Budeme ostrovem neocenzury
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
Evropská komise má problém. Snaží se regulovat výměnu zpráv a debaty na sítích, ale platformy náhle vypovídají spolupráci. Po Facebooku a Instagramu – a předtím ...
Evropská komise má problém. Snaží se regulovat výměnu zpráv a debaty na sítích, ale platformy náhle vypovídají spolupráci. Po Facebooku a Instagramu – a předtím samozřejmě Twitteru – teď následuje Google. Přitom Google byl i mezi IT giganty velmi svazácký, existuje například skrytou kamerou natočené vyjádření manažerky firmy Jen Gennaiové z roku 2019, jak u prezidentských voleb konaných další rok zabránit „příští situaci Trump“.
A teď z Googlu píší Evropské komisi, že nebudou používat fact-checkery, jejichž nálezy přitom podle Komise mají určovat pořadí výsledků vyhledávání a některé z výsledků (buď lživé, nebo „reakční“) vůbec neukazovat.
Zatím tento fact-checking Evropská komise od velkých platforem jen očekává, ale s unijním Nařízením o digitálních službách (Digital Services Act, DSA) z toho bude povinnost.
Z pohledu Evropské komise je to vážná situace. Vzpoura amerických platforem získává masový rozměr. Platformy si to mohou dovolit, možná i musejí, protože nástupem Donalda Trumpa se v USA mění poměry. Není vyloučeno, že to celé vyústí v epický střet, kde půjde o astronomické sumy. Za laxní mazání rizikového obsahu může totiž Komise udělovat pokuty do výše šesti procent ročního globálního obratu firmy. Ale nově je tu ten Trump.
Shodou okolností v den, kdy vešel ve známost dopis Googlu, naše Markéta Pekarová Adamová pořádala seminář o zahraničním, tedy ruském vměšování se do voleb v Moldavsku a Rumunsku a o tom, jaké poučení si z toho vezmeme my. Panelistou byl i ředitel BIS Michal Koudelka nebo prorektorka UK a ještě nedávno eurokomisařka Věra Jourová. V mikrokosmu, jaký tu na dvě hodiny vznikl, se nepochybovalo, že nejen Moldavsko, ale i to Rumunsko bylo v prezidentských volbách terčem ruské dezinfooperace na TikToku, generál Koudelka dokonce recykloval dávno vyvrácený mýtus, že Rusko dopomohlo k prvnímu Trumpovu vítězství a k brexitu roku 2016. Implicitním poselstvím konference, při níž zástupce Vojenského zpravodajství mimo jiné k české situaci pravil, že „zodpovědné voliče jsme měli“ (neboli už nemáme), bylo, že naštěstí je tu evropský DSA, takže dezinformační operace na sítích – nesou jakýsi ruský rukopis – neuspějí. Marketér a tvář podcastu Kecy a politika Petros Michopulos se emotivně domáhal konkrétnějších výstupů, jakési kuchařky, aby se i u nás DSA co nejdřív účinně používalo.
Ale nemusí panikařit. Už příští týden jde do druhého čtení zákon o digitální ekonomice a v něm funkce národního digitálního koordinátora, jímž je Český telekomunikační úřad. ČTÚ podle tohoto zákona má určovat takzvané certifikované oznamovatele nežádoucího obsahu na sítích. Certifikovaní udavači mají reportovat Facebooku a dalším sítím a ty zase DSA zavazuje, aby certifikovaná udání vyřizovaly přednostně. Zástupce ČTÚ upřesnil, jak takový certifikovaný oznamovatel bude typicky vypadat: „převážně asi zástupci neziskových organizací“. Úřad je prý zaručeně stihne certifikovat bezpečně před sněmovními volbami.
My Češi jsme jen takové malé pars pro toto Evropy. EU bude svou představu regulování názorů a zpráv na sítích houževnatě bránit.
V Německu teď jeden politik (zemský ministr vnitra v Hesensku) zřídil v kontrarozvědce speciální jednotku, která má před spolkovými volbami monitorovat sítě. Potřebu jednotky vysvětluje ministr mj. tím, že „na platformách sociálních médií se hromadí zčásti nefiltrované názory, mezi nimi i cílené dezinformace“. Nevypadá dnes až tak absurdně scénář, v němž se EU stává ostrovem, na který vlna znovuobjevené svobody na internetu nedosáhne, ostrov, který si pro sebe na velkých platformách vynutí přísnější režim pro filtrování názorů, taková druhá Čína.
VYŠETŘOVÁNÍ TECHNOLOGICKÝCH GIGANTŮ
NEOBVYKLÉ ODHALENÍ VRAŽDY