Šest největších českých zbrojařů. Kdo díky válce na Ukrajině vydělává nejvíc
ŽEBŘÍČEK NEJBOHATŠÍCH ZBROJAŘŮ
Skupiny kolem českých zbrojařů hlásí od začátku války na Ukrajině rekordní tržby. Tři největší inkasovaly dohromady v loňském roce zhruba 48 miliard korun. Nejlépe se účetně daří holdingu Czechoslovak Group nejmladšího českého miliardáře Michala Strnada. Jeho skupina za loňský rok utržila v úhrnu téměř 25 miliard a v prvním pololetí letošního roku inkasoval bezmála 16 miliard korun. Přinášíme žebříček šesti největších českých zbrojařů. Podívejte se, kdo je další.
- Michal Strnad – Majitel obranně-průmyslového holdingu Czechoslovak Group. Platí za „nejmladšího českého miliardáře“. U zrodu skupiny stál jeho otec Jaroslav Strnad, který v 90. letech začal obchodovat s vyřazeným vojenským materiálem a obrněnou technikou. V souvislosti s komerčními dodávkami vojenské techniky pro ukrajinskou armádu se skupině mimořádně daří. Jedna z dceřiných společností, šternberská Excalibur Army, zabývající se mimo jiné modernizací a opravami vojenské techniky, v roce 2022 vykázala rekordní tržby 13,506 miliardy korun a zisk 1,656 miliardy, což byl také dosud nejvyšší zisk firmy vůbec. Vyplývá to z tiskové zprávy CSG. Na zisku společnosti se významně podíleli i další firmy jako Tatra Defence Vehicle nebo MSM Group. Loni měla skupina Strnadových rekordní tržby ve výši téměř 25 miliard korun a hrubý provozní zisk po započtení výsledku italské muničky Fiocchi uvádí 7,4 miliardy.
- René Holeček – Většinový akcionář Colt CZ Group. Skupina se specializující na výrobu a prodej ručních zbraní a munice a vznikla kolem původní České zbrojovky Uherský Brod. Ke změně názvu došlo před dvěma lety, když ČZ koupila americký Colt a získala její portfolio ve Spojených státech a Kanadě. Firma v prvním roce války na Ukrajině vykázala rekordní tržby 14,6 miliardy korun a zisk po zdanění téměř 2,3 miliardy, ukázala účetní závěrka.
- Martin Drda – Podnikatel ovládající skupinu STV Group. Firmu zakládal v 90. letech jeho otec Václav Drda. Podobně jako Jaroslav Strnad začal jako obchodník s nepotřebným vojenským materiálem. STV se dnes specializuje na výrobu velkorážové a dělostřelecké munice, ale i modernizaci obrněné techniky, jako jsou tanky, obrněné transportéry, raketomety a houfnice. Od roku 2015 vlastní poličské strojírny. Loni vykázala stejně jako další společnosti rekordní tržby 8,4 miliardy korun a zisk před zdaněním 2,2 miliardy. Vyplývá to z výroční zprávy firmy zveřejněné ve sbírce listin.
- Miriam Birmann – Italka žijící v Londýně ovládá prostřednictvím nadnárodní společnosti CBC tradičního vlašimského výrobce malorážové munice Sellier & Bellot. CBC patří k největším výrobcům munice na světě. Hlavními produkty vlašimské filiálky jsou pistolové a revolverové střelivo a kulové náboje. Výsledky hospodaření za loňský rok firma zatím oficiálně nezveřejnila. Podle ČT24 ale firma zvýšila loni obrat na zhruba 7 miliard korun (oproti 4,8 miliardám v roce 2021). Sellier & Bellot se loni podílela i na dodávkách munice pro ukrajinskou armádu, i když podle vyjádření firmy sama vyvezla přímo na Ukrajinu méně než jedno procento své produkce. Podle prezidenta Petra Pavla je Sellier & Bellot jednou z českých firem, která se podílí na společných projektech s ukrajinským průmyslem, řekl to během dubnové návštěvy Kyjeva. Česko má podle něj připravených šest klíčových projektů pro spolupráci, u nichž bude brzy možné provést nejen transfer technologií, ale i výroby na Ukrajinu.
- Oszkár Világi – Slovenský miliardář maďarského původu. Předseda představenstva společnosti HSC Aerojet, která je vlastníkem tradičního českého výrobce cvičně-bitevních letadel Aero Vodochody. Kromě maďarského kapitálu vlastní zhruba 20 % HSC Aerojet česká zbrojařská skupina Omnipol Richarda Hávy. O Világim se hovoří jako podnikateli blízkém maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi. Aero Vodochody vykázala v roce 2022 po delší době zisk po zdanění 192 milionů korun (před zdaněním více než 974 milionů) a tržby kolem 4 miliard korun. Hospodaření Aera vytáhly z červených čísel zejména posledně uzavřené zakázky na dodání nejnovějších cvičných proudových letounů L-39 NG. Fabrika ve Vodochodech aktuálně dokončuje 12 letounů pro armádu Vietnamu, 12 letounů dodá do Maďarska a 4 si objednal LOM Praha, který cvičí budoucí piloty stíhaček.
- Richard Háva – Společně se svými syny Petrem a Martinem vlastní společnost Omnipol. Ta drží zhruba 20% podíl ve společnosti HSC Aerojet, která je vlastníkem Aera Vodochody. Pod Omnipol patří také český výrobce malých dopravních letounů Aircraft Industries (dříve Let Kunovice) nebo pardubický výrobce pasivních radarů Era. V roce 2021 uváděl Omnipol podle serveru Seznam Zprávy tržby kolem jedné miliardy korun. Čísla za loňský rok zatím nezveřejnil.