Ve Vatikánu zadrželi ozbrojeného českého kněze. Měl u sebe pistoli, nože i šroubovák, píší
INCIDENT VE VATIKÁNU
Na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu zadrželi v neděli dle římského listu Il Messaggero ozbrojeného českého kněze. Devětapadesátiletý muž z České republiky měl být zastaven policií na předsunutých kontrolních stanovištích na slavném náměstí v Římě a následně zadržen pro nelegální držení zbraní. Policie navíc začala stíhat z nedovoleného ozbrojování duchovního i dalšího muže z Česka, který je zřejmě skutečným majitelem zavazadla. Představitel olomouckého arcibiskupství potvrdil, že kněz je na pouti ve Vatikánu, spojit se s ním však zástupcům diecéze dosud nepodařilo.
„Kontrolu muže, který na náměstí přijel v kněžském oděvu spolu se skupinou věřících autobusem z České republiky, prováděli policisté ze stanice Borgo,“ píše se ve zprávě. Při kontrole u kněze nalezli vzduchovou pistoli, běžný nůž i nůž na papírové krabice, případně šroubovák.
„Prelát zdůvodnil přítomnost zbraní osobní obranou. Bylo na něj podáno trestní oznámení za držení zbraní,“ pokračuje zpráva. Taška, ve které policisté nalezli vzduchovou pistoli a další podezřelé předměty, údajně patřila dalšímu z věřících.
Podle deníku Corriere della Sera však policie nepovažuje toto odůvodnění za věrohodné. Vyšetřovatelé se domnívají, že věřící zřejmě tašku svěřil duchovnímu, protože si myslel, že ten vzhledem ke svému církevnímu postavení nebude podroben důkladné bezpečnostní kontrole. Oba muži jsou stíháni na svobodě.
„Tuto informaci máme zatím neoficiálně, nejsem tedy schopen ji potvrdit. Pravda je, že dotyčný kněz opravdu odjel na nedělní pouť do Říma, kde se v tuto chvíli nachází. Myslíme si, že se jedná o nějaké nedorozumění, zřejmě podcenil situaci. Rozhodně nevěříme, že by v tom byl nějaký špatný úmysl. Záleží samozřejmě na policii, jak to vyšetří, naprosto respektujeme jednání italských úřadů,“ řekl ČTK mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka. Doplnil, že spojit se s knězem se zatím nepodařilo. „Ve chvíli, kdy bude tato věc potvrzena, povedeme s ním diskusi, co se vlastně stalo, budeme chtít slyšet jeho názor,“ uvedl.
Vatikán je teokratickou monarchií, v jejímž čele stojí papež, který je zároveň hlavou římskokatolické církve. Volen je doživotně kolegiem kardinálů (konkláve). Nejvyššími poradními orgány papeže v církevních záležitostech jsou církevní koncily, kolegium kardinálů a biskupský synod. Praktické řízení Vatikánu a římskokatolické církve je v pravomoci římské kurie, složené ze státního sekretariátu, devíti posvátných kongregací v čele s prefekty (de facto ministři), třech tribunálů, 11 papežských rad a několika komisí a výborů.
Dnes tvoří Vatikánský stát Apoštolský palác (rezidence papeže s 1400 místnostmi) se zahradami a přilehlými budovami, chrám sv. Petra (nejmonumentálnější církevní stavba křesťanského světa vystavěná nad hrobem svatého Petra) a náměstí sv. Petra. Exteritoriální vatikánský statut mají i další stavby na území Říma (čtyři baziliky a budova kolegia) a papežovo letní sídlo v Castel Gandolfo (asi 20 kilometrů od Říma).