Proč zkracovalo příměří. Hamás odmítl propustit zbývající ženy a děti, nedodal jejich seznam
KONEC PŘÍMĚŘÍ V IZRAELI
Dočasné příměří v Pásmu Gazy v pátek ráno podle izraelských činitelů skončilo proto, že palestinské hnutí Hamás odmítlo propustit deset žen, které zadržuje jako rukojmí, a místo toho se snažilo vyjednávat o propuštění starších mužů, uvedl server Walla. Počínání palestinských radikálů přitom podle něj bylo v rozporu s dohodou o klidu zbraní, podle níž měl Hamás nejprve propustit všechny ženy a děti výměnou za až devítidenní klid zbraní. Od konce příměří v ranních hodinách vystřelil Hamás na Izrael asi 50 raket, izraelská armáda oznámila zasažení 200 cílů v Gaze.
Hamás v posledních hodinách týden trvající bojové přestávky podle listu Walla neposlal další seznam rukojmích k propuštění a místo toho prostřednictvím katarských a egyptských zprostředkovatelů oznámil, že je připraven začít propouštět zajaté muže.
Izrael uvedl, že ví, že Hamás stále zadržuje asi 17 žen a dětí a že nebude jednat o skupinách jiných rukojmích, dokud nebudou propuštěny všechny ženy a děti.
Šéf izraelské zpravodajské služby Mossad David Barnea skrze prostředníky Hamás v noci na dnešek varoval, že Izrael obnoví ofenzivu v Pásmu Gazy, pokud nebude propuštěna další skupina dětí a žen. Hamás pak hodinu před vypršením příměří v 7:00 (6:00 SEČ) odpálil směrem na Izrael raketu, píše list The Times of Israel (ToI).
Vysoce postavený představitel Hamásu Usáma Hamdán stanici Al-Arabíja řekl, že za selhání příměří nese odpovědnost Izrael. Tvrdil, že židovský stát chtěl na seznam rukojmích k propuštění zahrnout izraelské vojákyně a odmítl veškeré jiné návrhy Hamásu.
Americký ministr zahraničí Anthony Blinken uvedl, že příměří skončilo kvůli jeho porušení ze strany Hamásu. Další američtí představitelé uvedli, že konec naznačovalo i to, že Hamás nedoručil seznam rukojmích, které se chystá propustit. blinken nicméně ujistil, že Spojené státy, Katar a Izrael nadále pokračují ve snaze příměří obnovit a zachránit zbývajícíc rukojmí. Těch by v Pásmu Gazy mělo být ještě přes 130.
Armáda zároveň uvedla, že v reakci na ostřelování z ze strany libanonského Hizballáhu zasáhla některé cíle v Libanonu. Armáda také potvrdila smrt několika zajatých v pásmu Gazy.
Dva izraelští činitelé serveru Walla řekli, že Hamás chápe, jak jsou zbývající zajatkyně důležité, a chce je zadržovat déle, aby za ně mohl získat větší ústupky. Další izraelský představitel si myslí, že Hamás zbývající ženy nechce propustit, protože se obává, že by veřejně hovořily o utrpení, které zažily během útoku 7. října a následně v zajetí v Pásmu Gazy.