„Hadí hnízdo marxistů.“ Trump s Muskem ruší „zločineckou“ agenturu USAID spolupracující s Člověkem v tísni
USA VS. NEZISKOVÉ ORGANIZACE
Bílý dům pod vládou Donalda Trumpa zahájil další rozsáhlé škrty. Nově se masivně opřel do neziskového prostoru a ruší Agenturu pro mezinárodní rozvoj (USAID), která podporuje celou řadu neziskových a charitativních organizací, včetně u nás známého Člověka v tísni. USAID ale také ve světě skrze financování neziskového sektoru dlouhodobě prosazuje americké zájmy a podle některých tvrzení je napojena na americké tajné služby. Nejbohatší muž na planetě a šéf vládního Úřadu pro efektivitu vlády USA (DOGE) Elon Musk ji nyní označil za "zločineckou organizaci, která by měla zemřít." Podle Trumpa USAID "vedou radikální šílenci."
Sama agentura v pondělí rozeslala svým zaměstnancům pokyn, aby nechodili do jejího washingtonského ústředí. Musk řekl, že o tématu s Trumpem podrobně hovořil a ten podle něj souhlasí, že USAID by se měla zavřít. Dnes ráno šéf společností Tesla a SpaceX o věci také debatoval živě s některými republikány na platformě X Spaces, dříve Twitter Spaces, která mu rovněž patří. "Ukázalo se, že to není červivé jablko," uvedl Musk. "To, co tu máme, je jen klubko červů. Musíme se toho v podstatě kompletně zbavit. Je to neopravitelné. Zavíráme to," dodal.
Pracovníci USAID uvedli, že vědí o 600 zaměstnancích, kteří nahlásili, že jim byl přes noc zablokován přístup do počítačových systémů agentury. Ti, kteří v systému zůstali, obdrželi interní emaily, že "na pokyn vedení agentury" bude budova jejího ústředí ve Washingtonu "v pondělí 3. února pro zaměstnance agentury uzavřena“.
Vládní organizace kromě toho, že financovala a podporovala nejrůznější neziskové a charitativní spolky po celém světě, tak také udržovala úzké vazby s tajnými zpravodajskými službami jako je například CIA. „USAID je hadí hnízdo levicových radikálních marxistů, kteří nenávidí Ameriku,“ prohlásil Elon Musk na své sociální síti X (dříve Twitter). "USAID je zločinecká organizace, která by měla zemřít."
USAID is a criminal organization.
— Elon Musk (@elonmusk) February 2, 2025
Time for it to die. https://t.co/sWYy6fyt1k
USAID se popisuje jako přední světová agentura pro mezinárodní rozvoj, která pomáhá posilovat komunity, rozvíjet demokracii, snižovat chudobu a poskytovat prostředky pro lepší kvalitu života. "Agentura USAID kromě zvládání pandemie COVID 19 ve světě podpořila Člověka v tísni i během krizové situace v Arménii, která začala v září 2020 v Náhorním Karabachu. V rámci tohoto projektu získalo pomoc celkem 45 institucí, včetně 36 zdravotnických zařízení a 9 nouzových ubytování v osmi regionech," píše na svém webu tuzemská nezisková společnost Člověk v tísni.
Český nezisková společnost dále upozorňuje, že USAID pomáhala vysídleným Syřanům si vydělat na živobytí a zdravotní péči, poskytovala vodu, sanitaci a hygienu v Etiopii, bojovala proti covidu-19, rasismu a diskriminaci v Nepálu nebo pomáhala dětem, ženám a seniorům, kteří žijí v konfliktních oblastech na východní Ukrajině.
Tomu je teď konec, jelikož administrativa Donalda Trumpa odvolala několik desítek vedoucích pracovníků na "administrativní dovolenou" a zároveň vypnula i oficiální internetový portál USAID. Na konfliktu mezi Bílým domem a USAID má určitý podíl také Úřad pro efektivitu vlády USA (DOGE) pod vedením Elona Muska a výrazného republikána Viveka Ramaswamiho.
Podle zdrojů tiskové agentury Associated Press (AP) byli propuštěni dva vedoucí pracovníci bezpečnostní služby USAID kvůli konfliktu s Muskovým úřadem DOGE. Důvodem mělo být jejich odmítnutí sdílet tajné informace a vydat utajované materiály Muskovu inspekčnímu týmu z míst s omezeným přístupem, napsaly agentury AP a Reuters s odvoláním na své zdroje.
Zástupci DOGE neměli pro přístup k těmto informacím bezpečnostní prověrku a představitelé USAID - John Voorhees a jeho zástupce Brian McGill - tudíž měli za to, že jsou ze zákona povinni jim přístup odepřít. Členové DOGE nicméně v sobotu nakonec přístup k utajovaným informacím USAID, které obsahují i hlášení zpravodajských služeb, získali, uvedl zdroj AP.
Musk v neděli na tuto zprávu reagoval na síti X. "Víte, že USAID za použití dolarů z Vašich daní financovala výzkum biologických zbraní, včetně covidu-19, který zabil miliony lidí?" Pro svá tvrzení nepředložil žádné důkazy ani je blíže nespecifikoval.
KOMENTÁŘ: Když soudci vládnou…
Také Trump v neděli podle serveru Axios řekl, že USAID "vedou radikální šílenci" a že je potřeba "učinit rozhodnutí". Zopakoval, že Musk má jeho plnou podporu a odvádí dobrou práci. "Velmi snižuje náklady. Někdy s ním nebudeme souhlasit a nepůjdeme do všeho, do čeho on chce. Ale myslím, že odvádí skvělou práci. Je to chytrý člověk. Velmi chytrý," uvedl prezident s tím, že Muskovi velmi záleží na snižování výdajů federálního rozpočtu.
Kontrola na úřadu USAID přišla den poté, co tým DOGE provedl podobnou operaci na americkém ministerstvu financí, kde získal přístup k citlivým informacím včetně systémů pro platby milionů klientů sociálního zabezpečení a zdravotního pojištění. Ministerstvo rozesílá jménem federálních úřadů platby v celkové výši přes šest bilionů dolarů ročně, upozornil Reuters. Deník Washington Post napsal, že kvůli vyzrazení citlivých informací Muskovu týmu už rezignoval na svou funkci jeden vysoce postavený úředník ministerstva. O věci jako první informoval list The New York Times.
Podle Elona Muska je úřad "přebujelý a zkorumpovaný" už jenom kvůli tomu, že zaměstnává kolem deseti tisíc federálních úředníků, přičemž téměř dvě třetiny těchto zaměstnanců se nachází v zahraničí. Spor mezi DOGE a USAID se vyhrotil v lednu, kdy NBC News informovala, že více než 60 státních úředníků USAID bylo posláno na "administrativní dovolenou" s plnou mzdou a benefity. Důvodem bylo vyšetřování interních praktik, které údajně měly obcházet prezidentské exekutivní příkazy, píše agentura TASS.
PODCAST: Motorista Macinka: Rosteme, ale ODS a ANO nám berou agendu. Do Prahy zvu Tuckera Carlsona
Musk vytvořil úřad DOGE ve spolupráci s Trumpovou administrativou s cílem najít způsoby, jak propustit nadbytečné federální zaměstnance, omezit rozhazovačné programy a zredukovat federální regulace. Muskovy výroky vyvolaly ostré reakce v politických kruzích. Někteří kritici tvrdí, že jeho agresivní přístup k USAID je součástí širšího úsilí o restrukturalizaci amerických vládních institucí. Zatímco zastánci Muskova postoje poukazují na to, že se USAID v minulosti zapojovala do kontroverzních projektů, její obránci zdůrazňují její klíčovou roli v mezinárodní pomoci.
Trump už krátce po nástupu do úřadu minulý měsíc zmrazil na 90 dnů téměř veškerou zahraniční pomoc, s výjimkou humanitární potravinové pomoci a vojenské pomoci Izraeli a Egyptu. I tento krok se dotkl i zmíněné agentury USAID, která funguje od 60. let minulého století, je největším jednotlivým dárcem na světě a poskytuje pomoc v zahraničí, mimo jiné po přírodních katastrofách, na projekty bojující s chudobou či ochraňující životní prostředí, ale také potírající korupci, a pomáhá neziskovým organizacím i nezávislým médiím ve snahách o demokratické reformy. Ve fiskálním roce 2023 vyplatila pomoc za 72 miliard dolarů, v loňském roce poskytla 42 procent veškeré humanitární pomoci sledované OSN.