Kam kráčí Marine Le Penová? Národní sdružení se ocitlo na křižovatce
VOLBY VE FRANCII
Červnové volby do Evropského parlamentu byly pro Národní sdružení jednoznačným úspěchem. Stejně tak první kolo voleb do francouzského parlamentu se této straně povedlo. Jistá část volebních průzkumů jí dávala dokonce malou šanci na parlamentní absolutní většinu. To se však nestalo. Ve druhém kole Národní sdružení obdrželo přes 10,1 milionu hlasů, což stačilo na 142 křesel. Byl to úspěch, nebo prohra? Má strana kam růst, nebo dosáhla svých limitů? Jaká bude její strategie pro prezidentské volby 2027?
V hodnocení výsledků voleb se setkávám s dvěma přístupy. První, ideologický, vysvětluje, jak by volby měly dopadnout. Kdo hlasoval dobře a kdo špatně. Druhý přístup je realistický a snaží se vzít v potaz voliče takové, jací jsou. Právě tento přístup si vybereme pro analýzu strategie volebních výsledků. Francouzský institut veřejného mínění (IFOP) vydal velmi dobrou a přehlednou analýzu výsledků hlasování v prvním kole. Elektorát se v druhém kole prakticky nezměnil, Národní sdružení získalo v obou přibližně stejný počet hlasů. V prvním kole to bylo 10,6 milionu (33,2 %) a ve druhém kole 10,1 milionu (37,05 %).
Podle této studie dosáhlo tradičně velmi dobrého skóre u lidí s nízkými příjmy (47 %). Stejně tak zabodovalo u lidí s nízkým dosaženým vzděláním (45 %) a žijících na venkově (41 %). Voliči z těchto kategorií zůstali Marine Le Penové věrní. Potenciální zisky tu mohou vyrůst jen o jednotky procent. Le Penová si musí udržet přízeň těchto skupin obyvatelstva i pro další volby. Zatím se jí to daří.
Úspěch Národního sdružení u těchto voličů je velmi dobře zpracovaný ve studiích a knihách Christopha Guilluyho, který popisuje dnes již klasický koncept rozdílu mezi periferní a městskou Francií.
Celý text si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit zde.