Ďábel se skrývá v detailu. Ruští muži před mobilizací už neuniknou
NOVÝ RUSKÝ ZÁKON
Ruský parlament v úterý schválil zákon zvyšující horní hranici věku pro narukování do armády z 27 let na 30 let, o čemž jsme informovali zde. Daleko významnější se zdá být ale jiná změna, kterou v úterý Duma rovněž schválila. Nový zákon má zamezit vyhýbání se nástupu do armády přes administrativní skulinku, díky níž se útěkem z Ruska vyhnulo vojně přes 600 tisíc ruských mužů. Informoval o tom německý deník Bild.
Když Putin na podzim 2022 vyhlásil částečnou mobilizaci, více než 600 000 mužů v panice opustilo zemi, aby nemuseli na frontu na Ukrajině. Právě těmto útěkům do zahraničí Moskva chce pro případ další mobilizace učinit přítrž.
🇷🇺 Conscripts will be banned from leaving Russia, so that the "scoundrels" do not run abroad if they are handed the summons. This is how State Duma deputy Viktor Sobolev explained the new amendments to the draft law. pic.twitter.com/fHilVWIGOX
— Sinnaig (@Sinnaig_) July 25, 2023
V současné době mohou ruští muži opustit zemi, dokud není jejich povolávací rozkaz považován za „doručený“. Mezi vyhlášením mobilizace a doručením oznámení (např. poštou) měli několik dní na opuštění země. To již nebude možné. Podle nového zákonu nesmí mobilizovaní jedinci opustit zemi od okamžiku odeslání oznámení o mobilizaci.
„Když byla vyhlášena částečná mobilizace, bylo povoláno 300 000 lidí a 600 000 jich uprchlo do zahraničí. Jsou to nezbytná opatření v rámci speciální vojenské operace,“ uvedl bývalý generál a ruský poslanec Viktor Sobolev. „Lidé, kteří musí sloužit v ozbrojených silách, by samozřejmě neměli mít možnost odejít. To je samozřejmé,“ dodal Sobolev.
Podle přijatého zákona budou mít gubernátoři v ruských regionech nově také právo zřizovat polovojenské jednotky v době mobilizace nebo válečného stavu. Tyto milice mají být financovány a vyzbrojovány státem. Mezi jejich úkoly má patřit protivzdušná obrana a boj proti sabotážím.
Vojenská služba je v Rusku povinná a trvá jeden rok, ale už dlouho je citlivou záležitostí. Mnozí Rusové raději odchází do zahraničí, aby se vyhnuli převzetí povolávacích rozkazů, vydávaných dvakrát ročně, na jaře a na podzim.
Obavy vzrostly zejména poté, co byla řada branců poslána bojovat do války proti Ukrajině, přestože úřady v čele s prezidentem Putinem ujišťovaly, že na bojiště žádné povolance neposílají, a také po nečekané mobilizaci 300.000 mužů vyhlášené Putinem loni v září k doplnění ztrát ruských sil.
Chaos při mobilizaci vyvolal v zemi jinak vzácnou veřejnou kritiku. Statisíce Rusů raději utekly do ciziny v obavě z poslání do války, kterou Putin rozpoutal svým rozkazem z loňského února ke vpádu vojsk do sousední země.