Dejte nám jasný signál, žádá Zelenskyj NATO. Biden přirovnal podporu Ukrajiny k Izraeli
UKRAJINA VS. NATO
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v předvečer summitu NATO požádal o jasný signál ze Západu ohledně členství své země v Severoatlantické alianci, uvedla agentura AFP. Zelenskyj v tradičním večerním videoprojevu řekl, že většina členů NATO stojí za Ukrajinou a summit ve Vilniusu musí potvrdit, že Ukrajina je de facto členem aliance. Zpráva přichází krátce poté, co americký prezident Joe Biden prohlásil, že by USA měly podporovat Ukrajinu podobně jako Izrael.
„I když zaznívají různé názory, stále je jasné, že Ukrajina si zaslouží být v alianci. Teď ne – je válka, ale potřebujeme jasný signál. A tento signál potřebujeme právě teď,“ uvedl Zelenskyj. „Většina aliance stojí jednoznačně za námi,“ dodal. „Když jsme žádali o vstup do NATO, byli jsme upřímní: Ukrajina už de facto v alianci je. Naše zbraně jsou zbraněmi aliance. Naše hodnoty jsou těmi, ve které věří i aliance,“ doplnil ukrajinský prezident.
Dvoudenní summit Severoatlantické aliance začíná v úterý ve Vilniusu. Lídři zemí NATO na něm chtějí zejména potvrdit svou podporu Ukrajiny a najít kompromis ohledně jejího přijetí do aliance. Kyjev žádá jasný signál týkající se jeho budoucího členství, spojenci ovšem nejsou v této věci jednotní. Osobní účast Zelenského na summitu zatím nebyla oficiálně potvrzena. Jak ale napsala agentura Bloomberg s odvoláním na nejmenované zdroje, ukrajinský prezident by měl do Vilniusu dorazit. Zveřejněný summitový program ve středu počítá se společnou tiskovou konferencí Zelenského a šéfa NATO Jense Stoltenberga.
Americký prezident Joe Biden v rozhovoru pro stanici CNN nedávno uvedl, že by USA měly Ukrajině poskytnout podporu a pomoc podobně jako Izraeli. „Spojené státy by měly být připraveny poskytnout bezpečnostní záruky a pomoc podobně, jako poskytujeme Izraeli. Jedná se o poskytnutí výzbroje a schopnosti bránit se, pokud dojde k mírové dohodě,“ řekl Biden pro CNN.
To potvrdili také představitelé Velké Británie, Německa či Francie s tím, že usilují o záruky v „izraelském stylu.“ Mělo by v podstatě jít o poskytnutí nejmodernějších zemí, zpravodajských informací a výcviku nad rámec současného konfliktu. Mělo by to zajistit stav armády na takové úrovni, že bude dostatečně odstrašujícím prostředkem proti budoucím útokům, uvádí server Politico.