Příměří mezi Izraelem a hnutím Hamás přináší výsledky, řekl Blinken v Izraeli
VÁLKA V PÁSMU GAZY
Dočasné příměří mezi Izraelem a teroristickým palestinským hnutím Hamás, které začalo v pátek ráno a po jednom prodloužení mělo skončit ve čtvrtek ráno, bylo opět prodlouženo, zatím o jeden den. Příměří přináší podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena výsledky a Spojené státy doufají, že bude pokračovat. Řekl to ve čtvrtek podle agentury Reuters během své návštěvy Izraele.
Blinken, který hovořil po boku izraelského prezidenta Jicchaka Herzoga, řekl, že Washington se soustředí zejména na osvobození dalších z původně zhruba 240 rukojmích, které Hamás unesl do Pásma Gazy po svém vpádu do jižního Izraele 7. října. Islamisté během útoku také povraždili na 1200 lidí, většinou civilistů. Herzog řekl, že v Pásmu Gazy nyní zůstává přibližně 150 rukojmích.
"Za poslední týden jsme byli svědky velmi pozitivního vývoje, kdy se rukojmí vrátili domů a znovu se setkali se svými rodinami. A to by mělo pokračovat i dnes. (Příměří) také umožnilo navýšení dodávek humanitární pomoci pro nevinné civilisty v Gaze, kteří ji zoufale potřebují," řekl Blinken. "Tento proces tedy přináší výsledky. Je důležitý a doufáme, že bude pokračovat," dodal šéf americké diplomacie.
Jeho setkání s izraelským prezidentem se odehrálo na pozadí ranního útoku v Jeruzalémě, během nějž dva palestinští útočníci, podle tajné služby Šin Bet členové Hamásu, začali v ranní dopravní špičce střílet do lidí na autobusové zastávce u vjezdu do Jeruzaléma. Podle policie přišli při útoku tři civilisté o život a dalších šest bylo zraněno, útočníci byli na místě zastřeleni. Blinken i Herzog útok odsoudili.
Dočasné příměří mezi Izraelem a hnutím Hamás, které začalo minulý pátek a po jednom prodloužení mělo skončit dnes ráno, bylo na poslední chvíli opět prodlouženo, zatím o jeden den. Podle izraelských médií už izraelská vláda dostala seznam dalších rukojmích, která by měl ve čtvrtek Hamás propustit výměnou za palestinské vězně, a informovala jejich rodiny. Jde o první klid zbraní od 7. října, kdy Izrael v odvetě za krvavý útok Hamásu zahájil totální blokádu a masivní bombardování Pásma Gazy, které si podle palestinských zdrojů postupně vyžádalo na 15 000 obětí. Příměří také umožnilo výrazné navýšení dodávek humanitární pomoci pro 2,3 milionu obyvatel pásu území o rozloze menší než Praha.
Blinken, který od 7. října navštívil blízkovýchodní region už potřetí, by měl při své současné cestě navštívit také okupovaný Západní břeh Jordánu, kde se pravděpodobně setká se šéfem palestinské autonomie Mahmúdem Abbásem, uvedl podle Reuters nejmenovaný palestinský představitel. Jednat by měl také o hrozbě rozšíření ofenzivy izraelské armády na jih Pásma Gazy. Spojené státy vyzývají Izrael, aby při případné ofenzivě na jih pásma více dbal na ochranu palestinských civilistů a omezil škody na infrastruktuře, uvedli vysocí američtí představitelé.
Příměří umožnilo, aby se do Pásma Gazy, kde jsou dvě třetiny z 2,3 milionu obyvatel vysídleny, dostala další humanitární pomoci. Dodávky potravin, pitné vody, zdravotnického materiálu i paliva jsou zatím ale nedostatečné, od 21. října Izrael povolil do Pásma Gazy vjezd jen asi třem tisícům kamionů, zatímco před válkou tam jezdilo na pět set nákladních aut s pomocí denně. Během příměří má jezdit do Pásma Gazy na dvě stě kamionů s pomocí denně, ne každý den to ale je takové množství.
Izrael v odvetě za útok Hamásu ze 7. října, který si vyžádal na 1200 obětí, uvalil na Pásmo Gazy blokádu a do minulého pátku ho masivně bombardoval, zničena či poškozena tím byla více než polovina domů a na 15.000 lidí při tom podle palestinských údajů zemřelo. Na severu Pásma Gazy prováděl Izrael od konce října pozemní operaci, kterou hodlá po skončení příměří obnovit s cílem zničit Hamás.