Za schvalování střelby na fakultě dostal muž z Prahy veřejné práce
Obvodní soud pro Prahu 1 uložil třiadvacetiletému muži trest 250 hodin veřejně prospěšných prací za to, že schvaloval střelbu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK). Uvedly to dnešní Hospodářské noviny. Při tragédii před loňskými Vánocemi student školy zabil 14 lidí a poté se zastřelil.
Metoděj Matys z Prahy podle HN první lednovou sobotu navštívil bar v centru hlavního města. Tam prohlašoval, že podobně jako útočník na filozofické fakultě hodlá vystřílet 40 svých spolupracovníků v bance, kde tehdy pracoval. Mluvil také o tom, že vlastní střelecký průkaz i několik zbraní a opakovaně také čin vraha z fakulty chválil. Jeho slova slyšel mimo jiné barman, který zavolal policii.
Kriminalisté podle Hospodářských novin z jeho účtů na sociálních sítích zjistili, že Matys je příznivcem neonacismu. Byl obžalovaný za schvalování trestného činu a projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka.
Matys se před soudem hájil tím, že v případě příspěvků na instagramu šlo jen o recesi. "Soudce Jan Novotný ale jeho obhajobu odmítl. Poukázal na množství příspěvků i to, že musel vědět, co sdílené symboly znamenají," napsaly HN. "Tato jednání přesahují jakoukoli hranici legrace," konstatoval soudce.
Matysovi hrozilo až tříleté vězení, ale podle soudu jej od vyššího trestu 'zachránilo' to, že jeho slova v baru potvrdili jen dva lidé. Aby totiž byla brána za veřejný projev s vyšší trestní sazbou, museli by je slyšet či to potvrdit nejméně tři lidé.
Soudce kromě veřejně prospěšných prací Matysovi nařídil ambulantní ochranné protialkoholní a protidrogové léčení a dohled Probační a mediační služby, dodaly HN.
Souhlasné reakce s činem vraha na filozofické fakultě se objevily na sociálních sítích hned po střelbě 21. prosince loňského roku. Policie vzápětí oznámila, že se na tyto projevy zaměří. Podle mluvčího policejního prezidia Ondřeje Moravčíka kriminalisté za půl roku zaznamenali 327 skutků, kdy lidé buď schvalovali čin střelce, či sami střelbou v této souvislosti hrozili. Úkony trestního řízení zahájili ve 193 případech. Nakonec většinu z nich řeší jako přestupky místní úřady. Celkem 21 případů skončilo ve zkráceném trestním řízení, kdy pachatelé uznali vinu, dohodli se se státním zástupcem o případném trestu a případ nešel k soudu. Pouze ve dvou případech tak bylo podle HN zahájeno klasické trestní stíhání.