Česká výjimečnost. Předvolební projev ze soudní síně trestního tribunálu
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
INCIDENT NA LETIŠTI
Mladá Češka přišla na letišti v Paříži o svého psa, kterého přepravovala v zavazadlovém prostoru. Dvouletá fenka Amálka utekla na letištní ploše terminálu ...
Volá jedna z televizí a zve ke komentování aktuálních událostí. „Rádi bychom probrali prezidentskou volbu a rozsudek nad Andrejem Babišem.“ Do prvního kola volby hlavy státu zbývá právě týden a přesně to vystihuje atmosféru, v níž jde Česká republika volit. Ty volby nemají téma.
Drtivá většina lidí nemá svého favorita, k němuž by měli silný vztah. Nejdou volit pro něco. Jdou volit proti něčemu. Vyberou si tu nejméně špatnou volbu. Skoro třetina ještě dva týdny před volbami, kdy se sbírala data do posledních dosud zveřejněných průzkumů, nevěděla, komu dá hlas. Byli to přitom lidé rozhodnutí, že volit půjdou. Většinou se rozhodují mezi Danuší Nerudovou a Petrem Pavlem. Pokud se jejich favorit do druhého kola nedostane, podpoří toho druhého.
Je to už trochu obehrané, ale tyto volby jsou stejně jako ty parlamentní na podzim 2021 volbou proti Andreji Babišovi. Řada těch, kdo se pro první kolo rozhodují mezi Danuší Nerudovou a Petrem Pavlem, taktizuje také podle toho, kdo z nich má ve druhém kole větší šanci Andreje Babiše porazit. Všechny dosavadní průzkumy naznačují, že velmi vysokou šanci mají oba. Průzkumy je třeba brát s rezervou. Zachycují atmosféru v dané chvíli a při tak vysokém počtu nerozhodnutých se za týden může mnohé změnit. Dají se číst jen trendy. Všechno ostatní je otevřené.
Pokud velmi často finále rozhodují televizní debaty, letos to pravděpodobně bude jinak. Andrej Babiš jako jeden ze tří favoritů na postup do druhého kola do debat zásadně nechodí. Přislíbil jen tu úplně poslední pro televizi Nova, kde by se měl ve čtvrtek 12. ledna utkat s Petrem Pavlem a Danuší Nerudovou. Ani u této debaty ale není jisté, zda tam Babiš skutečně přijde.
Ohlásil ale vlastní tříhodinový projev. To je délka, jíž může konkurovat jen dlouholetý lídr kubánských komunistů Fidel Castro. Projev se neodehraje v žádném televizním studiu ani ve volebním obytňáku. Babiš ho dnes (v pátek 6. ledna) přednese jako závěrečnou řeč obžalovaného před Městským soudem v Praze, před nímž stojí kvůli dotačnímu podvodu velkého rozsahu. Délku proslovu na tři hodiny sám avizoval. Žalobce mu navrhuje trest odnětí svobody na tři roky s podmíněným odkladem na pět let. Rozsudek měl původně padnout už dnes. Ale castrovská délka proslovu ho odsouvá na pondělí.
Jeden ze tří hlavních favoritů tak finišuje kampaň v soudní síni. Výhodou je, že voliči budou vědět, jak na tom jsou. Jestli volí nepravomocně odsouzeného dotačního podvodníka. Babišovi to ale zároveň dodá munici, aby mohl tvrdit, že o jeho volební porážce rozhodl soud, který lidi ovlivnil. Kdyby rozsudek padl až po druhém kole a Andrej Babiš by byl nejdřív poražen politicky, neměl by se na co vymlouvat.
Soudce ale těžko může brát ohledy na volby. Babiš proces sám stále protahoval žádostí o předložení dalších a dalších důkazů a posudků. Ty poslední už soudce Jan Šott nepřipustil a rozhodl se přikročit k závěrečným řečem a rozsudku. Bude zajímavé sledovat, jak moc si dnes Andrej Babiš udělá z volební síně, kde budou televizní kamery, předvolební štáb.
Stejně jako to, jaký vliv může mít verdikt „vinen z dotačního podvodu“ na jeho voliče a šanci postoupit do druhého kola.
Samotná kandidatura přímo od trestního soudu je skutečný český unikát. A jestli je tato volba něčím skutečně výjimečná, je to příběh kandidáta, který k lidem nemluví z televizních debat, ale ze soudní síně. Oproti zemím, kde prezidentští adepti ztrácejí šance třeba tím, že jim někdo zaplatil pár drahých obleků, to ukazuje, že nemalá část české společnosti si zjevně zvykne na všechno.
ESEJ
NÁHRADA UŠLÉHO ZISKU Z DOBY PANDEMIE