Pokud se Turek neobhájí, půjde o vážný problém, zaznívá z ANO
NOVÁ VLÁDA
Koaliční rada ANO, SPD a Motoristů by ve středu měla projednat obsazení funkcí ve Sněmovně. Uvedla to v neděli místopředsedkyně ANO Alena Schillerová v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News. V čele dolní komory by podle dosavadních informací měl stanout předseda SPD Tomio Okamura. Ten nominaci připustil, ale personálie komentovat nechtěl. Podle Schillerové je na Motoristech, zda navrhnou Filipa Turka na ministra zahraničí. Místopředseda ANO Radek Vondráček na Primě řekl, že pokud se Turkovi nepodaří obhájit, půjde o vážný problém. V podobném duchu se vyjádřila i Schillerová. Hnutí ANO a SPD podle Schillerové a Okamury rovněž prosadily do programu chystané vlády s Motoristy drtivou většinu předvolebních slibů. Spokojenost s jednáními o programu již dříve vyjádřili i Motoristé.
Filip Turek se za své kritizované výroky na facebooku omluvil, u některých ale autorství odmítá a strana podala trestní oznámení. „Filip Turek byl námi nominován panu předsedovi (ANO Andreji) Babišovi. Ta věc je 14 dní stará a nic se na ní nemění. Ale v tuto chvíli neřešíme personálie, řešíme program,“ řekl v neděli v pořadu České televize (ČT) Otázky Václava Moravce předseda poslaneckého klubu Motoristů Boris Šťastný.
Podle Radka Vondráčka (ANO) je situace vážná. „Jestliže by to mělo zůstat na téhleté úrovni, že se to nedokáže posunout nějakým způsobem, že obhájí ty své výroky nebo zpochybní, že k nim opravdu nedošlo, tak je to vážný problém,“ řekl Vondráček na CNN Prima News na dotaz, zda může být Turek ministrem.
Do čela Sněmovny by vznikající koalice ANO, SPD a Motoristů měla podle spekulací nominovat Okamuru. Pro poslance dosluhující vládní koalice je nepřijatelný, lidovci se tento týden rozhodli nominovat na stejnou funkci bývalého místopředsedu Sněmovny Jana Bartoška (KDU-ČSL), byť strany, které míří do opozice, nemají v nové dolní komoře většinu. Bartoškovu nominaci dnes na Primě podpořil i europoslanec STAN Jan Farský.
Opoziční poslanci v Otázkách Václava Moravce v ČT řekli že Okamura pronášel v uplynulém volebním období nenávistné výroky a urážky na adresu ostatních poslanců. „Je to (předseda Sněmovny) třetí nejvyšší ústavní činitel, člověk, který bude reprezentovat Českou republiku navenek. Je to velké reputační riziko pro celou Českou republiku,“ řekla předsedkyně poslaneckého klubu STAN Michaela Šebelová. „Vidím to jako rizikové a nebezpečné,“ uvedl k možnému zvolení Okamury do čela dolní komory předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda. Šťastný naopak uvedl v ČT, že Motoristé Okamuru do čela Sněmovny stoprocentně podpoří.
Nejsilnější ANO má mít ve Sněmovně předsedy zahraničního, zdravotnického a zemědělského výboru, a také výboru pro životní prostřední a mandátového a imunitního výboru. Hnutí SPD má obsadit předsednickou pozici hospodářského, petičního a organizačního výboru. Motoristům by mělo připadnout předsednictví v rozpočtovém a v ústavně-právním výboru. Občanští demokraté mají získat předsedy tří výborů, a to bezpečnostního, evropského a kontrolního. Starostové by měli mít předsedy výboru pro obranu a pro regionální rozvoj. KDU-ČSL má mít šéfy mediálního a sociálního výboru, TOP 09 má vést školský výbor, Piráti žádný.
Premiérem v budoucí vládě by měl být předseda ANO Andrej Babiš, jehož hnutí má vést osm ministerstev. Schillerová by mohla být znovu ministryní financí, Karel Havlíček ministrem průmyslu, Adam Vojtěch ministrem zdravotnictví a Robert Plaga ministrem školství. Exministr obrany Lubomír Metnar by mohl nově vést ministerstvo vnitra, ministrem práce by se mohl stát Aleš Juchelka a ministerstvo pro místní rozvoj by mohla vést Zuzana Schwarz Bařtipánová.
SPD chce do vlády vyslat odborníky. V souvislosti s obranou se mluví o bývalém prvním zástupci náčelníka generálního štábu Jaromíru Zůnovi či výkonném řediteli Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiřím Hynkovi. Jako nového ministra zemědělství média nejčastěji skloňují bývalého šéfa Státního zemědělského intervenčního fondu Martina Šebestyána. Ministrem dopravy by podle některých médií mohl být bývalý šéf Českých drah Ivan Bednárik, zmiňují i generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobodu.
Motoristé pravděpodobně chtějí na ministerstvo životního prostředí šéfa strany Petra Macinku a na ministerstvo kultury Otu Klempíře, i když proti jejich nominaci protestuje část odborné veřejnosti. Turka by podle spekulací mohl v Černínském paláci v nominaci nahradit například poslanec a bývalý velvyslanec Karel Beran. Kandidátem Motoristů na nového ministra sportu by měl být Šťastný.
Předseda ANO a předpokládaný budoucí premiér Andrej Babiš bude v pondělí prezidenta Petra Pavla informovat o základních tezích programu, který budou zástupci stran ještě kompletovat, řekla v Partii Schillerová.
„Jsme na všech základních věcech shodnuti,“ uvedla. Podle ní ucelenou verzi programu proberou ještě vedení stran. Debata o programových prioritách v tomto týdnu nebyla podle diktátu ANO, řekla Schillerová. „Vedli jsme korektní jednání, určitě jsme tam udělali nějaké kompromisy, které vyhovovaly těm menším stranám,“ dodala.
Spokojen byl i předseda SPD Okamura. „Prosadili jsme drtivou většinu programu. Shoda byla až z 95 procent, kompromisy se našly rychle,“ uvedl Okamura. Program bude podle něj zveřejněn až jako celek, upřesňovat jeho jednotlivé body nechtěl.
Předseda poslaneckého klubu Motoristů Boris Šťastný také v Otázkách uvedl, že mezi stranami vznikající koalice bude nutný kompromis ohledně zákona o obecném referendu, který prosazuje SPD. „Dotkneme se této věci a nějakým způsobem to upravíme v programovém prohlášení vlády,“ řekl. „Co je důležité – žádná referenda o vystupování z Evropské unie nebo NATO tady nebudou. To je důležitý vzkaz pro občany,“ dodal.