Trump hrozí 200% clem na léky a 50% na měď. Chce vrátit výrobu do USA
TRUMPOVA CLA
Americký prezident Donald Trump plánuje zavést vysoké dovozní clo na farmaceutické produkty a měď, aby přiměl výrobce vrátit výrobu zpět do Spojených států. Možná zase jen hraje svou hru. Nicméně tato dnešní prohlášení vedla k prudkému růstu ceny mědi na newyorské burze o 10 %.
„Brzy oznámíme něco ohledně farmaceutických produktů. Dáme lidem jeden rok, rok a půl, aby sem přišli, a poté budou mít clo,“ uvedl Trump ve svém úterním vystoupení na vládní poradě a dodal, že by mohlo „dosáhnout něčeho kolem 200 %“.
Kromě toho prezident zmínil i záměr zavést 50% clo na dovoz mědi. „Myslím, že clo na měď nastavíme na 50 %,“ odpověděl podle deníku Le Figaro Trump na dotazy novinářů. Podle agentury Reuters ceny mědi v USA po prezidentově oznámení vyskočily o více než 10 %. Měď a farmaceutické produkty jsou součástí sektorů, které prezident dříve ohrožoval specifickými přirážkami, stejně jako polovodiče či stavební dřevo.
Od svého návratu do Bílého domu v lednu už Trump zavedl sektorová cla ve výši 50 % na ocel a hliník a 25 % na automobilový průmysl, s cílem podpořit domácí průmysl. Také platí základní clo minimálně 10 % na většinu dovozů. Toto základní clo hodlá zvýšit od 1. srpna, aby ještě více znevýhodnil exporty desítek zemí, které mají s USA obchodní přebytek.
Trump od začátku svého druhého funkčního období výrazně zvýšil cla na dovoz z různých zemí s cílem podpořit domácí výrobu a omezit obchodní deficit USA. Nejvyšší dopady měla opatření vůči Číně, kde cla dosáhla až 145 procent. Kromě toho USA uvalily 25% cla na dovoz z Kanady a Mexika kvůli problémům s drogami a nelegální migrací, a obdobná opatření platí také vůči Venezuele. Další významná cla byla zavedena na ocel a hliník (50 %), kromě Velké Británie, která má výjimku díky obchodní dohodě, a na automobily a automobilové díly (25 %), přičemž americkým výrobcům byly poskytnuty určité úlevy a kredity na podporu výroby v USA.
Kromě těchto sektorových cel zavedl Trump v dubnu i obecné clo ve výši 10 % na většinu dovozů, doplněné o vyšší „reciproční“ cla, která zasáhla 83 zemí, včetně EU, s cílem kompenzovat údajné nespravedlivé obchodní praktiky a vysoký deficit amerického zahraničního obchodu. Po dočasném snížení sazeb na 10 % kvůli probíhajícím jednáním lhůta pro uzavření dohod vypršela právě nyní. Mezi zeměmi, které mají být nadále zasaženy vyššími sazbami, jsou například Vietnam, Japonsko a Jižní Korea, přičemž obchodní jednání s některými klíčovými partnery, jako jsou Čína či Británie, stále probíhají. Prezident Trump také oznámil, že od 1. srpna budou zatíženy dodatečnými 10% cly i země, které se postaví proti americkým zájmům, zejména členové skupiny BRICS.