VIDEO: Rusko pod palbou. Ukrajinské sebevražedné drony v noci dopadly na ruské letiště a rafinerie
UKRAJINSKÝ ÚTOK
Z noci na sobotu Služba bezpečnosti Ukrajiny svými drony ve spolupráci s armádou zaútočila na několik oblastí ruského vnitrozemí, informovala agentura Unian. Jednalo se o vojenské letiště Kuščevskaja a dvě rafinerie v Krasnodarsku. Zasažené rafinerie mají být Ilskyj a Slavjansk.
„Sobotní noc byla pro vojenské letiště Kuščevskaja, stejně tak jako pro rafinerie Ilskyj a Slavjansk na Krasnodarském regionu Ruska výbušná. „Bavovna“ (ukrajinské označení pro výbuch) propukla díky dronům SBU,“ uvedl zdroj, na který odkazuje Unian. Podle dostupných informací drony SBU navíc zasáhly klíčová technologická zařízení obou závodů.
Sociální sítě rychle oblétly záběry pořízené z okolí zasažených oblastí. Na síti X se objevilo video pořízené z nedaleké obytné oblasti. Noční oblohu ozáří žhavá koule a její světelnost rychle nabývá na síle, později autor videa přiblíží záběr kamery a je znatelně vidět výbuch.
Despite the ongoing Large-Scale Russian Missile Attack against Ukraine; the Ukrainian Armed Force have already been able to Strike Back tonight, with several One-Way “Suicide” Drones reported to have Struck an Oil Refinery within the Town of Slavyansk-na-Kubani in the Krasnodar… pic.twitter.com/qleGqBpsnl
— OSINTdefender (@sentdefender) April 27, 2024
Ukrajina v posledních dnech hojně využívá drony SBU k útokům na ruské území, zejména na klíčové objekty jako jsou právě rafinerie. Drony naposledy 24. dubna zasáhly dvě rafinerie největší ruské ropné společnosti Rosněft. Drony SBU zasáhly již dříve osm regionů Ruska. Po útocích měly některé oblasti problémy s elektřinou a přívodem vody.
V reakci na zvýšenou intenzitu útoků na rafinerie ruské ropné společnosti snížily v dubnu svou produkci. Tento krok však překvapivě neměl vliv na dodávky na ruský trh, naopak se měly zvýšit. Produkce vysokooktanového benzinu se v období od 1. do 23. dubna meziročně snížila o 0,8 procenta na 2,57 milionu tun. Od začátku roku vykazuje pokles o 0,6 procenta na 13,08 milionu tun. Produkce nafty se pak za stejné období meziročně snížila o 2,8 procenta na 5,06 milionu. Od začátku roku vykazuje pokles o 1,5 procenta na 25,96 milionu tun.