Přestaňme plakat, daně máme nízké, řekl Fiala. Problémy jsou jinde, říkají ekonomové
DANĚ V ČESKU
Udělal jsem chybu, když jsem po začátku války na Ukrajině voličům jasně neřekl, že žádné předvolební sliby neplatí. Energie ale nejdražší nemáme a daně patří k nejnižším v Evropě. Řekl to o víkendu premiér Petr Fiala (ODS). Podle oslovených ekonomů je Česko z hlediska daňových příjmů lehce pod evropským průměrem. Problémy jsou ale podle nich jinde, například v tom, že změny se často dějí na poslední chvíli či množství daňových úlev.
„Jednu chybu jsem udělal. Jsem si jí vědom. Když Rusko zaútočilo na Ukrajinu, měl jsem jasně veřejnosti říct, že žádné předvolební sliby neplatí. Že je tu válka a budeme postupovat tak, abychom tím Českou republiku provedli,“ řekl Fiala v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News.
Fiala se podle svých slov snažil poctivě říkat, že sliby jeho vláda dodrží i navzdory mimořádným situacím. „Do značné míry se nám to povedlo. Jen teď někdo vezme volební program, strana 18, věta třetí a začne vyčítat, co jsme nesplnili,“ uvedl premiér, který zároveň odmítá, že by jeho kabinet zhoršoval podnikatelské prostředí a že by v Česku byly vysoké daně.
ECHO PORADA: Komická sebechvála vlády, hazardní hra s rozpočtem a Okamura na cestě k stíhání
„Říkat, že podnikatelé mají špatné podmínky kvůli nejdražším energiím, není pravdivé. Energie nejdražší nemáme, daně patří k nejnižším v Evropě. Přestaňme plakat. Udělali jsme řadu opatření, které jsme podnikatelům slíbili a oni po nich volali. To se projevuje na ekonomickém růstu a ještě lépe to uvidíme v příštím roce,“ řekl Fiala.
Předseda výboru pro rozpočtové prognózy a analytik České spořitelny Michal Skořepa pro Echo24 řekl, že z hlediska celkových odvodových příjmů, tedy příjmů z daní a pojistného, je Česko lehce pod evropským průměrem. „Situaci tedy lze popsat tak, že Česko patří v rámci EU k zemím se spíše nižším odvodovým zatížením ekonomiky. Samotné sazby jsou u většiny důležitých typů daní velmi blízko evropskému průměru. Pokud české daně brzdí rozvoj zdejšího podnikání, pak je to ani ne tak v důsledku sazeb, nýbrž spíš toho, že daňový systém se mění velmi často a mnohdy na poslední chvíli,“ řekl Skořepa.
„Zejména u daně z příjmu fyzických osob coby jedné z hlavních daní je problém v základu: český stát na této dani vybírá poměrně málo, protože české mzdy jsou poměrně nízké. Výrazně se Česko vzdaluje evropskému průměru u daně z nemovitostí, u níž je v Česku nízká sazba i daňový základ,“ dodal Skořepa.
Daně bych držel na uzdě, říká Hradil
Dalším problémem českého odvodového systému je podle něj spousta daňových úlev. „Jde například o výrazné zvýhodnění OSVČ oproti zaměstnancům, o neúměrně vysoký limit pro osvobození od DPH nebo o neefektivní podporu sociálně slabých vrstev společnosti skrze snížené sazby DPH namísto lepšího využívání systému adresných sociálních dávek. Český stát má tedy prostor pro zvýšení svých daňových příjmů právě skrze rušení daňových úlev. Snad úplně nejvíc se nabízí ukončit osvobození tichého vína od spotřební daně: výnos by činil sice jen několik miliard korun ročně, nicméně tato výjimka má silný negativní význam z pohledu férovosti českého daňového systému.
Hlavní ekonom banky Creditas Petr Dufek pro Echo24 uvedl, že z pohledu sazeb daní z příjmů nebo celkového výběru daní patříme mezi země s nižším zdaněním. „Pro zahraniční investory je nepochybně naše daň z příjmu právnických osob zajímavá, i když poněkud nepřehledná. Náš daňový systém, respektive rozpočet, je však výrazně závislý na tzv. pojistném, což je daň jako každá jiná, i když se jako daň neoznačuje,“ řekl Dufek.
ROZHOVOR: Řehka mě lidsky zklamal, říká Černochová
„Daníme proto více práci skrze toto pojistné, které pak patří mezi nejvyšší v zemích OECD. Dá se říct, že výrazněji daníme především práci, průměrně pak spotřebu a nejméně majetek,“ dodal Dufek.
Analytik společnosti Cyrrus Vít Hradil pro Echo24 řekl, že v evropské srovnání ukazuje, že státy mohou fungovat i s vyššími daněmi, než má Česko. „A nepochybně bychom další zvýšení také nějak zvládli. Zároveň ovšem platí, že ve světovém srovnání právě evropské země patří mezi ty, které své obyvatele zdaňují nejvíce, a také vykazují v poslední době konzistentně nejslabší ekonomický růst. Osobně bych se v tomto tedy evropskými zvyklostmi raději neinspiroval a daně držel na uzdě,“ uvedl Hradil.
Pokud by přece jen bylo zvyšování daní nezbytné, začal by zrušením výjimky, kterou si užívá nezdaněné tiché víno. „Tato výjimka postrádá jakoukoliv logiku a považoval bych za nemravné, pokud bychom vůbec uvažovali o dodatečném zdanění čehokoliv, ale zároveň udržovali v platnosti toto protekční opatření,“ dodal Hradil.