Mysl umí vypnout bolest. Pavel Kolář radí, jak překonat bolest, aniž by nás ovládla
NOVÉ VYDÁNÍ TÝDENÍKU ECHO
Naše mysl si umí vytvářet vlastní léky potlačující bolesti, jen jí to musíme dovolit. Tato myšlenka zaznívá v rozhovoru s předním fyzioterapeutem Pavlem Kolářem, který pro Týdeník Echo vedla Tereza Matějčková. Bavili se nad jeho novou knihou Labyrint bolesti a jak se v něm neztratit.
Jejich bezohlednost, naše neschopnost. Proč zkrachoval podpis smlouvy o Dukovanech. Vzniká otázka, která se okamžitě diskutovala v kuloárech a první ji veřejně formuloval Radek Škoda z Technické univerzity v Liberci. Proč proboha vláda s Korejci smlouvu nepodepsala vzápětí po nálezu ÚOHS? Proč dala Macronovým lidem v EDF i v Komisi (Séjourné do loňska sloužil jako Macronův ministr zahraničí) čas tuto mezistátní smlouvu torpédovat? Více v textu Daniela Kaisera.
Nový papež není pokrokář. Rozhovor s kardinálem Dukou. Katolická církev a s ní tak trochu i širý svět mají nového papeže. Je jím Lev XIV., narozený v před 69 lety v Chicagu jako Robert Francis Prevost. Američan papežem, to bylo velké překvapení, často i pro katolické insidery. Kam po pontifikátu Františka Lev svou církev povede? Kde se nachází severoamerický katolicismus? A jak volba papeže probíhá? České země mají dnes jediného kardinála v Dominiku Dukovi, který překročil osmdesátku, a proto tentokrát už nemohl papeže volit. Nicméně ve Vatikánu byl a nového papeže osobně zná z dřívějších setkání. Rozhovor s ním vedl Daniel Kaiser.
Strach a hnus na subkontinentu. Jaké jsou příčiny indicko-palestinského nepřátelství. Před pár dny se svět ocitl na hraně další velké války, možná dokonce jaderné. Armády Indie a Pákistánu po sobě střílely ostrými, letectva sváděla vzdušné souboje, bombardovala se navzájem a Pákistán naznačoval možné použití atomových zbraní. Nejspíše to byla tato výhrůžka, která aktivizovala Spojené státy, jež se zhostily role prostředníka a podařilo se jim vyjednat příměří. Konec konfliktu to ale není ani náhodou. Více v textu Ondřeje Šmigola.
„Prostě doufáme, že nějaká elektřina bude.“ O ceně energetické bezpečnosti. Obavy z nedostatku elektřiny a otázka soběstačnosti v její výrobě jsou zásadním tématem dneška. Evropa chce stále transformovat celý energetický sektor a dosáhnout dekarbonizačních a klimatických cílů do roku 2050, a to bez ohledu na obrovské náklady a možná rizika. Španělsko a Portugalsko přitom nedávno zažily masivní blackout. Ovlivní to nějak evropské plány? V Salonu Echa diskutují zvláštní zmocněnec ministerstva zahraniční pro otázky energetické bezpečnosti Václav Bartuška, člen představenstva ČEPS Pavel Šolc a Rostislav Krejcar z Fakulty elektrotechnické ČVUT a také člen dozorčí rady ČEPS.
Co dělat po kulturní válce? Esej Ondřeje Štindla. Kulturní válka skončila. Kulturní válka neskončí. První platí ve vztahu k realitě tohoto světa, ke střetům, jež vyvolal vzestup ideologie, jíž se říká progresivismus nebo „woke“, o níž se ještě nedávno předpokládalo, že jí bude patřit budoucnost. Její vzestup byl ale krátkodobý, její politická základna se dramaticky zmenšila, podobně jako její popularita, značně nejistá (přinejmenším) je i její budoucnost – mladší generace se od ní dle průzkumů odklánějí. Více v textu Ondřeje Štindla.
Nové číslo Týdeníku Echo můžete číst již nyní elektronicky. Od čtvrtka je pak k dostání i v prodejnách tisku. Týdeník Echo si můžete předplatit zde.