Prázdné ulice čínských měst. Nedostatek léků a obava z nákazy zahnaly obyvatele do dobrovolných lockdownů
ČÍNSKÉ ROZVOLNĚNÍ
Od doby, kdy čínská vláda po vlně protestů uvolnila protikoronavirová opatření, uběhlo deset dní. Na čínském lidu ale rozvolnění není z velké části znát. Přibývá nakažených a ve městech panuje strach z onemocnění, lidé tak téměř nevychází ven. V lékárnách navíc mizí léky a například Šanghaj rozhodl, že školy musí přejít na online výuku.
Čínská vláda dlouhou dobu uplatňovala politiku "nulové tolerance vůči covidu", kdy byla zavírána celá města po objevení jediného případu pozitivního testu. Vlna protestů, ke které došlo po celé zemi, ale pomohla k tomu, aby vláda 7. prosince přísná opatření proti šíření koronaviru zrušila.
Nyní se ale zdá, že obyvatelé měst žijí v dobrovolném lockdownu. Podle The New York Times jsou chodníky a pěší zóny hlavního města Pekingu vylidněné. Obyvatelé se totiž schovávají doma z obavy z nákazy koronavirem, ke které po rozvolnění dochází. Počet nakažených ve městech rapidně stoupá.
V Pekingu jsou z toho důvodu momentálně velmi nedostatkovým zbožím léky nebo rychlé antigenní testy. Někteří obyvatelé si stěžují, že se město mělo na epidemii lépe připravit a vytvořit dostatečné zásoby léků. Nedostatek je především ibuprofenu nebo bylinného léku lien-chua čching-wen, jehož cena se zvyšující se poptávkou rapidně stoupá. Číňané ve velkém skupují i broskvové kompoty. Ačkoliv čínská státní média vydala prohlášení, že neexistuje žádný důkaz, že by broskve měly na léčbu jakýkoliv vliv, lidé věří, že jsou plné živin, které dokáží koronavirus zahnat.
Pod tlak se dostávají i zdravotnická zařízení, kde mnoho nakažených i vzhledem k nedostatku léků hledá pomoc. Existují obavy, že čínské zdravotnictví není připraveno nápor pacientů zvládnout, zejména proto, že se covid rychle šíří i mezi staršími lidmi, z nichž mnozí nejsou plně očkovaní. Čína tak zřizuje i dočasná zdravotnická střediska a zařízení intenzivní péče. Jenom v Šanghaji bylo zřízeno 230 tisíc nemocničních lůžek navíc, informuje web BBC.
V Šanghaji kvůli stoupajícímu počtu nakažených dokonce město nařídilo přechod na online výuku. Některé školy ale na tuto formu výuky přešly už dříve, kvůli šíření nákazy mezi žáky a učiteli. Toto rozhodnutí platí zatím do konce pololetí, tedy do 18. ledna. Uzavřeny budou i školky a dětská volnočasová centra.
Čína v posledních dnech přestala oznamovat počet nakažených lidí bez příznaků. Od rozvolnění, ke kterému došlo 7. prosince, rovněž až dosud oficiálně neoznámila žádné úmrtí nakažených covidem-19. Teprve v pátek se objevily informace o úmrtí dvou bývalých novinářů čínských státních médií, kteří podlehli právě koronavirové nákaze.