Případná vláda ANO tendr na Dukovany dotáhne, ta nynější hraje vůči EK naivně, říká Havlíček
DOSTAVBA DUKOVAN
Pokud se smlouva s KHNP na dostavbu Dukovan nestihne podepsat ještě v tomto období a hnutí ANO se dostane do vlády, bude ctít výsledky tendru. Pro Echo24 to řekl stínový premiér Karel Havlíček (ANO), který současnou situaci, kdy kvůli předběžnému opatření Krajského soudu v Brně nedošlo k podpisu v první půlce května, jak bylo plánováno, označil za blamáž. Vládní představitelé jsou přesvědčeni, že smlouva se stihne podepsat ještě v tomto volebním období.
Bývalý ministr průmyslu a obchodu Havlíček Echu řekl, že vláda rozhodila vztahy s Francií, Jižní Koreou a „hraje naivně“ vůči Evropské komisi. Co se týká „blamáže s podpisem“ smlouvy s KHNP, buď měla podle něj Fialova vláda podepsat smlouvu ihned po rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, které padlo ještě v dubnu, nebo se mělo počkat na rozhodnutí krajského soudu ohledně předběžného opatření.
„Za další – mělo se na vládní úrovni, tedy ministra či premiéra, jednat s Francouzi a diplomatickou cestou se snažit předejít tomu, co nastalo nyní. Postup EDF nám nemusí vyhovovat, ale rozhodně není neočekávaný. Já jednám s korejským i francouzským velvyslancem, setkávám se průběžně s KHNP i EDF. Respektujeme výsledky tendru, ale nechápeme, proč se takhle podcenila rizika,“ uvedl Havlíček.
Nyní je podle něj nutné vyčkat na stanoviska českých soudů a současně intenzivně jednat s EK, která spouští hloubkové šetření. „Bez jeho závěrů je velmi rizikové podepsat hlavní kontrakt. Pokud se potvrdí, že je vše v pořádku, není důvod nepodepsat s KHNP. V mezidobí se musí zajistit vyšší účast našich dodavatelů. Pokud budeme ve vládě, budeme ctít výsledky tendru, ale budeme se všemi jednat na nejvyšší úrovni – budeme hrát fér vůči všem subjektům v souladu se závěry českých i mezinárodních institucí. Nepřísluší mi hájit zájmy korejské ani francouzské – hájím zájmy Česka, které musí dokončit projekt, který jsme za naší vlády kompletně připravili,“ dodal Havlíček.
Šéf společnosti ČEZ Daniel Beneš Českému rozhlasu řekl, že nabídka KHNP platí do konce června. „Nemáme žádné indikace od korejské strany, že by svoji nabídku nechtěli prodloužit, a my určitě o prodloužení požádáme. V tuto chvíli vidíme jejich odhodlání to nevzdat. Nicméně to nebude trvat donekonečna. Riziko roste s délkou problému, který dnes máme, což je to předběžné opatření soudu,“ varuje Beneš.
Proti předběžnému opatření brněnského krajského soudu ve věci Dukovan se chce brání kasačními stížnostmi jak společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II), která má jaderný tendr na starosti, tak KHNP. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že soudy budou ve sporu o tendr rozhodovat co nejrychleji.
Předseda lidovců a ministr zemědělství Marek Výborný pro Echo24 řekl, že Česká republika a MPO a všichni další zainteresovaní, včetně společnosti ČEZ, dělají všechno proto, aby k podpisu smlouvy došlo co nejdříve. „V tuhle chvíli samozřejmě musíme počkat na rozhodnutí Krajského soudu v Brně, ale mohu s plnou odpovědností člena vlády říct, že korejská nabídka byla ve všech parametrech jednoznačně výhodnější. Já v té soutěži neshledávám žádný problém, žádné znevýhodnění. Naopak tím, že jsme šli do té soutěže, tak jsme dosáhli nejlepší koncové ceny pro naše české zákazníky,“ uvedl Výborný.
„Francouzský soutěžitel (EDF) všechny zakázky, které má, dostává na základě B2B dohod vlád, takže v soutěži to pro něj asi byla trochu jiná role,“ dodal Výborný s tím, že se nedomnívá, že by problém způsobilo odložení podpisu po rozhodnutí ÚOHS na 7. května, respektive že nedošlo k podpisu hned. Výborný věří, že smlouva bude podepsána ještě v tomto volebním období. Nechtěl spekulovat o tom, co by bylo, pokud by se smlouva podepsat nestihla v tomto období.
Šéfka TOP Markéta Pekarová Adamová pro Echo24 rovněž řekla, že nabídka společnosti KHNP byla nejlepší jak z pohledu ceny elektrické energie, tak z pohledu zapojení českého průmyslu do stavby, jakož i v garancích včasnosti a dodržení ceny výstavby.
„Ten rozdíl oproti nabídce francouzské společnosti byl až překvapivě obrovský a tedy jednoznačný. V tuto chvíli nelze předjímat, přesně jak dlouho bude celé řízení trvat, nicméně věřím, že si i soud, který se nyní do věci vložil vědom urgence a závaznosti této věci a rozhodnutí, přijde rychle. Naše vláda bude každopádně postupovat tak, aby bylo v momentu rozhodnutí soudu možné podepsat smlouvu s KHNP a mohlo se neprodleně začít pracovat na dalších fázích, což jediné je v zájmu českých občanů,“ řekla Pekarová Adamová.
Expert na energetickou bezpečnost Martin Jirušek z Masarykovy univerzity v Brně pro Echo24 řekl, že postup EDF je očekávatelný, varuje ale před obviňováním Francie ze zasahování do českých záležitostí. „Že má EDF silnou podporu francouzských státních představitelů, není nic nového ani překvapivého. Mají to tak i jiné firmy z jiných ucházející se o rozsáhlé zakázky, a to včetně Westinghouse i KHNP. K tomu se ostatně váže i dopis, který komisař Stéphane Sejourné zaslal ministru Vlčkovi. V tuto chvíli je ale fér hovořit o tom, co je prokazatelné, byť třeba načasování dopisu komisaře může působit pozoruhodně. Nenechal bych se však unášet konstrukcemi, že komisař, byť Francouz, jednoznačně ‚kope‘ za EDF. Nelze to vyloučit, nicméně by tím ohrožoval svoji pozici,“ uvedl Jirušek.
Podle něj je třeba říci, že podezření ze státních subvencí pro KHNP mohou být důvodná. „Výroky prezidenta Petra Pavla, jakož i šéfa ČEZ Daniela Beneše a dalších na adresu EDF, potažmo Francie, jsou velmi silné a osobně si myslím, že měly být minimálně mírnější. Myslím, že namístě je spíš zdrženlivost. Samozřejmě je možné (respektive jisté), že má pan prezident informace, které já ne, dle mého ale nejsme tak daleko, abychom toto mohli prohlásit,“ míní Jirušek.
Zda se smlouva stihne podepsat ještě v tomto volebním období, je podle něj těžké odhadovat. „To prověřování může být skutečně pečlivé. Česká část, tedy řízení před Krajským soudem v Brně, možná ano, netuším ale, jakými materiály disponuje Komise. Pokud bude do prověřování zahrnuta i situace v KHNP, respektive její vazby na státem ovládanou KEPCO a korejskou vládu, může to zabrat mnohem déle, i za hranice současného volebního období,“ míní Jirušek.