Agendu zatím nastavuje Babiš, Pavel bude mít v ČT šanci na ofenzivu

PREZIDENTSKÁ DEBATA

Agendu zatím nastavuje Babiš, Pavel bude mít v ČT šanci na ofenzivuAKTUALIZOVÁNO
Kandidát na prezidenta Petr Pavel. Foto: Radovan Jelen
1
Domov

Jan Křovák

Kandidát na prezidenta Petr Pavel v posledních dnech zaplňuje náměstí českých měst. Nyní má před sebou jedinečnou možnost přejít do ofenzivy ve smyslu nastavování témat voleb a přestat se jen bránit útokům jeho oponenta pro druhé kolo Andreje Babiše. V neděli večer totiž s největší pravděpodobností vystoupí sám v prezidentské debatě na České televizi. Politologové, které oslovil deník Echo24 uvedli, že by Pavel ve svém vlastním zájmu měl být výrazně více aktivní než doposud. Babiš účast v debatě odmítl. Živý přenos Prezidentského duelu z budovy Národního muzea uvede program ČT1 a ČT24 v neděli od 20:10 hodin. Moderace se stejně jako v případě debaty před prvním kolem ujme Martin Řezníček.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

22:05 Debata skončila. Oba kandidáti se utkají znovu ve středu a ve čtvrtek, Pavel je nemocný
Kandidáti na závěr třicet vteřin mluvili o tom, proč by je lidé měli volit. Řezníček následně poděkoval oběma za účast. Oba kandidáti se znovu utkají ve středu na CNN Prima News a ve čtvrtek na TV Nova. Pavel si zatím zrušil podle dostupných informací program na pondělí kvůli nemoci.

21:55: Babiš nezná žádné extremistické elementy v Česku
Babiš řekl, že žádné „extremistické elementy“ na české politické scéně nezná. Dodal, že si nevzpomíná, že by četl četl zprávy BIS o extremismu v České republice, řešil prý hlavně korupci, v níž říkal ministrům své vlády, co mají dělat.

21:50 Pavel: Nebudu plnit příkazy vlády.
Petr Pavel zopakoval, že není vládním kandidátem. „Já nebudu plnit příkazy vlády, vnímám tuto roli jako nezávislou. Budu jednat jak s vládou, tak s opozicí,“ řekl Pavel. „Sejdu se se všemi stranami včetně opozice, aby všichni viděli, že mi jde o reálné řešení problémů. Dodal, že jde sice o problematickou oblast, ale vyslyšeny by měly být i extremistické strany.

21:45 Šedesát procent lidí vás nechce, nemáte schopnost spojovat, řekl Pavel
Pavel připomněl, že zhruba 60 procent lidí Babiše zcela odmítá. „Vy kdybyste se stal prezidentem, tak máte okamžitě proti sobě většinu národa. Vy pořád tvrdíte, že někdo označil vaše voliče jako nedemokratické, nikdo nic takového neřekl, já tedy určitě ne. Jestli někdo rozděloval společnost, tak jste to vy. Jak se snažíte využívat strachu a vy jste ten mírotvůrce, který jako jediný je schopen zabránit válce. Vy určitě nejste schopen spojovat společnost,“ řekl Pavel.

21:40 Zemana hodnotit nebudu, řekl Babiš. Společnost chci spojovat
Babiš odmítl hodnotit Miloše Zemana a jeho dva prezidentské mandáty. „Není na mě abych pana prezidenta hodnotil, podle mě ho zhodnotí historici, já určitě budu jiný prezident. Určitě to byl geniální rétor, dělal ekonomickou diplomacii,“ řekl Babiš.

21:35 Jmenování šéfa Ústavního soudu není na stole, řekl mi to Zeman, informoval Babiš
Jmenování nového šéfa Ústavního soudu není na stole, řekl Babiš. „Já doufám, že se to nestane, já jsem s panem prezidentem o tom mluvil a ten mi říkal, že to není na stole, řekl Babiš s tím, že pokud by se to stalo, tak by se poradil s odborníky, jak dál postupovat. Mandát nynějšímu šéfovi ÚS končí v srpnu. Pavel by jmenování vnímal jako vykrádání pravomocí prezidenta. „Pokud by to Miloš Zeman udělal, tak by to bylo podnětem právě pro ÚS nebo spíše Nejvyšší správní soud,“ řekl Pavel.

21:30 „Budu mladým vysvětlovat, co mají studovat,“ řekl Babiš
Další část debaty se týkala mladší části populace. Petr Pavel uvedl, že nejlepším krokem, jak pomoci mladým lidem s tématy, která je trápí, je přizvat je k řešení. Prezident podle něj může mnoho věcí ovlivnit i jenom tím, že jim bude věnovat pozoronost. Babiš řekl, že ho mrzí, že stát nemá možnost ovlivňovat, jaké obory země potřebuje pro svůj rozvoj. „Budu mladým vysvětlovat, co mají studovat,“ řekl Babiš.

21:25 Má se vrátit superhrubá mzda? „Byla to anomálie,“ řekl Pavel
Superhrubá mzda ušetřila občanům ČR miliardy, tehdejší změna legislativy (kterou mimochodem kromě vládnoucí koalice před dvěma lety podpořila i ODS) ale měla být časově omezená právě na dva roky. Babiš to tehdy slíbil Miloši Zemanovi. Nyní se ale podle něj změnila situace lidé potřebují mít větší úspory. Proto by Babiš superhrubou mzdu nevracel. Navrhuje to mimo jiné i NERV, respektive navýšit daně na tehdejší úroveň. Podle Pavla byla superhrubá mzda z mezinárodního hlediska anomálií a její zrušení vítá.

21:15 Jste chaotický mikromanažer, armáda vás musela zachraňovat, míní Pavel
Pavel označil Babiše za chaotického mikromanažera v souvislosti s pandemií koronaviru. „Pokud by resort zdravotnictví fungoval tak, jak měl, tak ho nemusela zastupovat armáda. Vy jste vytvořil ten chaos. Když mluvím o chaotickém řízení, tak mluvím o vás jako o osobě,“ řekl Pavel. Babiš to označil za lži a řekl, že makal 24 hodin 7 dní v týdnu.

21:10 „Vrchní velitel ozbrojených sil ve skutečnosti nevelí“
Řezníček se zeptal Pavla, zda by mu zkušenost s armádou pomohla v pozici vrchního velitele ozbrojených sil. „Vrchní velitel, i když se jmenuje velitel, tak nevelí. Není to ten, kdo by schvaloval armádní plány. Od zajišťování obrany máme vládu. Jsme ale také členy NATO, takže většina těch plánů je již předpřipravených. V tomto ohledu je sice dobře, když prezident armádě rozumí, ale není to nezbytný předpoklad,“ řekl Pavel. Podle Babiše Pavel rozumí armádě a „to je tak všechno“. „My potřebujeme prezidenta, který rozumí sociálním věcem, zdravotnictví a všemu, co se týká našich lidí.“ řekl Babiš.

20:55 Podpora Ukrajině? Vláda dělá málo pro naše lidi, řekl Babiš. Je to i naše válka, reaguje Pavel
Řešilo se klíčové geopolitické téma, tedy válka na Ukrajině. Moderátor se zeptal, do jaké míry má pokračovat podpora Ukrajině. Babiš reagoval s tím, že vláda Petra Fialy zapomíná na české občany a dělá pro ně málo. „A dělá to pozdě a jen pod tlakem opozice. My jsme se postarali o ukrajinské uprchlíky a pan premiér slíbil, že získá nějaké miliardy v Evropě, zase nezískal nic. Není důvod snižovat komfort českých občanů, to dělá jen tato asociální vláda,“ řekl Babiš.

Pavel připomněl slova Andreje Babiše z knihy O čem sním, když náhodou spím, že by se NATO mělo z obranné aliance změnit na útočnou. „Je tady věc, která je vám cizí, a to je solidarita. Válka na Ukrajině je i naší válkou. To, že nejsme fyzicky v tom boji, neznamená, že v ní nejsme vůbec. Jedná se o budoucnost mezinárodních vztahů, nám nikdo nezabíjí naše lidi, nikdo neničí naše města. My musíme pokračovat v podpoře a dotáhnout tu válku do takové fáze, aby Rusko ustoupilo,“ řekl Pavel.

20:50 Opět se řeší komunistická minulost. Chci aspirovat na jistou míru odpuštění, řekl Pavel
Řezníček otevřel diskusi na téma, že ve finále prezidentské volby jsou dva bývalí komunisté. Babiš zopakoval, že nikdy nebyl agentem StB, což ale vyvrací jeho dřívější výroky a také několik různých dokumentů, které jeho členství potvrzují. Babiš přiznal, že nebyl hrdina. Pavel zopakoval svou omluvu a řekl, že za poslední desítky let si snad své chyby odpracoval a aspiruje alespoň na nějakou míru odpuštění.

20:47 Klíčová témata? Pro Pavla inflace, pro Babiše akcie ČEZu
Kandidáti měli uvést jedno klíčové téma, které by se snažili v pozici prezidenta prosazovat. Pavel řekl, že by chtěl dostat pod kontrolu inflaci. „Prezident v omezování inflace má omezené pravomoce. S vládou bych mohl jednat více než s Českou centrální bankou,“ řekl Pavel. Pro Babiše by prioritou bylo „získání sto procent akcií ČEZu a zlevnění elektřiny pro naše lidi.“ „Přesvědčoval bych pana premiéra a pana Stanjuru, aby vykoupili zbytek akcií. ČEZ se topí v ziscích,“ řekl Babiš.

20:45 Babiš si znovu stěžuje na formát debaty
Bývalý premiér Babiš si postěžoval na to, že nedostává prostor na své odpovědi. „To je zas jak v těch komunálních volbách, vy m nenecháte domluvit,“ řekl Babiš Řezníčkovi. Ten kontroval tím, že před komunálními volbami měl Babiš nejvíce promluv a i nyní se mu snaží dávat úplně stejný prostor jako Pavlovi. Babiš uvedl, že ho mrzí, že debata nedisponuje časomírou.

20:42 Děti lidí, které jste si chtěl koupit, zaplatí vaše dluhy, řekl Pavel Babišovi
Pavel s Babišem se střetli ohledně tvorby rozpočtu. „Lidem jste rozdával cukrátka a zadlužil jste tuhle zemi nejvíce v historii. Vůbec jste lidem neřekl, že ty dluhy bude muset někdo zaplatit a budou to děti těch lidí, které jste si teď chtěl koupit. Neříkejte, co jste udělal pro naše lidi,“ „Vy ani nevíte, co jste teď řekl, vaše vláda před lety...“ reagoval Babiš. „Já jsem žádnou vládu neměl,“ dodal Pavel.

20:37 Nejsem vládní kandidát, kontruje Pavel
„Já bych se proti tomu chtěl odradit. Vláda je složena z trojkoalice a Pirátů s hnutím STAN. Já jsem dostal podporu pouze od koalice SPOLU,“ řekl Pavel. „Vás podpořil prezident Miloš Zeman a KSČM a také neříkám, že jste komunistickým kandidátem. Tohle už, prosím, nechme stranou,“ řekl Pavel. LOni vás tak vycvičili jako toho rozvědčíka,“ říká Babiš.

20:32 Já jsem hlasování o nedůvěře vládě nevyvolal, řekl Babiš. „Pavel je vládní kandidát“
Babiš uvedl, že on sám po hlasování o nedůvěře vládě ve sněmovně nevyvolal ani se ho nezúčastnil. Zopakoval svá slova o tom, že vláda Petra Fialy je asociální a že Pavel je kandidát vládní koalice. Dříve Babiš hovořil o tom, že po zvolení Pavla dojde v Česku k „nové totalitě“.

20:30 Vrbětice byly aktem státního terorismu Ruska proti ČR, shodují se kandidáti
Útok na areál ve Vrběticích byl aktem terorismu Ruské federace proti Česku, řekl Pavel, který byl v době útoku šéfem generálního štábu. S tím souhlasí i Babiš a dodal, že armáda neměla nikdy sklady pronajmout soukromé firmě. „Stálo nás to miliardu,“ řekl tehdejší ministr financí Babiš.

20:25 Pan generál Pavel vítal sovětskou invazi, řekl Babiš. Zkuste mluvit pravdu, bude to fajn, řekl Pavel
Babiš obvinil Petra Pavla z toho, že vítal sovětskou okupaci ve svém životopise, který napsal v 80. letech. V životopise Pavel psal, že mu otec a jeho přátelé ze SSSR vysvětlili situaci, která byla s invazí spojena. Babiš připomněl rozhovor serveru Seznam Zprávy, kde Pavel odpovídal vyhýbavě. Pavel na Babiše reagoval v debatě s tím, že je to lež. Dodal, že média dezinterpretovala formulaci, která v životopise zaznívá.

20:15 Billboardy a válka. Proč lžete, pane Babiši? ptá se moderátor
Debatu moderuje stejně jako před prvním kolem Martin Řezníček. Ten odstartoval dotazy ohledně toho, že Petr Pavel mluví o nefér útocích ze strany Andreje Babiše. Babiš tvrdí, že Pavel po svém zvolení bude chtít ČR zatáhnout do války. „Proč lžete, pane Babiši?“ zeptal se moderátor Babiše s tím, že Pavel ani netvrdí, že by chtěl válku, ani nemá pravomoc ji vyhlásit. „Pan generál řekl, že nevěří v trvalý mír,“ kontruje Babiš.

20:10 Do debaty ČT překvapivě dorazil i Andrej Babiš
Do debaty České televize dorazili oba finalisté prezidentské volby, tedy Andrej Babiš i Petr Pavel. Babiš přitom opakovaně účast v ČT odmítal s tím, že moderátoři veřejnoprávní televize nenechají domluvit. „Já po křesťansku odpouštím České televizi,“ řekl Babišm který se v posledních týdnech začal obracet na věřící voliče.

Pavel a Babiš tento týden již absolvovali debaty v Deníku a v Blesku. Pavel se mezitím vydal do Ústí nad Labem, Ostravy a Brna, kde ho vítal dav podporovatelů. Klíčové pro rozhodování voličů v českém prostředí jsou v posledních dnech především televizní debaty. První z nich čeká v neděli v České televizi pouze Pavla, Babiš už od prvního kola účast v debatě ČT odmítá, podle něj ho moderátoři nenechají domluvit.

Pokud by se tento týden konalo rozhodující druhé kolo volby prezidenta, ovládl by ho Petr Pavel. Určitě by ho volilo 46 procent lidí a spíše sedm procent. Pro jeho protikandidáta Andreje Babiše by určitě hlasovalo 29 procent a spíše devět procent voličů. Koho budou volit, zatím neví devět procent respondentů. Vyplývá to z průzkumu agentur Data Collect a Kantar CZ pro Českou televizi.

Politologové: Pavel byl spíše v defenzivě

Politologové, které oslovilo Echo24, se domnívají, že Pavel je od konce prvního kola spíše v defenzivě, alespoň co se týká témat, která ve veřejném prostoru v souvislosti s volbou zaznívají. „Skutečně se zdá, že Pavlova kampaň spíše reaguje na útoky, v situaci, kdy proti sobě stojí dva kandidáti a není fakticky možné soustředit pozornost jinam, je to však poměrně logické. Obzvlášť v situaci, kdy se kampaň soupeře snaží budit strach. Petr Pavel by však ve vlastním zájmu potřeboval do kampaně integrovat i vlastní pozitivní sdělení,“ řekl pro Echo24 politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK) s tím, že první dny poslední fáze kampaně napověděly, že Pavel zřejmě bude cílit na podporu občanů ve vyloučených regionech, kde se pokusí narušit Babišovu dlouho nezpochybněnou dominanci.

Politolog Jan Kubáček deníku Echo24 řekl, že je zvědavý, jestli dojde k bodu obratu, protože Petru Pavlovi se podle něj zatím nedaří vkládat do předvolebního boje svá vlastní témata. „Zatím vesměs drtivě reaguje na témata Andreje Babiše, která velmi trpělivě vyvrací, ale tím je de facto stvrzuje. Pro mnohé to jsou opakované informace,“ řekl Kubáček. „Jinými slovy bude zajímavé, zda vstoupí více do hry, zatím je z mého pohledu příliš klidným hráčem,“ dodal Kubáček s tím, že právě debaty jsou tím prostorem, kde může Pavel do ofenzivy. V neděli má navíc jednu z posledních možností, v níž má zcela ideální šanci do ofenzivy přejít.

Podle politologa Michaela Drašara z FSV UK se dá se očekávat, že pokud bude Pavel v debatě sám, bude daleko věcnější. „Pokud by byl v debatě s Andrejem Babišem, diskuze by se točila hlavně kolem toho, co Babiš v posledních dnech pouští do veřejného prostoru. Dá se očekávat, že Babiš by opět vytahoval témata typu ‚Petr Pavel je kandidát vládní koalice‘ a podobně. Takto bude mít Petr Pavel šanci lépe a detailněji vysvětlit své postoje v řadě oblastí,“ řekl Drašar pro Echo24.

Pavel může převzít téma od Nerudové

„Myslím si, že bude muset, a nabízí se mu to využít ten prostor, otevřít nějaká svá témata, aby docílil toho, aby na něj reagoval Andrej Babiš. V tom okně v hlavním vysílacím čase bude Pavel potřebovat nejen zopakovat své volební priority a pohled na věc, to už by nikoho příliš nestrhlo. Musí to využít k něčemu novému, co přiměje Babiše k reakci,“ míní politolog Kubáček.

Kubáček se domnívá, že pokud se to Pavlovi nepodaří, tak to pro něj bude poměrně liché vystoupení, protože by to znamenalo, že bude vystupovat a argumentovat v zásadě jen pro své přesvědčené voliče. „A nejhorší v kampani je, když někdo přesvědčuje přesvědčené. Pavel potřebuje tu debatu pojmout tak, že se tam divák dozví něco nového,“ řekl Kubáček.

Aleš Michal uvedl, že debaty jsou samostatnou zajímavou kapitolou předvolebního boje. „Myslím si, že při tom, jak velké množství jich je, se pozornost jim věnovaná rozmělňuje. Vzájemná interakce kandidátů je pro voliče důležitá, pokud některý z kandidátů skutečně bude v debatě sám, může si tím spíše upevnit své voličské jádro než získat masy nových příznivců,“ uvedl Michal pro Echo24.

Podle Michaela Drašara Pavel již ukázal, že na útoky z Babišovy strany dokáže reagovat slušnou a kultivovanou formou, včetně věcné argumentace. Nenechá se rozhodit Babišovými útoky. „Určitou nevýhodou pro něj ale může být to, že témata v rámci kampaně prozatím nastoluje výhradně Andrej Babiš, navíc ještě především v negativní formě. Petr Pavel by proto měl přijít s nějakým vlastním tématem, které bude mít pozitivní konotaci. Může to být třeba některé z témat, které ve své kampani prosazovala Danuše Nerudová,“ míní Drašar.