Konec zločinů na dětech. Přelomová studie odmítá dosavadní léčbu transgenderu
BEST OF ECHO 2024
Asi jen málokterá součást kulturních válek vyvolává takové kontroverze jako otázka transgenderu. Na rozdíl od ostatních, zatím spíše teoretických dopadů těchto sporů se totiž projevuje už i ve společnosti. Od trans žen, které drtí své protivnice ve sportu, přes násilníky, kteří si náhle uvědomí, že jsou ženami, když mají jít do vězení, až přes exponenciální nárůst dětí identifikujících se jako trans, to vše jsou velmi viditelné důsledky transgenderismu.
Obzvlášť poslední příklad budí vášně. Zastánci a aktivisté bojující za práva trans lidí tvrdí, že v zájmu dětí je co nejrychlejší změna pohlaví. Často argumentují nebezpečím sebevraždy. Život s jiným pohlavím je prý natolik traumatický, že existuje zvýšené riziko zabití sebe sama. Navíc děti samy dobře vědí, v jakém těle se cítí nejlépe. Jejich názor je třeba respektovat. Proti nim stojí skeptici upozorňující, že medicínské zákroky vedoucí ke změně pohlaví jsou velmi invazivní a často nezvratné.
Pocit, že se člověk narodil se špatným pohlavím, může být navozen mnoha faktory, často i sociálními, či může krýt jiné hlubší problémy. Lepší je se zákroky počkat, z pohlavní dysforie, jak zní lékařský název pocitu, že se člověk narodil se špatným pohlavím, dítě třeba vyroste. V první polovině dubna vyšla v Británii obsáhlá zpráva o stavu péče o transgender děti, která dává ve velké míře za pravdu skeptikům. Jde o zásadní přelom.
Autorkou zprávy je Hilary Cassová. Tato vážená doktorka a bývalá předsedkyně Královské koleje pediatrie a zdraví dětí, tedy asociace sdružující a vyučující britské pediatry, byla pověřena Národní zdravotní službou (NHS), aby prověřila současný stav vědy a lékařského přístupu k trans dětem.
NHS se rozhoupala k akci po sérii skandálů na Tavistocké klinice. Součástí tohoto londýnského špitálu specializujícího se na psychiatrii a duševní zdraví bylo od roku 1989 specializované pracoviště známé jako Služba pro rozvoj pohlavní identity (Gender Indentity Development Service; GIDS). Šlo o jedinou lékařskou instituci v Anglii a Walesu, která poskytovala pomoc dětem s „potížemi souvisejícími s pohlavím“. Druhá podobná instituce, Sandyfordská klinika, je ve skotském Glasgowě.
Celý text si můžete přečíst ve speciálu Best of Echo 2024. Koupit si jej můžete ZDE.