„Rusové se určitě pokusí o Oděsu a spojení do Podněstří“

GENERÁL JIŘÍ ŠEDIVÝ

„Rusové se určitě pokusí o Oděsu a spojení do Podněstří“
Ukrajinci budou mít velké potíže zastavit počínající ruskou ofenzivu, domnívá se Jiří Šedivý, bývalý náčelník generálního štábu Armády ČR. Foto: Shutterstock
2
Svět
Daniel Kaiser
Sdílet:

Ukrajinci budou mít velké potíže zastavit počínající ruskou ofenzivu, domnívá se Jiří Šedivý, bývalý náčelník generálního štábu Armády ČR. Rusové podle něj budou chtít v první fázi dokončit obsazení Doněcké oblasti. „Luhanskou už skoro celou mají, posléze budou chtít mít celou Záporožskou a Chersonskou oblast. Určitě se pokusí i o Oděsu a spojení do Podněstří,“ říká v rozhovoru pro Týdeník Echo, v němž rekapituluje dva roky rusko-ukrajinské války.

„První ofenziva Ukrajinců ještě v roce 2022 byla úspěšná, protože jim Američani rozmluvili útok od Chersonu na Krym. Tam by je Rusové utopili v Dněpru. Ukrajinci by ho museli překonávat násilným přechodem. To je strašně drahá, složitá operace, skoro nevyhnutelně s ohromným množstvím obětí. Pod tlakem Američanů to přeplánovali na sever a tam byli úspěšní, protože u Charkova Rusy překvapili.“

A druhá protiofenziva loni?

Ta už byla, myslím si, ovlivněna politicky, takovým tím entuziasmem – vyženeme Rusy – , který už nebral v potaz realitu na bojišti. Tou dobou už Rusové začali pracovat jinak, byť to je pořád sovětský styl válčení, kdy lidský život neznamená skoro nic. Ale přece jen se i ruští velitelé naučili používat technologie. Dneska vám Ukrajinci přiznají, že Rusové mají víc bezpilotních letadel, dronů než oni. To je jedna věc. Druhá příčina ukrajinského neúspěchu byla, že protiofenzivu rozdělili na tři operační směry. Tím svoje vojska rozčlenili do tří kontingentů, ale zároveň je oslabili. A Rusové to věděli. Přece jinak by nevybudovali několikaliniovou obranu směrem na Krym, onu Surovikinovu linii. Ukrajinci vykrváceli jak u Bachmutu, tak na jihu. Maximálně dosáhli zisku u Robotyne, tam je ale dneska Rusové už taky vytlačují zpátky. Tato chyba je stála obrovské množství lidských životů i techniky.

Ukrajinci budou mít velké potíže zastavit počínající ruskou ofenzivu, domnívá se Jiří Šedivý, bývalý náčelník generálního štábu Armády ČR.
Ukrajinci budou mít velké potíže zastavit počínající ruskou ofenzivu, domnívá se Jiří Šedivý, bývalý náčelník generálního štábu Armády ČR. Foto: Michal Čížek

Jaký vojenský vývoj v příštích týdnech odhadujete?

Ukrajinci budou mít velké potíže počínající ruskou ofenzivu zastavit. Rusové využili situace, kdy Ukrajinci ze Západu nedostali, co měli dostat, využijí jejich nedostatku munice do děl a do tanků, ale i raketových a protiraketových systémů… Budou se muset pokusit vybudovat obrannou linii a na ní Rusy zastavit. Zelenskyj už podle všeho takový pokyn vydal. Rusové v první fázi budou chtít dokončit obsazení Doněcké oblasti. Luhanskou už skoro celou mají, posléze budou chtít mít celou Záporožskou a Chersonskou oblast. Určitě se pokusí i o Oděsu a spojení do Podněstří.

Chtějí z Ukrajiny udělat vnitrozemský stát?

O to mají zájem už řadu let. S takovou myšlenkou veřejně vystoupil v roce 2014 Vladimir Žirinovskij, kdy poslal Polákům, Maďarům a Rumunům dopis: Rozdělme si Ukrajinu. Já vím, Žirinovskij byl považován za blázna, ale právě proto mohl být použit jako balonek. Aby vyřkl něco, co například ruský prezident vyřknout nemohl. Poláci na rozdíl od Maďarů a Rumunů ten dopis přiznali. Pak to v létě 2022 zopakoval Medveděv a později to několikrát zopakoval. Je to samozřejmě vůči Ukrajině bezohlednost. A současně je to absolutní maximum, jehož jsou Rusové schopni dosáhnout.

Mohl by Putin postoupit až na hranice Slovenska, Polska, eventuálně jít dál?

Víte, kolik by musel mít vojáků? Když jsou tak silní, proč pak nejsou schopni překonat ukrajinskou obranu a plynule pokračovat? Byť samozřejmě Rusové mají velký potenciál, mají i oni nějaký limit. Představte si už jen to, že by vojensky obsadili celou Ukrajinu. To je obrovská země. Kolik by hlavně na západní Ukrajině proti sobě měli partyzánů? Rusové si to, myslím, uvědomují. Že budou používat nástrojů hybridní války, byť já moc nemám rád ten obrat, že použijí cokoli, aby rozbili naše společnosti, aby tam, kde jsou ruské menšiny, je radikalizovali, že budou jinde povzbuzovat proruské nálady, jak v nějakém stupni vidíme na Slovensku a v Maďarsku, že otevřou další konflikty, na Balkáně, v Africe, že budou i na našem území provádět diverzní akce po vzoru Vrbětic – s tím vším musíme počítat a věnovat tomu maximální pozornost. Ale že by zformovali statisíce vojáků a obsadili celou Ukrajinu, pokračovali do Pobaltí nebo na Slovensko – to ne. K útokům proti NATO by potřebovali řádově miliony vojáků. Zkrátka vojenská logika tomu nenasvědčuje.

A kdyby se rozpadla Severoatlantická aliance?

Ano, to by byl pro nás problém, byť například i debata kolem Trumpových výroků mi připadá přehnaná. Reálnější je, že se začnou komplikovat vztahy Ameriky s Čínou. Pokud by byla válka v Pacifiku, Rusové jsou spolčeni s Číňany a mohlo by se oživit spojení s dalšími státy, s Íránem, Severní Koreou… Ale to už je jiný příběh.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články