USA předložily v Paříži všem stranám návrh obrysů trvalého míru. Macron jednal s Ukrajinou i Američany
VÁLKA NA UKRAJINĚ
Paříž v pátek hostila jednání o budoucnosti Ukrajiny. Francouzský prezident Emmanuel Macron pozval na klíčové jednání do Elysejského paláce zástupce Spojených států i Ukrajiny a představitele "koalice ochotných". Schůzka mezi ukrajinskou delegací, vysoce postavenými americkými představiteli Marcem Rubiem a Stevem Witkoffem a třemi hlavními evropskými mocnostmi byla podle francouzských představitelů vynikající, píše agentura Reuters. Spojené státy podle vyjádření ministerstva zahraničí přožili v Paříži všem stranám obrysy trvalého míru. Ministr zahraničí USA Marco Rubio dnes po jednání v Paříži telefonoval se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem a ubezpečil ho, že vše se uskutečnilo podle předcházejících rozhovorů mezi Američany a Rusy.
Po jednání v Elysejském paláci vyšlo najevo, že šéf americké diplomacie Marco Rubio ve čtvrtek následně hovořil se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. "Ministr předal svému ruskému protějšku stejné poselství, jaké americký tým sdělil ukrajinské delegaci a našim evropským spojencům v Paříži," sdělil mluvčí rezortu zahraničí Tammy Bruce.
Tím sdělením je, že prezident Donald Trump a Bílý dům si přejí, aby válka skončila. Nyní předložily všem stranám obrysy trvalého míru. Povzbudivé přijetí amerického rámce v Paříži ukazuje, že mír je možný, pokud se všechny strany zaváží k dosažení dohody," uvedl mluvčí. Podrobnosti o trvalém míru ale nebyly zveřejněny.
"Sergej Lavrov potvrdil připravenost Moskvy pokračovat ve spolupráci s americkými kolegy s cílem spolehlivě odstranit základní příčiny ukrajinské krize," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí k telefonátu mezi Rubiem a Lavrovem. Podle ministerstva Rubio informoval svůj ruský protějšek o kontaktech, které on a zvláštní vyslanec amerického prezidenta Steven Witkoff měli s představiteli Ukrajiny, Francie a řady dalších evropských zemí. "Bylo zdůrazněno, že zmíněné kontakty proběhly v souladu s tématy konzultací mezi Washingtonem a Moskvou, včetně nedávného rozhovoru mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a Stevenem Witkoffem v Petrohradě," poznamenala ruská diplomacie.
Jednání hostil francouzský prezident Emmanuel Macron, který přivítal amerického ministra zahraničí Marca Rubia a zvláštního vyslance prezidenta Donalda Trumpa Steva Witkoffa. Cílem bylo podle Reuters hájit ukrajinské zájmy v době, kdy roste znepokojení nad možnými změnami amerického postoje vůči Moskvě. „Ukazuje to, že Evropané jsou zpět u stolu,“ uvedli francouzští představitelé a zdůraznili význam evropské přítomnosti v debatách o budoucnosti Ukrajiny.
EDITORIAL: Kam může dojet Vidlák s rudou károu?
Do Paříže dnes ráno dorazila také předem neohlášená ukrajinská delegace, kterou vedou ministr zahraničí Andrij Sybiha, ministr obrany Rustem Umerov a šéf Zelenského kanceláře Andrij Jermak. Příjezd ukrajinské delegace na jednání nebyl předem oznámen, což podle agentury signalizuje citlivost celé situace.
Evropští diplomaté zároveň vyjadřují obavy z možných Trumpových ústupků Rusku, které by mohly změnit dynamiku dosavadní podpory Kyjeva. Steve Witkoff, který se účastnil pařížských rozhovorů, má dále pokračovat do Říma. Macron ještě před jednáním s představiteli Spojených států hovořil s prezidentem napadené země Volodymyrem Zelenským.
Witkoff s Rubiem měli podle AFP nejprve na programu "pracovní oběd" s Macronem a francouzským ministrem zahraničí Jeanem-Noëlem Barrotem v Elysejském paláci. Jeho náplní bylo "zhodnocení mírových jednání, jejichž cílem je ukončit ruskou agresi na Ukrajině", uvedl úřad francouzského prezidenta.
Podle zveřejněného harmonogramu se pak oba američtí představitelé odpoledne setkali i s Jermakem a také s britskými a německými bezpečnostními poradci, jejichž příjezd nebyl, podobně jako v případě ukrajinské delegace, předem oznámen. Rubio, který od nástupu do funkce přicestoval do Evropy už potřetí, se také setká se svým britským protějškem Davidem Lammym, napsala AFP.
Ukrajinské ministerstvo zahraničí už dříve uvedlo, že rozhovory se zaměří na "cesty k dosažení úplného příměří" ve válce, kterou před více než třemi lety rozpoutalo Rusko, a také na možné nasazení mnohonárodního vojenského kontingentu na Ukrajině v případě míru, jak Kyjev žádá od svých spojenců.
Francouzský ministr zahraničí Jean-Noel Barrot po jednáních uvedl, že další kolo rozhovorů o ukončení války na Ukrajině se bude konat příští týden v Londýně.
Americký ministr obrany Pete Hegseth dnes v této souvislosti Francii vzkázal, že by měla spolu s dalšími evropskými zeměmi převzít odpovědnost za obranu Evropy s využitím konvenčních zbraní. Hegseth, s nímž dnes jednal jeho francouzský protějšek Sébastien Lecornu, Paříž také vyzval, aby zvýšila výdaje na obranu. Americký prezident Donald Trump evropské státy NATO nabádá k větším investicím do armád dlouhodobě a tvrdí, že USA budou v obraně Evropy hrát podstatně menší roli než dosud. Bezpečnost poválečné Ukrajiny bude podle Trumpa v evropských rukou.
Macron v poslední době zaujal vůdčí roli v evropském úsilí poskytnout Kyjevu bezpečnostní záruky, včetně úvah o rozmístění zahraničních vojáků na Ukrajině v případě uzavření míru. Moskva však vyhlídku na přítomnost cizích vojáků na ukrajinském území striktně odmítá.