Hladík: Green Deal je nastavený dobře. „Evropa se zničí,“ míní Dostálová
GREEN DEAL
Téma Green Dealu se stalo předmětem ostřejší debaty mezi ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) a bývalou ministryní pro místní rozvoj, současnou místopředsedkyní Poslanecké sněmovny a lídryní kandidátky do europarlamentu Klárou Dostálovou (za ANO). Podle ní je potřeba v evropském klimatickém balíčku udělat několik změn. "Pokud budeme pokračovat, tak se Evropa zničí," uvedla v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News. Ministr Hladík ale na to konto uvedl, že klima je "největším problémem" a Green Deal je nastaven dobře, je podle něj ale možné revidovat jednotlivé kroky.
„Vyvíjejme technologie, které povedou ke snižování emisí, ale nejsem zastáncem příkazů a zákazů. Zákaz spalovacích motorů by splnily jen auta na vodík nebo elektromobily. Co když ale automobilky vyvinou lepší paliva do spalovacích motorů? To je špatná cesta,“ uvedla v debatě Dostálová. Podle ní nemá smysl, aby Evropa tak razantně pracovala na snižování emisí, když klima je celosvětovým problémem.
„My se musíme na elektromobily dívat z hlediska procesu. Všechno se odehrává v Číně, lithium se těží v Číně. Jak budeme kontrolovat, jestli to Čína dělala pomocí uhelných elektráren? Každý měsíc tam otevírají hned několik elektráren. Vadí mi, že se zaobíráme evropským klimatem, klima je celosvětový problém. Evropa má podíl na emisích pouze osm procent vůči globálu. Pokud budeme pokračovat, tak se Evropa zničí,“ uvedla také lídryně kandidátky do Evropského parlamentu.
Podle ministra Hladíka je ale klima aktuálně největším globálním problémem. "Celý svět už jednou dokázal takovému globálnímu problému čelit a vyřešit ho. A tím byla ozonová díra, to byl celosvětový problém a ten jsme vyřešili jako celá společnost,“ domnívá se Hladík. Na rozdíl od Dostálové, vidí Hladík elektromobily jako investici do budoucna.
„Klidně můžeme rok 2035 jako přísný zákaz spalovacích motorů zrušit. Pokud ale chceme být konkurenceschopní, tak investice automobilek směrem k elektromobilům a dalším technologiím dává velký smysl a bude do budoucna ekonomičtější a ekologičtější,“ uvedl Hladík. Dodal také, že Česká republika má největší zásoby lithia v Evropě, a že je potřeba je těžit. Vláda pak podle něj lithium nechce jenom těžit, ale chce vyrábět konkrétní výrobky. Cíle Green Dealu jsou podle Hladíka nastaveny dobře, u některých konkrétních kroků je ale podle něj možná revize.
Úprava pravidel dotací na zateplení domu
O dotaci z programu na zateplení rodinných domů Oprav dům po babičce od jeho spuštění loni na podzim požádalo 1750 lidí a vyplacena byla asi miliarda korun. Zájem o dotaci podle něj odpovídá předpokladům, v plánu je v blízké době mírná úprava pravidel. Lidé mohou na opravu domu získat dotaci až milion korun a výhodnou půjčku na spolufinancování. Program by měl podle vlády fungovat až do roku 2030 a stát na něj chce dát celkem 40 miliard korun.
S ohledem na to podle Hladíka zatím zájem ze strany žadatelů odpovídá původním předpokladům. "My jsme hovořili o zhruba 40 000 zájemcích do toho roku 2030, já si myslím, že to přesně odpovídá tomu, co jsme dopředu ohlásili," řekl na CNN Prima News ministr. Dodal, že plánovaná změna pravidel vychází z podnětů zájemců o dotaci a týká se podmínky, že žadatel může vlastnit jenom jednu nemovitost. To je podle ministra problém třeba pro lidi, kteří vlastní zděděný podíl v jiné nemovitosti, takže chce koncem dubna v tomto smyslu podmínky změnit.
Program v pořadu podpořila i Dostálová, ale upravila by pravidla, protože padesátiprocentní spoluúčast podle ní činí program pro mnoho lidí nedostupný, a to i s ohledem na případné vícenáklady často spjaté s rekonstrukcí. Hladík řekl, že k právě tomu slouží půjčka na až 25 let s úvěrem maximálně 3,5 procenta, která je součástí programu. Lidé podle něj navíc mohou získat i další dotace například na fotovoltaiku.