Německo v energetické pasti: Spotřeba dramaticky roste a soláry s větrníky nestačí krýt poptávku
SPOTŘEBA ENERGIÍ
Nová německá vláda se ocitla v nebezpečné pasti: Spotřeba elektřiny v Německu v nadcházejících letech dramaticky vzroste. Rozšíření potřebné elektrické sítě však do roku 2045 bude stát přibližně 600 miliard eur. Zatímco firmy a domácnosti loni spotřebovaly 464 terawatthodin (TWh), do pěti let by to mohlo být až 670 TWh, tedy téměř o 45 % více. Do roku 2035 se pak očekává dokonce zdvojnásobení na 1000 TWh, jak uvádí Bild.
Hlavním důvodem jsou rostoucí nároky energeticky náročných datových center, elektromobilů a tepelných čerpadel. Navíc Německo plánuje do roku 2038 zcela ukončit výrobu energie z uhlí a chce se zaměřit na obnovitelné zdroje včetně biomasy, solární a větrné energie. Obnovitelné zdroje ale nebudou schopny pokrýt takovou poptávku. Navíc rozšiřování elektrické sítě do roku 2045 by stálo přibližně 600 miliard eur (14,7 bilionu Kč), což je moc i pro takovou ekonomickou velmoc, jako je Německo.
Ministryně hospodářství Katherina Reiche (CDU) proto chce omezit nekontrolované rozšiřování solárních a větrných elektráren a prosazuje propojení jejich výstavby s rozvojem elektrické sítě. „To ušetří peníze firmám i spotřebitelům,“ vysvětluje. Současně plánuje stavbu nových plynových elektráren, které by zajistily stabilní dodávky elektřiny v temném období, kdy nefouká vítr a nesvítí slunce, což někdy trvá i týdny. Výběrová řízení na první plynové zdroje chce zahájit už letos, i přes kritiku koaličních partnerů.
Viceprezident Německého svazu průmyslu (BDI) Holger Lösch upozorňuje, že plánování energetické transformace musí lépe odpovídat skutečné poptávce a nákladům. Generální ředitel BMW Oliver Zipse varuje, že německá elektrická síť není připravena na masivní rozvoj elektromobility, který EU plánuje zavést od roku 2035. „Obávám se, že není reálné, aby v Německu za deset let bylo možné nabít všechna auta elektřinou,“ řekl Zipse.