Pět nejhledanějších otázek: Co lidé nevědí o Petru Pavlovi?
PREZIDENTSKÉ VOLBY
Co lidi nejvíce zajímá na kandidátech, kteří postoupili do druhého kola prezidentské volby? Podle analýzy Google Trends lidé za poslední více než týden nejčastěji o Petru Pavlovi vyhledávali, kde se narodil. Přinášíme odpovědi na pět nejvyhledávanějších otázek. U Babiše Čechy nejvíce zajímalo, kde bydlí. Odpověď si přečtěte zde.
Google Trends sledovalo nejčastěji vyhledávané výrazy ohledně prezidentských voleb v období od 9.1. do 17.1. Údaje z Google Trends však nevypovídají o záměrech voličů a neměly by být zaměňovány za data z průzkumů veřejného mínění, upozorňuje společnost. „Nejvyhledávanější” dotazy jsou ty, které se v daném časovém rámci a lokalitě umístily na nejvyšších příčkách z hlediska objemu vyhledávání.
U Petra Pavla se Češi nejvíce zajímali o jeho místo narození. Dále se lidé Googlu v tomto pořadí nejčastěji ptali: "co slibuje Petr Pavel", "co chce Petr Pavel", "kde žije Petr Pavel", "kdo stojí za Petrem Pavlem".
Kde se narodil Petr Pavel?
Jednašedesátiletý kandidát na prezidenta se narodil v Plané u Mariánských lázní v Plzeňském kraji nedaleko Tachova.
Co slibuje Petr Pavel?
Podle svého programu, který má kandidát na svých webových stránkách, se chce jako prezident věnovat "aktivní zahraniční politice", chce usilovat o "inovativní ekonomiku s vyšší přidanou hodnotou", "nezávislou a efektivní energetiku, "vzdělávání jako celoživotní proces" a "zdravé životné prostředí jako nutnost pro kvalitní život".
Co chce Petr Pavel?
Jako prezident chce "ku prospěchu naší země maximálně využívat svých kontaktů a vlivu v zahraničí, v mezinárodní politice a institucích" a rád by "Česku otevíral dveře i tam, kde byly dosud zavřené". Ohledně ekonomiky chce "pravidelně hovořit s veřejností" o jejím stavu. "Sestavím ekonomický poradní tým, zveřejním termíny, témata i výsledky jeho jednání. Veřejnost získá jistotu, že se prezident o dění v domácí i světové ekonomice aktivně zajímá," píše Pavel například na svých stránkách.
"Pomohu ukončit roky ignorovanou závislost na jednom dominantním dodavateli – Rusku. Hlavním cílem bude diverzifikace zdrojů energií na všech úrovních, která je nejlepší cestou k bezpečí a stabilitě," slibuje dále Pavel ohledně energetiky.
Jako prezident chce také například jmenovat poradce prezidenta pro vzdělávání, který dnes v Kanceláři prezidenta chybí. Dále se chce mimo jiné zapojit do "hledání cest k udržitelnosti a klimatické neutralitě".
Kde žije Petr Pavel?
Podle volebních lístků má kandidát přihlášené bydliště pod Řípem v obci Černouček v okrese Litoměřice v Ústeckém kraji. Jeho žena, Eva Pavlová, zde působí jako členka obecního zastupitelstva.
Kdo stojí za Petrem Pavlem?
Petr Pavel uvedl, že není politickým kandidátem a své místo v klání o Hrad získal za pomoci občanských podpisů. Rovněž tvrdí, že nežádal žádnou politickou stranu ani hnutí o podporu, přestože ho vládní koalice SPOLU doporučila společně s jinými kandidáty jako vhodnou volbu.
Z řad celebrit a veřejných osob Pavla podporuje například režisér a herec Zdeněk Svěrák, herečka Jitka Čvančarová či Petr Čtvrtníček. Po prvním kole prezidentských voleb podporu Pavlovi slíbili i poražení kandidáti Danuše Nerudová, Pavel Fischer, Karel Diviš a Marek Hilšer. Podporu Pavel překvapivě získal například i od hejtmana z hnutí ANO Ivo Vondráka, který se netají tím, že bývalého generála volil.
V kampani se Pavel finančně opírá o dary sponzorů, kteří mu ještě před prvním kolem poslali na jeho transparentní účet 40 milionů korun, což je maximální částka, kterou může kandidát v prvním kole použít. Nejvyššími obnosy přispěli různí podnikatelé, jejichž přízní se Pavel netají. Podotkl ale, že i přes finanční podporu nezastupuje zájmy podnikatelských osob. Mezi dárce patří například zakladatel dopravní společnosti Eurowag Martin Vohánka, šéf finanční skupiny RSJ Libor Winkler, spoluzakladatel sázkové kanceláře Tipsport Jaroslav Beran, spolumajitel firmy Jablotron Dalibor Dědek či zakladatel Mall.cz a investor Ondřej Fryc.
Češi také v souvislosti s prezidentskými volbami v minulém týdnu na internetu nejvíce hledali mapu volebních místností a výsledky prvního kola. Zadávání těchto dotazů vzrostlo o více než 5000 procent.