Letos škrtneme 20 miliard, říká Stanjura. Vadí mi ty rozpočtové podvody, hřímá Schillerová

SCHILLEROVÁ VS. FIALA

Letos škrtneme 20 miliard, říká Stanjura. Vadí mi ty rozpočtové podvody, hřímá Schillerová
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a šéfka poslanců hnutí ANO Alena Schillerová. Foto: Úřad vlády ČR/Hnutí ANO
1
Domov
Sdílet:

Letošní schodek udržíme, možná ne na miliardu přesně, ale máme velkou šanci uspět. Řekl to na CNN Prima News ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). K tomu bude potřeba ještě ve zbývajících měsících tohoto roku škrtnout 15 až 20 miliard. Jeho předchůdkyně ve funkci Alena Schillerová (ANO) nicméně řekla, že miliardu týdně škrtnout nejde. Vadí mi jeho rozpočtové triky, řekla bych až podvody, uvedla Schillerová.

Ministr Stanjura opakovaně navzdory odhadům expertů i opozice tvrdí, že se letošní deficit podaří na schválené hranici 295 miliard. „Vypadá to tak, že máme velkou šanci ten schodek dodržet. Neříkám, že přesně na miliardu, ale v zásadě ten schodek dodržíme. Patnáct až dvacet miliard budeme muset škrtnout, ty určitě najdeme a deficit se nám podaří dodržet,“ uvedl Stanjura v pořadu 360° na CNN Prima News.

„Mám představu, kde úspory najdeme. Je to jako obvykle – provozní výdaje, objem platů a národní dotace. To jsou tři hlavní oblasti, kde úspory hledáme každý rok a budeme je hledat i letos,“ uvedl Stanjura, který podle svých slov nechápe mediální tlak na to, zda schodek dodržen bude či nikoliv. „Já jsem se díval do minulých let, začal jsem deset let zpátky, nikdy jsem nenašel, že by někdo tak bouřlivě v únoru, březnu či dubnu psal o vývoji státního rozpočtu,“ řekl Stanjura.

Mluvil také o dotacích, které podle něj pokřivují trh a neměly by ideálně existovat vůbec, ale také o dani z mimořádných zisků, z níž ministerstvo financí v tomto roce očekává zisk 46 miliard korun, zatímco v dubnu předpokládalo MF výnos 28 miliard korun. V příštím roce by mohl výnos být 17 miliard, v roce 2025 pak 10 miliard, v roce 2026 už nula..

„Máme mimořádné výdaje a abychom je pokryli a nebylo to jenom na dluh, tak jsme použili nástroj mimořádných příjmů. Letos nás bude pomoc lidem a firmám s energiemi stát 100 miliard,“ uvedl Stanjura, který avizoval, že bude chtít iniciovat debatu o zrušení windfall tax (psali jsme zde).

Stanjurova předchůdkyně v pozici šéfky státní kasy Schillerová v reakci ve stejném pořadu uvedla, že je přesvědčena, že vláda udržet deficit ve schválené výši nemůže. „Teď velmi pomohla dividenda ČEZu 54 miliard, což je extrémní dividenda, protože v rozpočtu se počítalo 38 miliard. Nakonec to je o 16 miliard více. Žádné avizované úspory na straně státu se ale nedějí,“ uvedla Schillerová.

„Do rozpočtu se nemůže vkládat ideologie“

„Ještě letos by museli škrtnout dvacet miliard, alespoň to tak říká pan ministr. Nevím, kdy to chce stihnout. Máme září a jako bývalá ministryně financí říkám, že miliardu týdně fakt škrtnout nestihne. Naopak jim rostou provozní výdaje, žádná úspora není,“ poukázala. „Jediná šance, že by se to povedlo, je, že by poškrtali investice. Já jsem se na to podívala, pan ministr nám na rozpočtovém výboru předložil tabulku, kde je i predikce, že mu chybí přes 26 miliard za předpokladu, že vyčerpá všechny peníze z Evropské unie,“ dodala Schillerová s tím, že peníze z EU podle ní vláda nevyčerpá.

Podle ní Stanjura odpověděl na dotaz ohledně škrtání dotací vyhýbavě, což jí překvapilo, protože čekala jasnou negativní odpověď. Schillerová se ve věci Stanjurova hospodaření na Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ. „Mně vadí, že on nedělá poctivé rozpočtové řemeslo, mně vadí ty jeho rozpočtové triky, řekl bych až podvody. Pokud se bude do rozpočtu vkládat ideologie, že jsou prezidentské volby, tak musíme za každou cenu mít schodek 295 miliard, tak to prostě nejde. Nemůžeme si tam napsat 50 miliard z modernizačních fondů, na což nemáme legislativu. Nemůžeme si vycucat příjmy z windfall tax,“ uvedla Schillerová s tím, že NKÚ nemusí jejímu podnětu vyhovět.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články