Skandál v Německu. Sociální demokrat rezignuje kvůli hákovému kříži na volebním lístku
INCIDENT S HÁKOVÝM KŘÍŽEM
Ve Stuttgartu došlo během čtvrtečního tajného hlasování v zemském sněmu Bádenska-Württemberska k incidentu, když se na jednom z volebních lístků objevil nakreslený hákový kříž. Parlamentní manažer SPD Sascha Binder v reakci požadoval okamžitou rezignaci odpovědné osoby. Jak se však ukázalo dnes, tou osobou byl jeho stranický kolega, sociální demokrat a místopředseda zemského sněmu SPD Daniel Born. Ten se přiznal a oznámil rezignaci. Incident ostře odsoudil předseda poslanecké skupiny AfD Anton Baron, podle deníku Welt o incidentu informoval předseda zemského sněmu Muhterem Aras (Zelení) na plenárním zasedání ve Stuttgartu.
Volební lístek patřil k hlasování o zvolení zástupců do tzv. Rady Horního Porýní, orgánu sdružujícího německo-švýcarsko-francouzské subregiony. Hákový kříž měl Born nakreslit vedle jména kandidáta Alternativy pro Německo (AfD). Parlamentní manažer SPD Sascha Binder reagoval na incident výzvou, aby odpovědná osoba okamžitě rezignovala. „Každý, kdo udělá něco takového, je nehodný tohoto parlamentu a měl by okamžitě rezignovat na svůj mandát,“ uvedl Binder. „To je naprosto nechutné.“
Podle informací deníku Bild však bylo brzy zřejmé, že lístek musel pocházet z řad SPD nebo Zelených, protože se hlasovalo odděleně podle frakcí a u urny pro CDU, FDP a AfD nebyly zjištěny žádné nesrovnalosti. Nyní se k činu přiznal místopředseda zemského sněmu a poslanec SPD Daniel Born, píše deník Bild. V prohlášení, které vydal klub sociálních demokratů, uvedl, že hákový kříž na lístek nakreslil on sám. Zároveň oznámil rezignaci na svou funkci v předsednictvu sněmu i na členství v parlamentní frakci SPD. Ve svém vyjádření Born hovoří o „zkratovém jednání“ a „závažné chybě“.
Za použití symbolu zakázaného ústavou hrozí v Německu až tři roky vězení nebo peněžitý trest. To, že se nyní k trestnému činu přiznal konkrétní poslanec, působí překvapivě, píše Bild. Obě frakce, mezi něž podezření směřovalo, mají dohromady 61 členů (43 Zelených a 18 sociálních demokratů), a navíc šlo o tajnou volbu, takže odhalení pachatele by bylo za běžných okolností prakticky nemožné.
Předseda poslanecké skupiny AfD Anton Baron incident označil za šokující a ostře jej odsoudil. „Je neuvěřitelné, že zvolení zástupci nyní páchají politicky motivované trestné činy ve sněmovně,“ uvedl Baron. Podle něj incident hanobí zejména poslance Bernharda Eisenhuta, který kandidoval do Hornorýnské rady.