Zemřel malíř Vladimír Novák, zakladatel seskupení „12/15: Pozdě, ale přece“
ÚMRTÍ UMĚLCE
Malíř, grafik a ilustrátor Vladimír Novák dnes zemřel. Zakladateli známého "Volného seskupení 12/15: Pozdě, ale přece" bylo 77 let. Uvedl to kurátor Martin Dostál, který v karlovarské Galerii umění letos pořádal Novákovu výstavu. Novák patřil k významným představitelům směru takzvané nové figurace, vystudoval v liberálním ovzduší konce 60. let, v dobách normalizace pak šel vlastní cestou nezávislého umění.
Lounský rodák vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze obor monumentální malba, později se věnoval takzvané nové figuraci. Vznikla v 60. letech jako reakce na abstraktní umění. Do obrazu se začala vracet postava a zobrazování konkrétních předmětů. Novákův soubor děl výrazně rozšiřuje pohled na vznik tohoto uměleckého směru i na vývoj českého moderního umění vůbec. Ve svých obrazech se pokoušel vyjádřit existenciální situaci člověka klesajícího pod tíhou doby a osudu.
Čtěte také: Nečekaných cílem cestovatelů se stává Afghánistán, nyní je „bezpečný“. Tálibán je podporuje
V roce 1972 ze zúčastnil první skupinové výstavy, o pět let později pak vystavil svá díla poprvé sám v Galerii Fronta v Praze. "V roce 1987 se spolu s dalšími generačními kolegy, vzdorujícími tlakům normalizační doby, stal zakládajícím členem volného seskupení umělců 12/15: Pozdě, ale přece," stojí na webových stránkách umělce.V seskupení byli například Michal Rittstein, Petr Pavlík, Kurt Gebauer nebo Jiří Načeradský.
Poslední výstava Vladimíra Nováka Život je krátký a krátký je čas se uskutečnila v Karlových Varech v Galerii umění, na vernisáži 2. května byl autor ještě přítomný. Výstava trvala do 23. června. "Novákovy obrazy se musí vidět a prožít, jsou definitivním důkazem, že malování obrazu je specifickým vizuálně-mentálním procesem, který rozvíjí naši emocionální a sociální inteligenci, a že obraz nelze sdělit slovy," uvedl kurátor výstavy Dostál.