Vědkyni označené za antivaxerku vadí forma omluvy. ČT hrozí exekuce
SPOR VĚDKYNĚ S ČT
Imunoložka Zuzana Krátká a její právník se rozhodli podat exekuční návrh na Českou televizi. Kritizují veřejnoprávní televizi za způsob omluvy za to, že ji před třemi lety označila za antivaxerku a dezinformátorku. "ČT poškodila osobní i profesní pověst uznávané imunoložky a soudem nařízená omluva nesplnila právní náležitosti," tvrdí představitelé Pro Libertate – Institutu práva a občanských svobod, kteří vědkyni právně zastupují.
V roce 2021 odvysílala Česká televize v pořadu Newsroom ČT24 zprávu, v níž spojila jméno uznávané imunoložky RNDr. Zuzany Krátké, Ph.D. se skupinami dezinformátorů a antivaxerů a její článek o očkování označila za nebezpečné výmysly. V srpnu letošního roku nařídil soud pravomocným rozhodnutím České televizi, aby se Krátké za to veřejně omluvila.
Omluva byla odvysílána v srpnu 2024 v pořadu Background ČT24 a byla zobrazena pouze v textové podobě až po závěrečném rozloučení moderátorky a titulcích. Podle Zuzany Krátké a jejího právníka Tomáše Nielsena to bylo zcela nedostatečně. "Domluvená omluva nezazněla v daném pořadu. Požadovali jsme omluvu v televizním pořadu Newsroom na ČT 24, ale to se nestalo," sdělil Nielsen deníku Echo24. Nepomohl podle něj ani osobní dopis generálnímu řediteli Součkovi, proto nyní České televizi hrozí exekuce.
Nielsen pro deník Echo24 uvedl, že imunoložce nezbývalo nic jiného, než podat exekuční návrh. "Televize se snažila, řekněme, že co nejvíce formalistickým způsobem vyhnout tomu, aby tato omluva měla vůbec nějaký dopad," řekl. "Chtěli jsme omluvu v televizním pořadu Newsroom na ČT24. Česká televize ale místo toho omluvu vysílala až po závěrečných titulcích pořadu Background ČT24, který se vysílá během letních prázdnin právě místo Newsroomu," poznamenal Nielsen.
"Jsme přesvědčeni, že to je za hranou soudního rozsudku. Česká televize zase na druhou stranu tvrdí, že je všechno v pořádku. Tím vším se teď bude zabývat soud," vysvětlil. Televize se pravděpodobně podle něj bude bránit u soudu argumentem, že svoji povinnost omluvit se již splnila. "To bude gró celého sporu. My se budeme snažit prokázat, že omluva od České televize nenaplnila parametry soudního rozsudku," dodal Nielsen.
PŘÍMO SOUVISÍ: „Zařadili mě mezi antivaxery s velkým A.“ ČT se musela omluvit za reportáž z doby covidu
Česká televize již dříve skutečně dala najevo, že trvá na tom, že omluva byla splněna v souladu se soudním rozhodnutím.
Za pravdu Zuzaně Krátké nicméně také dala z velké míry i Rada České televize, na což na Facebooku upozornil i její člen Pavel Matocha s tím, že "forma uvedené omluvy nebyla dostatečná." Podle něj se nelíbila ani generálnímu řediteli ČT Janu Součkovi. "Postup reportérů v tomto konkrétním případě, kdy neposkytli aktérům reportáže prostor pro jakékoli vyjádření, považuji za krajně neprofesionální a shoduji se s názorem soudu," citoval radní Matocha Součka.
Situaci v České televizi se věnoval i nejnovější díl podcastu Echo Porada, jehož se dnes účastnil i samotný generální ředitel ČT Jan Souček. S redaktory Echa debatoval mimo jiné o osudu koncesionářských poplatků či tradičního publicistického pořadu Otázky Václava Moravce. Padla i otázka, zda se Česká televize někdy bude stěhovat z Kavčích hor. Obsah podcastu zveřejní Echo24 ve čtvrtek.