Bartoš nechce na vládě řešit Blažka. Chce nejdříve mluvit s Fialou
PIRÁTI PROTI BLAŽKOVI
Ivan Bartoš na jednání vlády neočekává diskusi o pirátské kritice ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Chce soukromou schůzku s premiérem Petrem Fialou (ODS), případně s přizváním Blažka, řekl předseda Pirátů novinářům. Bartoš pro Echo24 již dříve řekl, že spor ohledně Blažka nemá vést k odchodu Pirátů z vlády.
Piráti se usnesli, že Blažek ve funkci ministra spravedlnosti ohrožuje důvěru ve spravedlnost a právní stát i plnění cílů programového prohlášení kabinetu. Podle Fialy podobná forma uplatňování přímé demokracie nepřispívá ke kvalitě koaliční spolupráce. Podle úterního vyjádření si premiér počká, co mu o pirátském on-line hlasování řekne právě Bartoš. Míní však, že se neobjevilo nic, co by oslabovalo Blažkovu pozici.
Bartoš uvedl, že s Blažkem standardně řeší záležitosti týkající se resortu spravedlnosti a předkládaných návrhů, třeba i v otázkách státních zástupců. S Fialou by chtěl soukromě pohovořit o tom, co Pirátům vadí, nechce o tom ale otevírat debatu přímo na zasedání kabinetu.
Pirátské usnesení reaguje na možný Blažkův střet zájmů ve vztahu k prošetřování bytové kauzy v Brně a některé jeho kontroverzní kroky, o kterých v posledních měsících informovaly protikorupční organizace. Blažek podle premiéra veřejnosti i vládě opakovaně vysvětlil svoje kroky a naposledy na jednání vlády vrchní státní zástupce v Olomouci jednoznačně odmítl věci, které byly mediálně prezentovány.
Pro Echo24 Bartoš v úterý uvedl, že Piráti chtějí vždy jednat konstruktivně a v tomto duchu povedou debatu i s premiérem Petrem Fialou. „Pan ministr Blažek by měl v první řadě jednat odpovědně, aby nevyvolával pochybnosti, situaci otevřeně vysvětlovat a zmírňovat nejasnosti ve veřejném prostoru, bohužel jeho kroky a některá veřejná vyjádření dělají spíše opak,“ uvedl pro Echo24 Bartoš s tím, že ve finále je samozřejmě odpovědností premiéra vyhodnotit další Blažkovo působení či zajistit, aby podezření dostatečně vysvětlil občanům i protikorupčním organizacím a učinil opatření ke snížení rizik plynoucích z možného střetu zájmů.
„Je to v zájmu celé vlády, protože na problematické aspekty rozhodně nepoukazují pouze Piráti viz například nedávný otevřený dopis předsedům stran od Transparency International, texty investigativců či dotazy od občanů,“ řekl pro Echo24 Bartoš.
Hlasování všech členů Pirátů iniciovala na stranickém fóru europoslankyně Markéta Gregorová, podle ministra spravedlnosti ji k tomu vedla snaha o zviditelnění se. Gregorová Blažkovi vyčítá některé medializované případy, proti kterým by se podle ní měli Piráti jako protikorupční strana vymezit. V důvodové zprávě ke svému původnímu podnětu zmínila například opakované Blažkovy dotazy na informace z tzv. živých kauz, což podle ní způsobuje, že se dostává do střetu zájmů.
Připomněla také nedávnou zprávu serveru Seznam Zprávy, podle níž Blažek v minulosti získal část utajeného policejního spisu ke kauze, v níž byli stíháni jeho spolustraníci. Podle státní zástupkyně tento únik narušil vyšetřování, doplnil server. Blažkovy postoje podle europoslankyně zároveň ohrožují závazky kabinetu vyplývající z programového prohlášení. Blažek už dříve uvedl, že Gregorové nabídl otevřenou debatu, ale neměla čas. Anketa je tak „o něm bez něj“, dodal.
Ozvaly se hlasy například ze strany opozice, že na základě usnesení k Blažkovi by Piráti měli Fialův kabinet opustit. Bartoš pro Echo24 řekl, že některým zájmovým skupinám by se líbilo, aby jim Piráti, kteří „mají čtrnáct let čistý štít a velmi pečlivě odvádějí práci, přestali dýchat za krk“. „Obecně ovšem platí, že z politických či řídících pozic nemají odcházet lidé, kteří jsou poctiví a odvádějí dobrou práci. Ale ti, kdo tyto hodnoty ani morální kredit nenaplňují. Jinak bychom se rovnou mohli přejmenovat na Korupční republiku,“ dodal Bartoš s tím, že Piráti budou nadále tlačit svá témata včetně prosazování protikorupčních opatření.
Pirátská senátorka Adéla Šípová pro Echo24 řekla, že členové pirátské strany jasně projevili svůj názor na to, jak by měl nebo spíše neměl být obsazen post ministr spravedlnosti. „Já to vnímám jako aktivní projev nesouhlasu s obsazením postu ministra spravedlnosti panem Blažkem. Nejde o vyslovení nedůvěry vládě. Nyní očekávám, že se tím bude zabývat pan premiér a snad se k věci vyjádří. Jako politolog by jistě neměl přehlížet hlas členů strany koaličního partnera,“ uvedla Šípová s tím, že výměna na pozici ministra spravedlnosti by byla podle ní adekvátní reakcí. „Protože v konečném důsledku jde o důvěru občanů ve spravedlnost a státní instituce,“ dodala Šípová.