USA ve středu navrhnou Ukrajině a jejím spojencům, aby uznaly Krym jako ruský a zmrazení na frontové linii
MÍR NA UKRAJINĚ
V Londýně se ve středu sejdou ukrajinští a evropští představitelé s vysokými americkými úředníky, aby prodiskutovali kontroverzní návrh USA na ukončení války na Ukrajině. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že delegace bude mít mandát k jednání o úplném nebo částečném příměří. Podle informací deníku The Washington Post Američané předloží tzv. Witkoffovu ideu, která zahrnuje formální uznání anektovaného Krymu jako ruského území a zmrazení současných frontových linií, což by znamenalo významné ústupky Rusku. Návrh, představený minulý týden v Paříži, vyvolává obavy mezi ukrajinskými představiteli i evropskými spojenci. Mezitím má tento týden znovu do Ruska dorazit zvláštní americký vyslanec Steve Witkoff.
Americký návrh, označovaný jako „Witkoffova myšlenka“, navrhuje, aby USA uznaly Krym za ruský bez toho, aniž by Ukrajina musela tuto anexi oficiálně akceptovat. Součástí plánu je také případné zrušení sankcí proti Rusku v rámci budoucí mírové dohody. Podle zdrojů obeznámených s jednáním by měl být konflikt zmrazen podél současné frontové linie, což by Rusku umožnilo udržet si kontrolu nad přibližně pětinou ukrajinského území, včetně částí Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti. Výměnou za to musí Moskva ukončit boje na Ukrajině.
Ukrajinská delegace, která se ve středu setká v Londýně s představiteli západních zemí, bude mít mandát k jednání o úplném nebo částečném příměří, řekl Zelenskyj. Kromě toho Zelenskyj uvedl, že Kyjev bude připraven jednat s Moskvou v jakémkoliv formátu, jakmile bude platit klid zbraní. Nebude však podle něj možné rychle dohodnout všechny podmínky případné mírové dohody. "Ukrajina právně okupaci Krymu neuzná. Je to naše území, území ukrajinského národa," prohlásil Zelenskyj. Diskuze ohledně Krymu a dalších území okupovaných Ruskem podle hlavy státu povede jen k prodlužování války.
Podle zdrojů z ukrajinské prezidentské kanceláře americké návrhy obsahují myšlenky, se kterými Kyjev souhlasí, ale jsou i takové, se kterými nesouhlasí. Jeden západní představitel řekl WP, že tlak na Ukrajinu byl „ úžasný“. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí popírá, že by Washington postavil Kyjev před hotovou věc, ale veřejné zklamání Trumpovy administrativy z tempa vyjednávání způsobilo, že se Ukrajina obává dalšího zhoršení vztahů s Washingtonem.
Američtí představitelé zdůrazňují, že cílem je překlenout značné rozdíly mezi stranami konfliktu. „Pokud to nebude možné – pokud budeme tak daleko od sebe, že k tomu nedojde – pak si myslím, že prezident je v bodě, kdy řekne, že jsme skončili,“ uvedl minulý týden americký ministr zahraničí Marco Rubio. Tento postoj odráží rostoucí frustraci administrativy Donalda Trumpa z pomalého pokroku v jednáních.
Právě Rubio se měl londýnského jednání o Ukrajině zúčastnit. Místo něj se však pojede Trumpův vyslanec pro Ukrajinu Keith Kellogg. Podle agentury Reuters to dnes oznámila mluvčí americké diplomacie Tammy Bruceová.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dlouhodobě označuje uznání okupovaných území za ruská za „červenou linii“, kterou Ukrajina nepřekročí. Nicméně jedná se o tom, že by Kyjev mohl uznat ukrajinská území okupovaná Ruskem jako de facto, nikoliv de iure.
Americký vyslanec Steve Witkoff, který v minulých dnech navštívil Petrohrad a jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, hraje klíčovou roli v těchto jednáních. Witkoff se podle ruských zdrojů chystá do Moskvy tento týden.