Mladí Piráti, staří hofráti
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
CENY POTRAVIN
Ceny potravin v České republice i nadále rostou a podle analytiků se trend může v nadcházejících měsících ještě zrychlit. Zdražování podle dostupných statistik ...
Sněmovní noční maraton ze čtvrtka na pátek a pak v pátek nebyl věnován výběru stavitele nových jaderných bloků v Dukovanech, stížnostem zemědělců ani potížím s léky. Byl věnován zvýšení poplatků pro Českou televizi (a Český rozhlas). Financování veřejnoprávních médií nebo korespondenční volba, to jsou dnes pro pětikoalici stěžejní témata.
I placeného pozorovatele politiky tu a tam potrápí už jakoby zodpovězená otázka, o co tu s vynaložením tolika sil, tolika času sněmovny, posledního času před odchodem na letní prázdniny, vlastně jde. Koncesionářský poplatek se v případě České televize zvýší... o 15 korun měsíčně. Z původně uvažovaných 25 korun pětikoalice v reakci na lidovou nevůli šla na 15 korun, tedy o čtyřicet procent dolů.
Do novely je ale nově zařazen inflační mechanismus, aby až inflace ve srovnání s momentem posledního navýšení poplatků dosáhne šesti procent, se o stejných šest procent zvýšily i poplatky. Veřejnoprávní kanály tak dostaly svou valorizaci – a mají ji dnes vyšší než důchodci.
Za druhé novela rozšiřuje počet plátců na majitele všech přístrojů schopných chytat internet a především i na soukromé firmy. Pokud budou lidé platit a nevyhýbat se této nové dani (což ovšem lze, neboť mobilní operátoři nakonec nebudou muset pro ČT a ČRo zjišťovat, jak ten či onen neplatič čerpal digitální data), přijde si tím ČT ročně asi na 800 milionů korun extra. Bude to pro ni deset procent dosavadního rozpočtu. Až do loňska mohla televize na svůj běžný provoz rozpouštět své dosti velké rozpočtové rezervy. Ale ty jí mezitím téměř došly. Udržovat status quo za pomoci rozpočtových rezerv, neměnit vysoký počet zaměstnanců, to je z definice projídání budoucnosti. A proto smíme Kavčím horám říkat chráněná dílna. Ta má v nějaké míře pokračovat.
Za třetí novela obsahuje ještě jeden detail s jistým potenciálem. Je to nová povinnost potlačovat a vyvracet dezinformace. Bylo to přijato na žádost Pirátské strany, na tom se shodují jak předkladatel zákona ministr kultury Martin Baxa (ODS), tak předseda Pirátů Ivan Bartoš. U jeho vyjádření pro Echo24 se musíme štípnout: v boji s dezinformacemi prý mají Česká televize a rozhlas spolupracovat s některými ministerstvy (asi vnitra, obrany...). Ale jinak jsou hrozně proti politizaci veřejné sféry. Za dva a půl roku se z mladých Pirátů stačili vyvinout staří hofráti.
Tato zákonná povinnost se bohužel potkává se záměrem generálního ředitele ČT Jana Součka, který loni při volbě lákal radní mimo jiné i na vznik jakési kontrolorské divize k vyvracení fake news, na způsob Českého rozhlasu a jeho směšné „Ověřovny“. Ta tedy vznikne i v České televizi a bude upozorňovat nikoliv na chyby a zavádějící výklady redaktorů České televize, ale celého světa kolem.
Ministr Bartoš boj s dezinformacemi definuje dosti široce, řadí sem i školní výuku nebo strategickou komunikaci (plk. Foltýn). Tihle lidé ani netuší, do jaké míry to při pohledu zvenku vypadá jako pokus o trvalou indoktrinaci.
KONCESIONÁŘSKÉ POPLATKY