podle níž by se měl mezi lety 2026 až 2035 snižovat výpočet nových penzí. Započítávat by se měla postupně každý rok menší část výdělku. Toto opatření, stejně jako prodlužování věku pro odchod do důchodu, mají podle vlády přispět k udržitelnosti a snížení schodků důchodového systému.
Jednu z nejvýraznějších změn dnes navrhli předsedové vládních frakcí TOP 09 a ODS Jan Jakob a Marek Benda. Požadují výrazné omezení okruhu lidí, kteří by mohli kvůli náročnosti profesí odcházet do starobní penze předčasně bez jejího krácení. Zatímco původní vládní návrh by se týkal podle odhadů kolem 120 000 lidí, úprava by tento počet snížila na nejvýše 15 000 osob. Do kategorie lidí s rizikovou prací patří ti, kteří mají chodit do důchodu až o pět let dřív podle počtu odpracovaných směn. Zaměstnavatel by za ně platil o pět procentních bodů vyšší odvody.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že se o úpravě náročných profesí bude ještě jednat, stoprocentní shoda podle něho dosud nebyla. Lidi, kteří by z toho okruhu případně vypadli, by chtěl podpořit prostřednictvím doplňkového penzijního spoření. "Abychom příspěvek zaměstnavatele navázali povinně na přispívání těm lidem do třetího pilíře," upřesnil Jurečka. V současnosti mohou odcházet do penze bez penalizace dřív zejména horníci z hlubinných dolů, zdravotničtí záchranáři a takzvaní podnikoví hasiči.
Celkem se k důchodové reformě sešly tři desítky pozměňovacích návrhů, činila se hlavně opozice. Poslanci ANO mimo jiné chtějí vrátit do zákona původní pravidla pro běžné valorizace penzí se započítáním poloviny růstu reálných mezd místo třetiny a přidat penzistům od ledna 500 korun nad pravidelnou valorizaci.
EDITORIAL: Obětování Pirátů nebude stačit
Nyní už opoziční Piráti chtějí vložit do důchodové reformy valorizaci rodičovského příspěvku podle stejných pravidel, jaká platí pro penze. Individuální návrh Vojtěcha Munzara (ODS) upravuje doplňkové penzijní spoření. Jde například o některý hlediska investování v účastnických fondech a o podmínky nakládání s penězi účastníků před blížícím se důchodovým věkem.
Na příští řádné schůzi se Sněmovna sejde 22. října.