Macron a Si Ťin-pching chtějí olympiádu bez bojů. „Je čas na mírový summit,“ řekl Si o Ukrajině
PREZIDENT ČÍNY V PAŘÍŽI
Čína a Francie dnes vyzvaly k příměří v ozbrojených konfliktech na celém světě v době letních olympijských her v Paříži. Na tiskové konferenci po jednání v Paříži výzvu přednesl čínský prezident Si Ťin-pching a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron mu za to poděkoval. Si také vyzval k okamžitému příměří v Pásmu Gazy a mírové konferenci o Ukrajině, s níž bude souhlasit Kyjev i Moskva.
Válku mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás dnes Si označil za "pokračující tragédii" a vyzval mezinárodní společenství, aby konalo. "Chceme úplné a dlouhodobé příměří v Gaze," uvedl také čínský prezident prakticky ve stejné době, kdy agentury informovaly o tom, že Hamás po dlouhém vyjednávání přistoupil na návrh dohody o příměří s Izraelem.
Si se také vyslovil pro to, aby se Palestina stala plnoprávným členem OSN a pro pokračování diskuzí o dvoustátním řešení na Blízkém východě, tedy vzniku samostatného palestinského státu.
EN DIRECT | Rencontres économiques franco-chinoises : les discours de clôture du Président @EmmanuelMacron et du Président de la République populaire de Chine XI Jinping. https://t.co/4SnjU1w18e
— Élysée (@Elysee) May 6, 2024
Pokud jde o válku na Ukrajině, je podle čínského prezidenta třeba jednání, v nichž by obě strany začaly budovat vzájemnou důvěru. Míní, že je čas na mírový summit a "férovou diskuzi". Slova Sia lze vnímat i v kontextu chystané mírové konference, která se v červnu na popud Ukrajiny uskuteční ve Švýcarsku. Rusko už ale dalo najevo, že se jí nezúčastní.
Macron dnes ve vztahu k válce na Ukrajině uvítal čínský "závazek", že nebude "prodávat jakékoliv zbraně" Rusku.
Podle Západu sice zatím Peking neposkytuje Moskvě smrtící zbraně, Rusko ale dlouhodobě podporuje diplomaticky, a zemi, která konflikt vyvolala, také nepřímo podporuje tím, že jí poskytuje velké množství strojů, mikroelektroniky či technologií pro drony a řízené střely.